Absenor

Absenor to preparat oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy o działaniu przeciwpadaczkowym. Leczenie uogólnionych napadów padaczkowych w postaci napadów nieświadomości, napadów ogniskowych i napadów wtórnie uogólnionych oraz leczenie skojarzone innych rodzajów napadów padaczkowych. Leczenie epizodów maniakalnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej, w przypadku gdy lit jest przeciwwskazany lub źle tolerowany.

Actimodan

Actimodan to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną modafinil. Jest on wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu nadmiernej senności związanej z narkolepsją, zarówno występującej z katapleksją (utrata napięcia mięśniowego), jak i bez niej. Nadmierna senność definiowana jest jako trudność w utrzymaniu stanu czuwania i zwiększone ryzyko zaśnięcia w nieodpowiednich sytuacjach. Actimodan jest lekiem na receptę.

Acuver

Acuver to lek, który zawiera betahistynę, substancję czynną o działaniu przeciwwertebro-bazylarnym. Lek ten jest wskazany w leczeniu objawów choroby Ménière’a, takich jak zawroty głowy, szumy uszne, nudności i wymioty. Acuver jest dostępny na receptę.

Adartrel

Adartrel to lek z grupy agonistów dopaminy, który jest stosowany w leczeniu zespołu niespokojnych nóg o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. Zespół niespokojnych nóg jest chorobą, która powoduje nieodparty przymus poruszania nogami, a czasami ramionami i innymi częściami ciała. Ludzie z tą chorobą często mają problem z siedzeniem, a szczególnie ze snem. Adartrel łagodzi nieprzyjemne odczucia oraz ogranicza przymus poruszania nogami i innymi kończynami. Lek jest dostępny na receptę.

Adavin

Adavin to lek, który zawiera substancję czynną nicergolinę. Lek ten jest wskazany w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego i metabolizmu mózgu, takich jak napady przemijającego niedokrwienia mózgu, zaburzenia pamięci i koncentracji. Lek zwiększa ukrwienie w tkankach, szczególnie w mózgu, poprawia przepływ krwi w układzie krążenia oraz pobudza metabolizm komórek mózgu. Adavin jest dostępny na receptę.

Agapurin SR 400

Agapurin SR 400 to lek zawierający pentoksyfyllinę, który jest stosowany do poprawy krążenia krwi. Pentoksyfyllina zwiększa elastyczność czerwonych krwinek, hamuje agregację płytek krwi i zmniejsza lepkość krwi, co prowadzi do poprawy przepływu krwi. Agapurin SR 400 jest stosowany w leczeniu objawów niedokrwienia kończyn dolnych, takich jak ból nóg podczas chodzenia, ból spoczynkowy i owrzodzenia. Agapurin SR 400 jest dostępny tylko na receptę.

Akineton

Akineton to lek przeciwcholinergiczny o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, stosowany w leczeniu choroby Parkinsona oraz zaburzeń pozapiramidowych w postaci mimowolnych, nieprawidłowych ruchów. Jest szczególnie wskazany w sytuacjach, gdy wymagane jest szybkie działanie, oraz w terapii wstępnej w ciężkich przypadkach parkinsonizmu.

Akineton SR

Lek o działaniu cholinolitycznym, łagodzący objawy choroby Parkinsona oraz dyskinez wywołanych stosowaniem leków cholinergicznych. Leczenie sztywności mięśniowej, drżenia i spowolnienia ruchowego w chorobie Parkinsona. Leczenie zaburzeń motorycznych w zespołach pozapiramidowych (parkinsonowskich i dystonicznych) wywołanych przez neuroleptyki i podobnie działające leki, np. wczesnych dyskinez, akatyzji i objawów parkinsonowskich.

Aldemyl

Aldemyl to lek stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkim otępieniem typu alzheimerowskiego. Substancją czynną leku jest rywastygmina, która należy do grupy substancji zwanych inhibitorami cholinesterazy. Działanie rywastygminy polega na blokowaniu enzymów powodujących rozpad acetylocholiny, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera. Lek jest dostępny na receptę.

Almozen

Almozen to lek na receptę, który jest agonistą receptora serotoninowego 5-HT1. Zawiera substancję czynną almotryptan. Jest stosowany do doraźnego leczenia napadów migreny z aurą lub bez niej. Dorośli w wieku 18-65 lat powinni przyjmować go niezależnie od posiłku, jak najwcześniej po wystąpieniu bólu migrenowego. Zalecana dawka wynosi 12,5 mg. Lek nie powinien być stosowany w profilaktyce migreny.

Altein

Altein to lek przeciwpadaczkowy zawierający substancję czynną lewetyracetam. Jest stosowany jako monoterapia w leczeniu napadów częściowych lub częściowych wtórnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo rozpoznaną padaczką. Może być również stosowany jako terapia wspomagająca w leczeniu napadów mioklonicznych u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną. Altein jest dostępny na receptę.

