Finaster

Podmiot odpowiedzialnyPrzedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.
Kod ATCG04CB01
ProceduraNAR
SubstancjaFinasteryd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Finaster?

Finasteryd, substancja czynna leku Finaster, jest inhibitorem 5-alfa reduktazy, enzymu, który przekształca testosteron (męski hormon płciowy) w silniejszy dihydrotestosteron (DHT). Finaster powoduje zmniejszenie objętości gruczołu krokowego.

Finaster jest stosowany w schorzeniu zwanym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (gruczoł krokowy, znajdujący się w okolicy pęcherza moczowego, powiększa się, co powoduje trudności w oddawaniu moczu).

Finaster jest wskazany w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w celu:
– złagodzenia objawów,
– zmniejszenia ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu,
– zmniejszenia ryzyka konieczności przeprowadzenia leczenia operacyjnego, w tym przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomii (operacyjne usunięcie gruczołu krokowego).

Jaki jest skład Finaster, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest finasteryd.

– Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, hydroksypropyloceluloza;
otoczka tabletki: talk, alkohol poliwinylowy hydrolizowany, makrogol 3350, tytanu dwutlenek.

Dawkowanie preparatu Finaster – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka leku Finaster to 5 mg (1 tabletka) raz na dobę.

Należy pamiętać, że łagodny rozrost gruczołu krokowego jest procesem trwającym wiele lat, zanim zostaną zauważone objawy. Finaster może złagodzić objawy i spowodować kontrolę przebiegu choroby, jeżeli jest przyjmowany regularnie, przez dłuższy czas.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej ilości tabletek niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Finaster – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować w trakcie lub niezależnie od posiłków, ponieważ pokarm nie wpływa na wchłanianie leku. Tabletkę należy popić wodą.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Finaster w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Finaster jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i u kobiet w wieku rozrodczym. Kobiety będące w ciąży i kobiety w wieku rozrodczym nie powinny dotykać pokruszonych lub przełamanych tabletek leku Finaster. Jeżeli substancja czynna leku przeniknie do organizmu (po podaniu doustnym lub poprzez kontakt ze skórą) kobiety spodziewającej się dziecka płci męskiej, może spowodować wystąpienie zaburzeń rozwojowych organów płciowych u płodu. O przypadku zetknięcia kobiety w ciąży z substancją czynną leku Finaster należy powiadomić lekarza. Tabletki leku Finaster są powlekane, co podczas zwykłego stosowania zabezpiecza przed kontaktem z substancją czynną leku, o ile tabletka nie zostanie pokruszona lub przełamana. Więcej informacji na ten temat może udzielić lekarz.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy finasteryd przenika do mleka kobiecego.

Ulotka Finaster – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Finaster przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Finaster - 5 mg, Tabletki powlekane (Finasteridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Finaster m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Finaster - 5 mg, Tabletki powlekane (Finasteridum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Finaster w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Finaster - forum pacjentów

Stosujesz Finaster? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

9 komentarzy do “Finaster”

  1. Co do powyższych opiini na temat leku Finaster-wydają mi się dziwne.Jeden pan stosował przez 2lata,drugi pan aż lat 8.Po co tak długo?.W ulotce pisze minimum pół roku a lekarz mi zalecił mi zażywać finaster przez rok.Mam lat 76. Jarko polo.

    Odpowiedz
  2. Finaster zażywałem około 8 lat. Rok temu na próbach wątrobowych wyszły mi fatalne wyniki wskazujące na stłuszczenie wątroby. Jestem abstynentem, staram się zdrowo odżywiać i zacząłem podejrzewać, że powodem są zażywane leki. Na NAFLD leczę się od ponad roku, GGTP spadło mi z 260 do 150, próbuję się ratować, biorę Proursan, B12 i kwas foliowy. Chcę ostrzec, że Finaster jest niebezpieczny.

    Odpowiedz
  3. Niestety ten lek powoduje impotencję ! Po kilku miesiącach stosowania zero wzwodu i nawet po odstawieniu leku nie ma poprawy ! Może już nigdy nie będę uprawiał seksu a mam dopiero 50 lat.

    Odpowiedz
      • Nie powiedziałabym „wydaje mi się”, on rzeczywiście działa hamująco na sex. Mój mąż bierze finaster od dwóch lat, od roku jest praktycznie impotentem.

        Odpowiedz
        • Anna i mnie ten sam problem, mój mąż też to bierze, z początku myślałam że jest zmęczony dlatego nie ma ochoty na seks. Niestety okazało się że to wina leku, mam dopiero 40 lat od roku już że sobą nie sypiamy. I to już jest nieodwracalne. Zawsze mieliśmy udane życie seksualne, niestety to już historia. Gdy mąż powiedział o problemie lekarzowi ten go zbył. Wszystko wskazuje na to że chyba się rostaniemy.

          Odpowiedz

Dodaj komentarz