Stres: dlaczego jest tak groźny?

Choć wiele osób traktuje ten problem z lekceważeniem, stres może mieć wyjątkowo negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Im dłużej trwa, tym więcej problemów z samopoczuciem oraz ogólną formą zaczyna nam dokuczać. Co warto wiedzieć na temat stresu? W jaki sposób można z nim skutecznie walczyć?

Stres – jakie zagrożenia są z nim związane?

Stres to nic innego, jak reakcja organizmu na zagrożenie. Każda sytuacja stresowa staje się wielkim obciążeniem dla organizmu, przyczyną uczucia dyskomfortu oraz przyczyną problemów ze zdrowiem. Im dłużej utrzymuje się napięcie nerwowe, im dłużej nasz organizm działa w stanie podwyższonej gotowości, tym gorzej dla nas i naszego samopoczucia. Pod jego wpływem spada naturalna odporność naszego organizmu, a my stajemy się bardziej podatni na infekcje i choroby.

W chwili, gdy stres zaczyna rządzić naszym ciałem, zaczynają się problemy związane z przewodem pokarmowym. Wynika to m. in. z faktu, iż pod wpływem stresu, nasz organizm zaczyna produkować więcej kwasów trawiennych, niż powinien. Jednocześnie zaczynają się inne problemy, np. zwiększenie napięcia błony śluzowej żołądka oraz dwunastnicy, co skutkuje takimi dolegliwościami, jak zgaga oraz bóle żołądka. W sytuacjach stresowych nasz organizm produkuje też więcej adrenaliny oraz kortyzolu, co może stać się przyczyną napięcia, a w konsekwencji silnego bólu głowy lub pleców. Sytuacje stresowe mają też negatywny wpływ na nasz wygląd. Stres sprzyja pokrzywce oraz problemom z trądzikiem, nasila też objawy takich chorób, jak łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry.

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach psychiatrycznych: leki na depresję i stany lękowe (Depratal, Parogen, Amitriptylinum VP, Trittico CR, Dulsevia, Mozarin, Deprexolet, Prefaxine, Oribion, Asentra, Welbox, Bupropion Neuraxpharm, Miansec, ApoSerta, Dulxetenon, Ketipinor, Xeplion, Citaxin), leki na schizofrenię i inne psychozy (Trevicta, Abilify Maintena, Klozapol, Ketrel, Ketilept, Clopixol Depot, Reagila, Latuda, Xeplion, Egolanza), na sen i uspokojenie (Dobroson, Signopam, Rudotel, Onirex, Apo-Zolpin, Onirex, Esogno, Senzop), uzależnienie opioidów lub alkoholu (Naltex, Adepend).

Stres dlaczego jest tak groźny

W jaki sposób można walczyć ze stresem?

Błędem jest zakładanie, że tylko leki na uspokojenie mogą nam pomagać w walce ze stresem. By łagodzić napięcie nerwowe, możemy przecież wykorzystywać niezwykłe właściwości takich roślin leczniczych, jak kozłek lekarski, melisa czy lawenda. Walkę ze stresem może nam też ułatwić aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość wypoczynku. Jeśli sytuacje stresowe dopadają nas często, a z wielu względów nie możemy ich unikać – powinniśmy też w porę zapoznać się z podstawowymi technikami relaksacji, a następnie zacząć z nich korzystać. Medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe – oto proste narzędzia, które w walce ze stresem wykazują się ogromną skutecznością.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.