7 najlepszych produktów wspierających układ krążenia

Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie. Zmieniające się warunki środowiskowe, nieprawidłowa dieta- wszystkie te czynniki są wystarczające, aby nasze serce przestało działać tak, jak powinno. Styl życia, jaki prowadzimy na co dzień, ma ogromne znaczenie w sposobie jego funkcjonowania. Oprócz codziennej aktywności, która powinna stać się czymś naturalnym, należy również przyjrzeć się diecie, która powinna być lekka i zdrowa. Zdrowa dieta jest bardzo ogólnym stwierdzeniem, a dla wielu osób również skomplikowanym. Natomiast aby wzmocnić serce i układ nerwowy oraz poprawić działanie całego tego systemu, warto włączyć do niej kilka kluczowych produktów.

Spis produktów wspierających układ krążenia

1. Oliwa z oliwek. Smażenie jest w naszej kulturze bardzo popularnym sposobem przyrządzania wielu potraw. Na patelni ląduje nie tylko mięso, ale też warzywa, czy tofu. Nie bez powodu dodajemy do tego niemałą ilość tłuszczu, bowiem od dawna wiadomo, że jest on najlepszym nośnikiem smaku. Zamiast smalcu czy masła, wybierzmy jednak oliwę z oliwek. Idealnie nadaje się do smażenia, a także urozmaici smak sałatki ze świeżych warzyw. Oliwa zmniejsza ryzyko powstania choroby wieńcowej, obniżając poziom „złego cholesterolu” w organizmie. Jest bogata w przeciwutleniające polifenole, które bardzo pozytywnie wpływają na nasz układ krwionośny  (zobacz także leki na cholesterol).

2. Warzywa. Szczególnie wszystkie, których zielone liście nadają się do jedzenia. Spróbujmy dodawać je do sałatek. Liście boćwiny, czy szpinak idealnie sprawdzą się jako baza surówki, czy samodzielny dodatek do obiadu. Zawierają dużą ilość witaminy E oraz foliany, które korzystnie wpływają na układ krążenia. Oprócz tego spożywając dużą ilość tego rodzaju warzyw, sprawiamy, że nasz mózg będzie działał na najwyższych obrotach nawet w późniejszych latach naszego życia.

3. Soja. Jest to białko pochodzenia roślinnego, bardzo często stosowane jako zamiennik tego ze źródeł zwierzęcych, które są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Spożywanie soi wspomaga przeciwdziałanie zawałom serca. Zawiera ona kwasy tłuszczowe nienasycone, które przez nasz organizm są bardziej pożądane niż te, które zyskujemy, jedząc mięso.

4. Łosoś. Ten rodzaj ryby jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które ograniczają stany zapalne naszego organizmu. Przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych, a tym samym są niezwykle korzystne dla serca. Omega 3 przyczyniają się również do obniżania poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów, których nadmiar może przyczyniać się do powstawania miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Łosoś podany z warzywną sałatką to doskonały pomysł na zdrowy obiad czy sycącą i lekkostrawną przekąskę. Pamiętaj tylko, że ryb nie zaleca się jeść częściej niż 2 razy w tygodniu ze względu na zawartość metali ciężkich i dioksyn.

5. Produkty zbożowe. Zawierają one rodzaj błonnika łatwo rozpuszczalnego w wodzie, który wspomaga pracę układu pokarmowego, a dokładniej- procesów trawienia. Ponadto, podobnie do oliwy z oliwek- dbają o obniżanie „złego cholesterolu”. Płatki zbożowe z mlekiem roślinnym lub kanapka z pełnoziarnistego pieczywa to idealne rozwiązanie na pyszne, pożywne i przede wszystkim zdrowe śniadanie.

6. Czerwone wino. Nie zaleca się oczywiście dodawania tego trunku do każdego posiłku, natomiast picie go w niewielkich ilościach może okazać się bardzo pomocne w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania serca. Wino posiada bowiem sporą ilość polifenoli, które chronią układ krążenia przed chorobami, a także wykazują działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo czerwone wino posiada resweratrol, a substancja ta, pochodząca ze skórki ciemnych winogron, jest doskonałym przeciwutleniaczem i działa korzystnie na układ krążenia. Jak oczywiście wiadomo- ze względu na alkohol, z winem nie należy jednak przesadzać.

7. Migdały i inne orzechy. Są one bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Obniżają one poziom „złego cholesterolu” we krwi, a także dostarczają organizmowi kwasów omega 3 oraz antyoksydantów. Ponadto, są znakomitym źródłem białka i błonnika, dlatego dużo lepiej sprawdzą się jako przekąska niż na przykład bardzo popularne chipsy czy paluszki.

Choroby serca i układu krążenia wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą i wprowadzenia konkretnego planu leczenia. Musimy pamiętać, że temu wszystkiemu da się zapobiec. Zdecydowanie łatwiej i taniej będzie, jeśli o serce będziemy dbali profilaktycznie już od najmłodszych lat życia. Wprowadzając zmiany w diecie i zapewniając organizmowi dostęp do głównych produktów wspomagających serce, sprawimy, że nasz organizm dłużej pozostanie w zdrowiu, a wizyty u specjalistów będziemy mogli odłożyć w czasie nawet do najpóźniejszych lat naszego życia.

Zapoznaj się także z listą leków stosowanych leczeniu chorób krążenia.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.