Cukrzyca – co trzeba wiedzieć o tej chorobie

Jak można wyczytać w raportach Narodowego Funduszu Zdrowia, cukrzyca stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. W Polsce z powodu cukrzycy cierpi 9% populacji. Po czym poznać, że i nas dotknęła ta choroba?

Cukrzyca to choroba przewlekła, niezakaźna i niestety, nieuleczalna. Jednak dzięki wczesnemu wykryciu cukrzycy można odpowiednio szybko zadziałać – zmienić swój tryb życia i dietę. Świadomość choroby i wiedza na temat cukrzycy pozwala ograniczyć jej negatywne skutki, w tym te najgroźniejsze, jak utrata wzroku, zawał serca czy amputacja nóg. Jakie zatem objawy cukrzycy powinny nas zaniepokoić i zmotywować do wizyty u lekarza?

cukrzyca objawy

Typy cukrzycy

Cukrzyca nie jest jednorodną chorobą. Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia następujące typy cukrzycy: typ 1 (postać cukrzycy rozwijająca się już u dzieci), typ 2 (choroba rozwijająca się u dorosłych, zwłaszcza w podeszłym wieku) cukrzyca ciążowa oraz inne specyficzne typy cukrzycy będące następstwem innych zaburzeń. Najczęściej występującym typem cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Uznawana jest za jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych. Znaczny wpływ na jej rozwój ma brak aktywności fizycznej i złe nawyki żywieniowe.

W zależności od typu cukrzycy choroba może dawać różne objawy, co niestety utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Ponadto cukrzyca może także rozwijać się przez dłuższy czas bezobjawowo, a zostaje wykryta dopiero kiedy wywołuje poważne powikłania. Jednak wszystkie typy cukrzycy niosą ze sobą konsekwencje dla chorego organizmu, takie jak hiperglikemia oraz zaburzony metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek.

Hiperglikemia i hipoglikemia

Mówiąc o cukrzycy i jej przejawach stosuje się dwa podstawowe pojęcia: „hiperglikemia” i „hipoglikemia”. Hiperglikemia (przecukrzenie) to zbyt wysokie stężenie cukru (glukozy) we krwi. Przyjmuje się że bezpieczny dla nerek poziom cukru we krwi to 160 mg/dl. Wyższe wartości powinny stanowić powód do niepokoju. To właśnie hiperglikemia (nadmiar cukru we krwi) definiuje cukrzycę.

Przeciwieństwem hiperglikemii jest hipoglikemia (niedocukrzenie), czyli nagły spadek cukru we krwi. Hipoglikemia to powikłanie cukrzycowe, które najczęściej pojawia się jako wynik intensywnego leczenia farmakologicznego (głównie insuliną). Do jej objawów należą: zawroty głowy, zaburzenia świadomości i widzenia, wzmożona potliwość, drżenie rąk, a nawet zaburzenia równowagi czy bełkotliwa mowa.

Objawy cukrzycy

Objawy cukrzycy to właściwie objawy hiperglikemii. Należą do nich: nadmierne pragnienie (połączone z odczuwaną suchością w ustach), częste oddawanie moczu, zwiększone łaknienie, a także senność i osłabienie wynikające z odwodnienia (na skutek często wydalanego moczu).

Wiele objawów cukrzycy pojawia się na skórze. Należą do nich: suchość skóry, grzybica (w tym grzybica paznokci), a w skrajnych przypadkach tzw. stopa cukrzycowa (ogniska niegojących się owrzodzeń). Do powyższych objawów mogą dochodzić też: nagła utrata masy ciała, osłabienie ostrości wzroku, ropne zakażenia skóry i zakażenia układu moczowo-płciowego (zwłaszcza u mężczyzn), bóle brzucha i nudności (połączone z brzydkim zapachem z ust). Jeśli tylko zaobserwujemy siebie lub dziecka powyższe objawy, powinniśmy zgłosić je lekarzowi pierwszego kontaktu.

Może Cię zainteresować:
Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.