Konsultacja merytoryczna:

Proaxon

Proaxon

Proaxon zawiera jako substancję czynną cytykolinę, która należy do grupy leków zwanych psychostymulującymi i nootropowymi (tzw. „wzmacniaczami pamięci”). Leki te działają poprzez poprawę funkcjonowania mózgu.

Proaxon stosuje się w leczeniu zaburzeń neurologicznych i poznawczych, których przyczyną są:
– przerwy w dostawie krwi do mózgu w wyniku powstania zakrzepu lub uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu (np. udar);
– urazy głowy (np. powstałe wskutek uderzenia).

Jaki jest skład Proaxon, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cytykolina.
Jeden mililitr roztworu zawiera 100 mg cytykoliny (w postaci soli sodowej).
Jedna saszetka (10 ml roztworu) zawiera 1000 mg cytykoliny (w postaci soli sodowej).

Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E420), glicerol, propylu parahydroksybenzoesan (E216), metylu parahydroksybenzoesan (E218), potasu sorbinian, sodu sacharynian, gliceroformal, czerwień koszenilowa (E124), kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, aromat truskawkowy, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Proaxon – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 1 do 2 saszetek na dzień, w zależności od ciężkości objawów choroby.

Lek ten może być przyjmowany bezpośrednio lub po rozpuszczeniu w połowie szklanki wody (ok. 120 ml), podczas lub pomiedzy posiłkami.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Należy zabrać ze sobą opakowanie leku lub niniejszą ulotkę, aby personel medyczny wiedział, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Proaxon – czy mogę spożywać alkohol?

Proaxon może być przyjmowany na czczo lub z posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Proaxon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Leku Proaxon nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub karmi piersią, chyba że lekarz uzna, że jest to konieczne.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Proaxon

Biofarm Sp. z o.o.

Ulotka Proaxon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PROAXON, 1000 mg/10 ml, roztwór doustny (Cytykolina)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 325 razy

Rozmiar plku 109.36 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Proaxon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PROAXON, 1000 mg/10 ml, roztwór doustny (Cytykolina)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 220 razy

Rozmiar plku 107.48 KB

Cena - ile kosztuje Proaxon?

Cena Proaxon i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Proaxon.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Proaxon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

17 komentarzy do “Proaxon”

 1. miałam lekki udar lekarz przepisał mi proaxon gdyż w lewej ręce i nodze ma mrowienie i ucisk czy przyjmowani tego leku pomoże maja

  Odpowiedz
 2. Pamięć metnieje jeszcze bardziej od ceny 100%na receptę od neurologa ,bardzo prosiłabym lekarzy o przepisywanie leków na ryczałt albo ze znizką.Skoro nie wiadomo jak lek zadziała prawie 200zl w błoto .Ciekawa jestem czy jest zamniennik .

  Odpowiedz
 3. W 2017 stwierdzono u mnie zanik kory móżdżkowej.Neurolog przepisał mi na receptę lek Proaxon,ale.po zażyciu paru saszetek(raz dziennie)musiałem resztę odstawić.Niestety odczułem zmianę na gorsze.W moim przypadku ten lek nie pomógł.

  Odpowiedz
 4. Biorę od marca 2019 r , jestem po udarze niedokrwiennym W 2017 r.Pamięć była od razu bez problemu.Tak jak byłem spowolniony tak jestem .Nie mam wrażenia , że w czymkolwiek pomaga.Drogi lek

  Odpowiedz
 5. Mój pacjent po tym leku ma straszne bóle glowy…..jest 2 lata po udarze i zmagał się z bólami które były do wytrzymania a po miesiącu stosowania proaxon
  Zmaga się z bólami potrójnymi…..
  Więc trzeba raczej odstawić……

  Odpowiedz
 6. Ile razy dziennie bierzecie proaxon. Po dwoch udarach Lekarz kazal mi brac raz dziennie ale czytalem ze w usa i chinach i europie ludzie biora dwa razy dziennie

  Odpowiedz
 7. Ania
  Witam, jestem po udarze krwotocznym 11 lat, wszystko w sumie wróciło do normy mam tylko czasami dziwne mrowienie w lewej części ciała tam gdzie był paraliż, ale można z tym żyć. Natomiast bardzo mi dokucza brak równowagi. Czy ten lek pomaga w tym??

  Odpowiedz
 8. Niestety u mnie się nie sprawdził. Poczałkowo było super, spastyka się cofnęła, ruch palców w ręce wrócił do standardowego, zaczęło wracać czucie, ale tak od 4 opakowania (2Xdziennie) wszystko zaczęło wracać do poprzedniego stanu, małymi krokami ale systematycznie nastąpiło pogorszenie, odstawiłem lek definitywnie, a dziś, tak naprawdę to poza chwilowym polepszeniem i powrotem nadziei na lepsze jurto to zrobiłem krok wstecz.Dodam jeszcze że mam informacje z Niemiec z Oberhausen z neurologi, że nie spieszą się z jego wprowadzeniem na rynek bo podejrzewają ze ten lek uzależnia.

  Odpowiedz
  • Bierze moja siostra. Udar był 4 czerwca.Po 18 dniach zaczęła mówić i nie ma problemu z pamięcią.kojarzy prawidłowo.Podają Jej w szpitalu 1 saszetkę dziennie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz