Podmiot odpowiedzialny | +pharma arzneimittel gmbh |
Kod ATC | G04BD08 |
Procedura | DCP |
Substancja | Solifenacyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest SOLINCO?
Substancja czynna leku SOLINCO należy do grupy leków cholinolitycznych. Leki te zmniejszają aktywność nadreaktywnego pęcherza moczowego. Takie działanie pozwala na dłuższe odstępy w korzystaniu z toalety i zwiększa ilość moczu utrzymywanego w pęcherzu.
SOLINCO stosuje się w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego. Należą do nich: parcia naglące, czyli epizody niespodziewanej, pilnej potrzeby oddania moczu, częstomocz i nietrzymanie moczu, związane z tym, że chory nie zdążył skorzystać z toalety
Jaki jest skład SOLINCO, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest solifenacyny bursztynian.
Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg solifenacyny bursztynianu.
Pozostałe składniki to:
laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, hypromeloza 6cP, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: hypromeloza, Makrogol 8000, talk, tytanu dwutlenek (E 171), tlenek żelaza żółty (E 172) (SOLINCO, 5 mg, tabletki powlekane), tlenek żelaza czerwony (E 172) (SOLINCO, 10 mg, tabletki powlekane)
Dawkowanie preparatu SOLINCO – jak stosować ten lek?
Tabletkę należy połknąć w całości, popijając ją płynem, np. szklanką wody. Lek można przyjmować podczas jedzenia lub niezależnie od posiłków, zależnie od upodobań pacjenta. Tabletki nie należy rozgniatać.
Zwykle stosuje się dawkę 5 mg na dobę, chyba że lekarz zaleci stosowanie dawki 10 mg na dobę.
Stosowanie u dzieci i młodzież
Lek SOLINCO nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek leku SOLINCO lub jeśli SOLINCO przypadkowo połknie dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania mogą być następujące: ból głowy, suchość w jamie ustnej, zawroty głowy, senność i zaburzenia widzenia, omamy (halucynacje), nadmierne pobudzenie, napady drgawek (konwulsje), trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca (tachykardia), gromadzenie się moczu w pęcherzu (zatrzymanie moczu) oraz rozszerzone źrenice.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania SOLINCO – czy mogę spożywać alkohol?
Lek można przyjmować podczas jedzenia lub niezależnie od posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować SOLINCO w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku podczas ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.
Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią, gdyż solifenacyna przenika do mleka ludzkiego.
Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka SOLINCO – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku SOLINCO przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Solinco - 10 mg, Tabletki powlekane (Solifenacini succinas) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku SOLINCO m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Solinco - 10 mg, Tabletki powlekane (Solifenacini succinas) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność SOLINCO w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o SOLINCO - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz SOLINCO? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Muszę podzielić się moim niefortunnym doświadczeniem z lekiem Solinco. Niestety, mój organizm zareagował na niego silną reakcją alergiczną, która była bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Wystąpiły u mnie wyraźne objawy uczulenia, które znacząco wpłynęły na moje samopoczucie. Ten przypadek pokazuje, jak ważne jest uważne monitorowanie reakcji organizmu na nowe leki i natychmiastowe zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi prowadzącemu.
Lek Solinco niestety nie przyniósł oczekiwanych rezultatów w moim przypadku. Pomimo systematycznego stosowania zgodnie z zaleceniami, nie zaobserwowałam żadnej znaczącej poprawy stanu zdrowia. Skuteczność tego preparatu w moim przypadku jest bardzo niska, co zmusza mnie do poszukiwania alternatywnych rozwiązań terapeutycznych.
Moje doświadczenia z lekiem Solinco są bardzo niepokojące ze względu na liczne skutki uboczne, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Od początku terapii borykam się z uciążliwym refluksem, który powoduje dyskomfort w układzie pokarmowym. Dodatkowo występuje uporczywa senność oraz problematyczna suchość śluzówek. Najbardziej niepokojące są jednak koszmary senne, które pojawiły się około trzech miesięcy temu i znacząco wpływają na jakość mojego snu. Intensywność i różnorodność tych działań niepożądanych sprawia, że terapia tym lekiem staje się dla mnie bardzo trudna do zniesienia.
Polecam, stosuję 2 op. 10 mg. Jest znaczna poprawa.
Po ośmiu miesiącach stosowania przestałem czuć parcie w pęcherzu, doznałem całkowitego zatrzymania moczu. Trzeci tydzień chodzę z cewnikiem. Mnie w niczym nie pomógł, tylko zaszkodził i to bardzo.
Wszystkie te leki mają tę samą czynną substancję, to po co taka ich ilość? Dla zmylenia pacjenta, że jak nie ten, to inny? Mają silne działania uboczne, jak to w farmakologii, na jedno pomoże, a na inne zaszkodzi. Skandal!
Firmy zmieniają nazwę leku, a działanie to samo. W komunizmie to była kara, a dziś na porządku dziennym. Chwyt marketingowy, złodziejski!