Altzer

Altzer to lek, którego substancją czynną jest chlorowodorek donepezylu. Działa poprzez zwiększanie ilości substancji zwanej acetylocholiną w mózgu. Jest to lek z grupy inhibitorów acetylocholinesterazy. Stosuje się go w leczeniu objawów otępienia (zmian w sposobie działania mózgu) u osób z łagodną lub umiarkowanie ciężką chorobą Alzheimera. Lek Altzer jest przeznaczony wyłącznie do stosowania przez osoby dorosłe i jest dostępny na receptę.

Alzepezil

Alzepezil to lek dostępny na receptę, który jest specyficznym i odwracalnym inhibitorem acetylocholinoesterazy. Stosuje się go w leczeniu objawów otępienia u pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera w postaci łagodnej do umiarkowanie ciężkiej. Lek ten poprawia pamięć i myślenie, a jego skuteczność jest zależna od dawki. Jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych.

Alzepezil ODT

Alzepezil ODT to lek, który należy do grupy inhibitorów acetylocholinesterazy. Stosuje się go w leczeniu objawów demencji (zaburzenia racjonalnego zachowania) u osób z rozpoznaną łagodną i średnio zaawansowaną chorobą Alzheimera. Lek jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych i jest dostępny na receptę.

Amantix

Amantix to lek, którego substancją czynną jest siarczan amantadyny. Jest to lek dopaminergiczny, co oznacza, że może zwiększać poziom pewnych związków chemicznych przenoszących impulsy w układzie nerwowym, w tym w mózgu. Amantix stosowany jest w leczeniu objawów towarzyszących chorobie Parkinsona, takich jak drżenie i sztywność. Produkt leczniczy wykorzystywany jest także w terapii polekowych zaburzeń ruchowych. Lek jest dostępny na receptę.

Amigrenex

Amigrenex to lek stosowany w leczeniu migreny. Zawiera substancję czynną rimegepant, która jest inhibitorem receptora peptydu powiązanego z genem kalcytoniny, co pomaga złagodzić objawy migreny. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Amigrenexu jest leczenie ostrego napadu migreny u dorosłych.

Amizepin

Amizepin

Amizepin to lek przeciwpadaczkowy (przeciwdrgawkowy) dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu niektórych rodzajów padaczki, w leczeniu bólu występującego w przebiegu niektórych chorób neurologicznych, takich jak neuralgia nerwu trójdzielnego. Ponadto, stosuje się go również w zapobieganiu dwubiegunowym zaburzeniom nastroju i w leczeniu alkoholowego zespołu abstynencyjnego, czyli objawów pojawiających się u osób uzależnionych od alkoholu, gdy przestaną pić lub znacznie ograniczą spożycie alkoholu.

Amizepin PPH

Amizepin PPH to lek w formie tabletek, który zawiera substancję czynną karbamazepinę. Jest to lek przeciwdrgawkowy, który wykazuje działanie przeciwdrgawkowe, może też modyfikować pewien rodzaj bólu i regulować zaburzenia nastroju. Stosowany jest w leczeniu niektórych rodzajów padaczki, w leczeniu bólu występującego w przebiegu niektórych chorób neurologicznych (takich jak neuralgia nerwu trójdzielnego). Lek jest dostępny na receptę.

Aparxon PR

Aparxon PR to lek, który jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Działa poprzez pobudzanie receptorów dopaminowych w mózgu, co pomaga złagodzić objawy choroby. Jest dostępny na receptę i ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Wskazaniem do stosowania Aparxon PR jest choroba Parkinsona, zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z lewodopą.

Apo-Doperil

Apo-Doperil to lek stosowany w leczeniu łagodnej i średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Lek ten dostępny jest na receptę. Wskazaniem do stosowania Apo-Doperil jest łagodna i średnio ciężka postać otępienia w chorobie Alzheimera.

APO-go AMPOULES

APO-go Ampoules to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji, który podaje się podskórnie. Jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Lek skraca czas pozostawania w znieruchomieniu pacjentów z chorobą Parkinsona. Pomimo tego, że lek zawiera substancję aktywną pod nazwą apomorfina, to nie zawiera morfiny. Jest dostępny na receptę.

Apo-go PEN

Apo-go PEN to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych. Jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Lek ten skraca czas pozostawania w znieruchomieniu pacjentów z chorobą Parkinsona. Jest dostępny na receptę.

Apo-go PFS

Apo-go PFS to lek na receptę, który ma postać roztworu do infuzji. Jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Lek skraca czas pozostawania w znieruchomieniu pacjentów z chorobą Parkinsona. Pomimo tego, że lek zawiera substancję aktywną pod nazwą apomorfina, to nie zawiera morfiny.

Apobetina

Apobetina to lek na receptę, który zawiera substancję czynną betahistynę. Jest stosowany w leczeniu choroby Meniere’a, która objawia się zawrotami głowy, postępującą utratą słuchu oraz szumami usznymi. Lek działa na układ nerwowy, poprawiając przepływ krwi w uchu wewnętrznym, co prowadzi do obniżenia zwiększonego ciśnienia.

ApoMigra

Lek ApoMigra jest lekiem na receptę, który należy do grupy leków nazywanych tryptanami. Jest stosowany w leczeniu napadów migrenowych, które mogą być spowodowane przez przemijające rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie. Lek działa dopiero po wystąpieniu napadu migrenowego, pomagając zlikwidować ból głowy i złagodzić inne objawy towarzyszące migrenie. Każda tabletka leku ApoMigra zawiera pojedynczą dawkę sumatryptanu.

ApoRopin

ApoRopin to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ropinirol. Jest to lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Ropinirol działa poprzez pobudzanie receptorów dopaminowych w mózgu, co pomaga złagodzić objawy choroby Parkinsona. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to początkowe leczenie choroby Parkinsona w monoterapii, a następnie w skojarzeniu z lewodopą, gdy działanie lewodopy staje się niewystarczające lub pojawiają się fluktuacje efektu terapeutycznego.

Arbicen

Arbicen to lek, który jest stosowany w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego (SM) u pacjentów w wieku 13 lat i starszych.

Aregalu

Aregalu jest lekiem immunomodulującym, który reguluje układ odpornościowy w celu ograniczenia stanu zapalnego. Jest często stosowany u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, ponieważ stan zapalny u tych pacjentów prowadzi do uszkodzenia nerwów. Lek jest dostępny na receptę.

Aricept

Aricept to lek w formie tabletek powlekanych, stosowany w leczeniu objawowym łagodnej do średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera. Choroba Alzheimera jest rodzajem otępienia, jest to nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta. Lek jest dostępny na receptę.

Arkvimma

Arkvimma to lek przeciwpadaczkowy zawierający lakozamid. Jest dostępny na receptę. Lek ten jest stosowany w celu zmniejszenia liczby napadów (drgawek) u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 4 roku życia. Produkt leczniczy Arkvimma jest wskazany w monoterapii oraz w terapii wspomagającej w leczeniu napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych.

Arlevert

Arlevert to lek w formie tabletek, który zawiera dwie substancje czynne. Stosuje się go w celu ograniczenia objawów zawrotów głowy różnego pochodzenia. Lek zmniejsza uczucie zawrotów głowy lub wirowania i nudności. Substancje aktywne stosowane jednocześnie, działają bardziej skutecznie niż użyte osobno. Arlevert jest dostępny na receptę.

Aropilo

Aropilo to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie ropinirol. Jest to lek dopaminergiczny, który działa poprzez pobudzanie receptorów dopaminowych w mózgu. Aropilo jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona oraz w objawowym leczeniu umiarkowanego do ciężkiego zespołu niespokojnych nóg. Zespół niespokojnych nóg to stan, który dotyczy kończyn dolnych i czasem ramion.

Aropilo SR

Aropilo SR to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Jest to agonista receptorów dopaminowych, co oznacza, że wiąże się z tymi receptorami i daje efekty podobne do dopaminy. Lek ten jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, co oznacza, że jego składniki są uwalniane stopniowo, aby zapewnić długotrwałe działanie. Wskazania do stosowania to leczenie choroby Parkinsona.

Artigo

Artigo

Artigo to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu zawrotów głowy różnego pochodzenia u dorosłych. Zawiera dwie substancje czynne – dimenhydraminę i cynaryzynę – które wykazują działanie przeciwcholinergiczne, parasympatykolityczne i depresyjne na OUN. Lek jest dostępny w formie tabletek powlekanych.

Asanix

Asanix to lek, który zawiera substancję czynną rasagilinę. Jest stosowany u dorosłych w leczeniu choroby Parkinsona. Może być podawany w połączeniu z lewodopą lub bez niej. W chorobie Parkinsona dochodzi do utraty komórek, które produkują dopaminę w mózgu. Lek jest dostępny na receptę.

Asanix PPH

Asanix PPH to lek na receptę, który zawiera substancję czynną rasagilinę. Jest stosowany u dorosłych w leczeniu choroby Parkinsona. Można go podawać łącznie z lewodopą (innym lekiem stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona) lub bez lewodopy. Choroba Parkinsona powoduje utratę komórek wytwarzających dopaminę w mózgu, co wpływa na kontrolę ruchu.

Atenza

Atenza to lek na receptę, który zawiera metylofenidat. Jest stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Lek działa poprawiając czynność pewnych części mózgu, które są mniej aktywne, co może pomóc w poprawie uwagi, koncentracji i zmniejszeniu zachowań impulsywnych.

