Proaxon

Proaxon to lek w postaci roztworu doustnego, którego substancją czynną jest cytykolina. Cytykolina jest związkiem organicznym, który występuje naturalnie w mózgu i pełni wielorakie funkcje, w tym poprawę procesów poznawczych. Proaxon jest stosowany w leczeniu zaburzeń neurologicznych i poznawczych spowodowanych zdarzeniami mózgowo-naczyniowymi, takimi jak udar, oraz urazami czaszki. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Proaxon zawiera jako substancję czynną cytykolinę, która należy do grupy leków zwanych psychostymulującymi i nootropowymi (tzw. „wzmacniaczami pamięci”). Leki te działają poprzez poprawę funkcjonowania mózgu.

Proaxon stosuje się w leczeniu zaburzeń neurologicznych i poznawczych, których przyczyną są:
– przerwy w dostawie krwi do mózgu w wyniku powstania zakrzepu lub uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu (np. udar);
– urazy głowy (np. powstałe wskutek uderzenia).

Skład

Substancją czynną leku jest cytykolina.
Jeden mililitr roztworu zawiera 100 mg cytykoliny (w postaci soli sodowej).
Jedna saszetka (10 ml roztworu) zawiera 1000 mg cytykoliny (w postaci soli sodowej).

Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E420), glicerol, propylu parahydroksybenzoesan (E216), metylu parahydroksybenzoesan (E218), potasu sorbinian, sodu sacharynian, gliceroformal, czerwień koszenilowa (E124), kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, aromat truskawkowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 1 do 2 saszetek na dzień, w zależności od ciężkości objawów choroby.

Lek ten może być przyjmowany bezpośrednio lub po rozpuszczeniu w połowie szklanki wody (ok. 120 ml), podczas lub pomiedzy posiłkami.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Należy zabrać ze sobą opakowanie leku lub niniejszą ulotkę, aby personel medyczny wiedział, jaki lek został przyjęty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Proaxon może być przyjmowany na czczo lub z posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Leku Proaxon nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub karmi piersią, chyba że lekarz uzna, że jest to konieczne.

Ulotka Proaxon

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Proaxon (forum)

Stosujesz Proaxon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

18 komentarzy do “Proaxon”

 1. miałam lekki udar lekarz przepisał mi proaxon gdyż w lewej ręce i nodze ma mrowienie i ucisk czy przyjmowani tego leku pomoże maja

  Odpowiedz
 2. Pamięć metnieje jeszcze bardziej od ceny 100%na receptę od neurologa ,bardzo prosiłabym lekarzy o przepisywanie leków na ryczałt albo ze znizką.Skoro nie wiadomo jak lek zadziała prawie 200zl w błoto .Ciekawa jestem czy jest zamniennik .

  Odpowiedz
 3. W 2017 stwierdzono u mnie zanik kory móżdżkowej.Neurolog przepisał mi na receptę lek Proaxon,ale.po zażyciu paru saszetek(raz dziennie)musiałem resztę odstawić.Niestety odczułem zmianę na gorsze.W moim przypadku ten lek nie pomógł.

  Odpowiedz
 4. Biorę od marca 2019 r , jestem po udarze niedokrwiennym W 2017 r.Pamięć była od razu bez problemu.Tak jak byłem spowolniony tak jestem .Nie mam wrażenia , że w czymkolwiek pomaga.Drogi lek

  Odpowiedz
 5. Mój pacjent po tym leku ma straszne bóle glowy…..jest 2 lata po udarze i zmagał się z bólami które były do wytrzymania a po miesiącu stosowania proaxon
  Zmaga się z bólami potrójnymi…..
  Więc trzeba raczej odstawić……

  Odpowiedz
 6. Ile razy dziennie bierzecie proaxon. Po dwoch udarach Lekarz kazal mi brac raz dziennie ale czytalem ze w usa i chinach i europie ludzie biora dwa razy dziennie

  Odpowiedz
 7. Ania
  Witam, jestem po udarze krwotocznym 11 lat, wszystko w sumie wróciło do normy mam tylko czasami dziwne mrowienie w lewej części ciała tam gdzie był paraliż, ale można z tym żyć. Natomiast bardzo mi dokucza brak równowagi. Czy ten lek pomaga w tym??

  Odpowiedz
 8. Niestety u mnie się nie sprawdził. Poczałkowo było super, spastyka się cofnęła, ruch palców w ręce wrócił do standardowego, zaczęło wracać czucie, ale tak od 4 opakowania (2Xdziennie) wszystko zaczęło wracać do poprzedniego stanu, małymi krokami ale systematycznie nastąpiło pogorszenie, odstawiłem lek definitywnie, a dziś, tak naprawdę to poza chwilowym polepszeniem i powrotem nadziei na lepsze jurto to zrobiłem krok wstecz.Dodam jeszcze że mam informacje z Niemiec z Oberhausen z neurologi, że nie spieszą się z jego wprowadzeniem na rynek bo podejrzewają ze ten lek uzależnia.

  Odpowiedz
  • Bierze moja siostra. Udar był 4 czerwca.Po 18 dniach zaczęła mówić i nie ma problemu z pamięcią.kojarzy prawidłowo.Podają Jej w szpitalu 1 saszetkę dziennie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Proaxon. Podziel się doświadczeniami na forum.