Konsultacja merytoryczna:

Nebilenin

Nebilenin

Nebilenin zawiera nebiwolol, który jest wybiórczym beta-adrenolitykiem rozszerzającym naczynia krwionośne. Lek ten jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie tętnicze).

Nebilenin jest również stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności serca u pacjentów w wieku 70 lat lub starszych.

Jaki jest skład Nebilenin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest nebiwolol.
Każda tabletka zawiera 5 mg nebiwololu, co odpowiada 5,45 mg nebiwololu chlorowodorku.

Inne składniki leku to:
Laktoza jednowodna
Krospowidon typ A
Poloksamer 188
Powidon K-30
Celuloza mikrokrystaliczna
Magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Nebilenin – jak stosować ten lek?

Lek Nebilenin należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Leczenie podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia)
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 1 tabletkę na dobę.
Dla pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawka początkowa wynosi zazwyczaj 1/2 tabletki na dobę.
Może upłynąć do 4 tygodni zanim lek zacznie w pełni działać.

Leczenie przewlekłej niewydolności serca
Leczenie pacjenta będzie rozpoczęte i monitorowane przez doświadczonego lekarza.
Leczenie rozpoczyna się od dawki początkowej 1/4 tabletki na dobę. Dawka ta może być zwiększona po 1-2 tygodniach do dawki wynoszącej 1/2 tabletki na dobę, następnie do dawki wynoszącej 1 tabletkę na dobę i następnie do dawki wynoszącej 2 tabletki na dobę, aż do osiągnięcia dawki właściwej dla pacjenta.
Maksymalna zalecana dawka wynosi 10 mg (2 tabletki na dobę).
Pacjent będzie wymagał obserwacji przez doświadczonego lekarza przez 2 godziny po rozpoczęciu leczenia i każdorazowo, kiedy dawka leku będzie zwiększana.
Zależnie od potrzeby lekarz może zmniejszyć dawkę leku, nie należy nagle przerywać leczenia ponieważ może to nasilić niewydolność serca.
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek nie powinni zażywać tego leku.

Lek należy przyjmować raz na dobę, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.
Lekarz może zdecydować o jednoczesnym stosowaniu tabletek z innym lekiem wskazanym dla danego pacjenta.
Nebilenin nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego zażycia zbyt dużej ilości tabletek (przedawkowania), u pacjenta mogą wystąpić: wolna czynność serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi i inne zaburzenia dotyczące serca, utrudnienie oddychania lub świszczący oddech. Należy natychmiast skontaktować się z najbliższym szpitalem lub poinformować lekarza lub farmaceutę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nebilenin – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Nebilenin można zażywać przed, w czasie lub po posiłku, można go również zażywać bez pokarmu. Tabletkę lub jej części należy połknąć popijając wodą lub innym płynem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nebilenin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować leku Nebilenin w czasie ciąży, chyba że lekarz zadecydował inaczej.

Karmienie piersią
Nie zaleca się karmienia piersią w przypadku przyjmowania leku Nebilenin.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Nebilenin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Nebilenin, 5 mg, tabletki (Nebivololum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 103 razy

Rozmiar plku 165.00 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nebilenin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Nebilenin, 5 mg, tabletki (Nebivololum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 57 razy

Rozmiar plku 176.50 KB

Cena - ile kosztuje Nebilenin?

Cena Nebilenin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Nebilenin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Nebilenin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

2 komentarze do “Nebilenin”

  1. Mam nadciśnienie 1 stopnia,kilka tygodni temu doktor przepisał mi nebilenin, pół tabletki. Od początku stosowania mam ciągłe bóle i zawroty glowy, nie pamiętam kiedy przespalem całą noc, co chwilę budzę się zlany potem. Prawde mówiąc nie wiem dlaczego lekarze przepisuja młodym ludziom leki na nebiwololu ( mam dopiero 30 lat). Lek uważam za niezbyt bezpieczny, u mojego kuzyna w podobnym wieku po roku stosowania nebileninu skończyło się na szpitalu, napadach bradykardii poniżej 20 uderzeń na minute i niemożliwemu do zmierzenia ciśnieniu. Tak że mam nadzieje że przy najbliższej wizycie u kardiologa uda się wyblagac lek bardziej skierowany dla młodych ludzi a nie starszych osób po zawałach.

    Odpowiedz
    • Ja mam 39 lat. Na nadciśnienie leczę się już od 20 lat i miałem wiele innych leków. Nebilenin biorę od 4 lat i uważam, że jest to najlepszy betabloker, jaki kiedykolwiek miałem. Po innych lekach (metocard, betaloc zoc) zawsze źle się czułem. Byłem albo osłabiony, albo ospały albo nie miałem ochoty na żadną aktywność fizyczną lub miałem problemy z koncentracją. odkąd zażywam nebilenin, wszytsko jest OK. Uważam, że jest to najlepszy betabloker, ale może każdy lek trzeba dopasować indywidualnie do pacjenta?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz