Ketrel

Ketrel to lek przeciwpsychotyczny, którego substancją czynną jest kwetiapina. Stosowany jest w leczeniu schizofrenii oraz w leczeniu epizodów maniakalnych o umiarkowanym i ciężkim nasileniu w przebiegu choroby dwubiegunowej. Lek jest również stosowany w leczeniu epizodów ciężkiej depresji w przebiegu choroby dwubiegunowej oraz w zapobieganiu nawrotom choroby dwubiegunowej (epizodom mieszanym, manii lub depresji) u pacjentów, którzy reagowali na wcześniejsze leczenie kwetiapiną. Ketrel jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Ketrel zawiera substancję nazywaną kwetiapiną. Należy ona do grupy leków przeciwpsychotycznych.

Ketrel jest stosowany w leczeniu chorób takich, jak:
– schizofrenia, kiedy pacjent słyszy i widzi nierzeczywiste głosy i obrazy, przyjmuje za prawdziwe nieistniejące rzeczy, jest nadmiernie podejrzliwy, zaniepokojony, zagubiony, napięty, ma poczucie winny lub jest przygnębiony;
– epizody depresyjne w przebiegu choroby dwubiegunowej, kiedy pacjent odczuwa smutek, depresję, brak energii, utratę apetytu, ma poczucie winy lub nie może spać;
– mania, kiedy pacjent jest bardzo silnie pobudzony, podniecony, pełen entuzjazmu lub nadmiernie aktywny lub ma zaburzoną zdolność krytycznej oceny, jest agresywny lub uciążliwy.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Ketrel nawet w przypadku poprawy stanu pacjenta, aby zapobiec nawrotom choroby.

Skład

Substancją czynną leku jest kwetiapina.
Ketrel 25 mg: każda tabletka zawiera 25 mg kwetiapiny w postaci kwetiapiny fumaranu.
Ketrel 100 mg: każda tabletka zawiera 100 mg kwetiapiny w postaci kwetiapiny fumaranu.
Ketrel 200 mg: każda tabletka zawiera 200 mg kwetiapiny w postaci kwetiapiny fumaranu.

Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, laktoza jednowodna, kopowidon, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, lak żółcieni omarańczowej (Ketrel 25 mg), lak żółcieni chinolinowej (Ketrel 100 mg), Opadry HP White.

Dawkowanie

Lek Ketrel należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkę początkową i sposób zażywania leku przez kolejne dni leczenia określi lekarz prowadzący. Zazwyczaj stosowana dawka leku Ketrel to 150 mg do 800 mg, w zależności od objawów i potrzeb pacjenta.

Lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową i stopniowe zwiększanie dawki:
· u pacjentów w podeszłym wieku,
· u pacjentów z chorobami wątroby.
Lek należy przyjmować raz na dobę, wieczorem, lub dwa razy na dobę, w zależności od schorzenia pacjenta. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Ketrel można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Leku Ketrel nie należy przyjmować jednocześnie z sokiem grejpfrutowym. Może to wpływać na sposób działania leku.

Nie należy przerywać zażywania tabletek nawet wówczas, gdy następuje poprawa samopoczucia, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej.
Ketrel nie jest zalecany dla pacjentów w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, można odczuwać senność, zawroty głowy, nieprawidłowe bicie serca. Należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać opakowanie leku Ketrel ze sobą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ketrel można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Podczas stosowania leku Ketrel należy unikać spożywania napojów alkoholowych. Jednoczesne stosowanie leku Ketrel i alkoholu może powodować senność.
Leku Ketrel nie należy przyjmować jednocześnie z sokiem grejpfrutowym. Może to wpływać na sposób działania leku.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Jeżeli kobieta zamierza zajść w ciążę, jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku Ketrel. Leku Ketrel nie należy stosować w okresie ciąży, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Ulotka Ketrel

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)Opinie o Ketrel (forum)

Stosujesz Ketrel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

8 komentarzy do “Ketrel”

  1. Ten lek pomógł mi w leczeniu bezsenności wywołanej przez schizofrenię, ale ma wiele skutków ubocznych. Upośledza mimikę, tyje się po nim, trochę otępia i upośledza mowę. W tamtym czasie, gdy go brałem, bardzo mi pomógł, ale cieszę się, że już za zgodą lekarza nie muszę go brać, bo czuję się lepiej i jestem bardziej aktywny w dzień, a w nocy śpię normalnie. Oczywiście jestem pod stałą opieką lekarza, tylko tyle, że biorę inne leki – najpierw brałem Xeplion, który brałem razem z Ketrelem, a teraz jestem na Treviccie, ale już bez Ketrelu. Ketrel mi pomógł w bezsenności, ale teraz cieszę się, że nie muszę już go brać. Śpię normalnie i nie jestem taki otumaniony, jak byłem po tym leku – już nie chce mi się ciągle spać. Poprawiła mi się mimika, mogę normalnie się uśmiechać, łatwiej mi też się wypowiadać. Jak ktoś ma problemy ze snem, to Ketrel jest dobrym lekiem, ale ze względu na skutki uboczne nie polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ketrel. Podziel się doświadczeniami na forum.