Miażdżyca – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Miażdżyca należy do chorób przewlekłych i rozwija się już we wczesnej młodości nie dając o sobie znać przez długie lata. Dopiero po około 45 roku życia u mężczyzn i u kobiet po menopauzie zaczynają pojawiać się jej objawy kliniczne. Niestety rozpoznanie choroby nie jest proste, a brak leczenia może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, a nawet śmierci. Co to jest miażdżyca? Jakie są jej przyczyny i jak się objawia? Czy da się wyleczyć miażdżycę?

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca (arterioskleroza) to choroba, która dotyka średnich i dużych naczyń tętniczych. Polega na odkładaniu się lipidów wewnątrz ścian naczyń i powstawaniu blaszki miażdżycowej, co prowadzi do pogrubienia ścian tętnic oraz ich zwężenia utrudniając przepływ naczyniowy. Pierwszymi oznakami zwężenia naczyń mogą być kłopoty z pamięcią i koncentracją czy łatwiejszym męczeniem. Wraz z postępem choroby może dojść do niedokrwienia wielu narządów wewnętrznych. 

Miażdżyca

Przyczyny miażdżycy

Miażdżyca powstaje przede wszystkim na skutek prowadzenia niezdrowego trybu życia. Jej najczęstszym podłożem jest nadwaga, otyłość, palenie tytoniu, długotrwałe narażenie na stres, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej. Dodatkowo wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca zwiększają ryzyko powstania choroby. W niektórych przypadkach przyczyną miażdżycy są również uwarunkowania genetyczne.

Reklama

Objawy miażdżycy

Miażdżyca może dawać różne objawy w zależności od miejsca tworzenia się blaszki miażdżycowej (np. miażdżyca tętnic wieńcowych, miażdżyca mózgu). Jednak do najpopularniejszych dolegliwości związanych z chorobą należą bóle w klatce piersiowej, przemijające zaburzenia mowy i widzenia, bóle brzucha, drętwienie, mrowienie i osłabienie nóg oraz przejściowe niedowłady. Warto wiedzieć, że niektórzy pacjenci z łagodną postacią choroby mogą nie odczuwać żadnych objawów.

Leczenie miażdżycy

Leczenie choroby polega na zmianie stylu życia, a przede wszystkim na modyfikacji diety i regularnej aktywności fizycznej. Dodatkowo wprowadza się leki obniżające stężenie cholesterolu (np. atorwastatyna, rozuwastatyna), ponieważ miażdżyca jest ściśle związana z hipercholesterolemią. Dodatkowo stosuje się leki zapobiegające się zlepianiu płytek krwi oraz zakrzepom – sprawdź wykaz leków stosowanych w leczeniu miażdżycy. W przypadku bardzo zaawansowanej miażdżycy zachodzi konieczność leczenia operacyjnego, podczas którego zakłada się stenty, baloniki lub by-passy.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.