Atmina

Atmina to lek zawierający rywastygminę, substancję czynną z grupy inhibitorów cholinesterazy. Jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego o nasileniu łagodnym do umiarkowanie ciężkim. Rywastygmina działa poprzez zwiększenie stężenia neuroprzekaźnika acetylocholiny w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera. Lek jest dostępny na receptę.

Atofab

Lek Atofab zawiera atomoksetynę i jest stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Jest dostępny na receptę. Przyjmowanie leku jest niewskazane, jeśli pacjent ma uczulenie na atomoksetynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Lek jest dostępny w postaci twardych kapsułek.

Atomoksetyna Medice

Atomoksetyna Medice to lek na receptę, który zawiera atomoksetynę jako substancję czynną. Jest to lek z grupy sympatykomimetyków o działaniu ośrodkowym, stosowany w leczeniu ADHD u dzieci powyżej 6 roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Atomoksetyna zwiększa stężenie noradrenaliny w mózgu, co pomaga zwiększyć koncentrację oraz zmniejszyć impulsywność i nadmierną ruchliwość u pacjentów z ADHD.

Leki na ośrodkowy układ nerwowy

Wykaz leków neurologicznych, leków stosowanych w leczeniu chorób układu nerwowego. Powyższa lista zawiera leki, wyroby medyczne, a także suplementy, które zwiększają ukrwienie w tkankach, usprawniając przepływ krwi w układzie krążenia oraz pobudzając metabolizm komórek mózgu. Wśród nich znajdują się preparaty, które mogą być stosowane między innymi w leczeniu choroby Parkinsona, objawów demencji, niektórych rodzajów padaczki, a także otępienia spowodowanego przez chorobę Alzheimera. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach stosowanych w neurologii.

Zobacz także:

Choroba Alzheimera
Choroba Parkinsona
Migrena
Padaczka (epilepsja)
Pamięć i koncentracja
Stwardnienie rozsiane (SM)

Zadbaj o zdrowy układ nerwowy

Neurologia to ważna dziedzina medycyny, która zajmuje się nie tylko głową. Oczywiście, leki neurologiczne są ważnym uzupełnieniem leczenia psychiatrycznego, czy terapii psychologicznej. Czasem są również istotnym wsparciem w chorobach całego organizmu, np. autoimmunologicznych, czy genetycznych. Aktualna wiedza lekarza i pacjenta na temat dostępnej listy farmaceutyków może znacząco ułatwić wybór odpowiedniego leku neurologicznego oraz przyspieszyć proces leczenia.

Neurologia i choroby neurologiczne

Neurologia to szczególnie ważna dziedzina medycyny, bowiem choroby neurologiczne wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, czasem na zachowanie człowieka. Choroby neurologiczne często osadzone są w samym centrum układu nerwowego, nerwów oraz naczyń krwionośnych.

Choroby neurologiczne to zaburzenia, o różnym podłożu, objawach, przebiegu i leczeniu, łączy je to, że dotykają różnych fragmentów układu nerwowego, jak często bagatelizowane migrena i klastrowy ból głowy, ale i padaczka, udar, miażdżyca, czy choroba Parkinsona.

Wśród chorób układu nerwowego można wyróżnić pierwotne – najczęściej spowodowane czynnikami genetycznymi – oraz wtórne, które wywołane są przez czynniki środowiskowe, infekcje, czy zaniedbanie leczenia, np. cukrzycy. Również zatrucie układu nerwowego toksynami, z którymi nie może sobie poradzić uszkodzona wątroba, wywołuje poważne powikłania neurologiczne.

We wszystkich przypadkach wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na wyleczenie lub złagodzenie objawów pacjenta, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, sugerujących choroby neurologiczne, należy udać do specjalisty i przeprowadzić zalecone badania.

W trakcie leczenia neurologicznego bardzo istotne są farmaceutyki, które z reguły są na receptę, a ze względu na liczne interakcje z innymi lekami, często zmieniana jest ich dostępność. Dlatego bardzo istotny jest dostęp do aktualnej bazy leków, dzięki której lekarz potwierdzi występowanie specyfiku w aptekach, a pacjent sprawdzi, który zamiennik jest w najlepszej dla niego cenie.

Przykładowe leki (substancje) stosowane w neurologii:

Choroba Parkinsona:

Entakapon
Karbidopa
Lewodopa
Pramipeksol
Rasagilina
Ropinirol
Rywastygmina

Choroba Alzheimera:

Donepezyl
Memantyna
Rywastygmina
Winpocetyna

Migrena:

Sumatryptan
Topiramat

Padaczka:

Gabapentyna
Karbamazepina
Lakozamid
Lamotrygina
Lewetyracetam
Pregabalina
Topiramat
Walproinian sodu

Pamięć i koncentracja:

Miłorząb japoński