Konsultacja merytoryczna:

Akineton

Akineton jest lekiem przeciwcholinergicznym o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona oraz zaburzeń pozapiramidowych w postaci mimowolnych, nieprawidłowych ruchów.

Lek wiążąc się z pewnymi receptorami w mózgu (receptorami muskarynowymi), zmniejsza nasilenie takich objawów, jak sztywność mięśni, mimowolne drżenia mięśni, spowolnienie ruchowe czy mimowolne ruchy.

Zaleca się stosowanie biperydenu jako dodatkowego leku podczas leczenia lewodopą lub podobnymi lekami, które silniej działają na zaburzenia ruchowe w chorobie Parkinsona.

Lek Akineton w postaci roztworu do wstrzykiwań stosowany jest:
– w leczeniu sztywności mięśniowej, drżenia i spowolnienia ruchowego w chorobie Parkinsona,
– w leczeniu zaburzeń ruchowych (objawów pozapiramidowych), spowodowanych działaniem pewnych leków neurologicznych (neuroleptyków lub innych leków o podobnym działaniu), takich jak: skurcze języka, skurcze mięśni gardła i napady przymusowego patrzenia ze zwrotem gałek ocznych w górę (dyskinezy wczesne); pobudzenie ruchowe, przymus bycia w ciągłym ruchu (akatyzja) oraz dolegliwości podobne do choroby Parkinsona (objawy parkinsoidalne).
– w leczeniu innych pozapiramidowych zaburzeń ruchowych np. ruchów mimowolnych powodujących skręcanie i wyginanie różnych części ciała, przez co chory przybiera często nienaturalną postawę, mogących obejmować całe ciało (dystonia uogólniona) lub pojedyncze części ciała (dystonia odcinkowa), w szczególności zaburzenia ruchowe w obrębie głowy (zespół Meige’a), kurcz powiek (Blepharospasmus) lub spastyczny kręcz karku (Torticollis spasmodicus).
– w leczeniu zatrucia nikotyną lub organicznymi związkami fosforu.

Uwaga:
Roztwór do wstrzykiwań jest szczególnie wskazany w sytuacjach, gdy wymagane jest szybkie działanie leku albo w terapii wstępnej w ciężkich przypadkach parkinsonizmu.

Jaki jest skład Akineton, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest biperydenu mleczan. Jedna ampułka o pojemności 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 5 mg biperydenu mleczanu, co odpowiada 3,9 mg biperydenu.

Inne składniki leku to: mleczan sodu, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Akineton – jak stosować ten lek?

Lek Akineton, roztwór do wstrzykiwań, podaje się domięśniowo, powoli dożylnie lub we wlewie dożylnym. Po otwarciu opakowania resztę nie zużytego leku należy wyrzucić.

Dawkowanie leku powinno być ustalone indywidualnie.

Leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki, a następnie zwiększać ją stopniowo do uzyskania dawki najkorzystniejszej dla pacjenta, w zależności od efektu terapeutycznego i działań niepożądanych.

Czas stosowania zależy od rodzaju i przebiegu choroby. Leczenie może mieć przebieg krótkotrwały (szczególnie u dzieci) lub długotrwały, do momentu, gdy możliwe będzie kontynuowanie kuracji przy użyciu doustnych postaci preparatu albo do czasu, gdy leczenie będzie można zakończyć.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania to: rozszerzone, „leniwe” źrenice, suchość błon śluzowych, zaczerwienienie twarzy, przyspieszona czynność serca, atonia jelitowo-pęcherzowa, zwiększenie temperatury ciała, szczególnie u dzieci, podniecenie, majaczenie, dezorientacja, zaburzenia świadomości i (lub) halucynacje. W przypadku ciężkiego zatrucia istnieje ryzyko zapaści krążeniowej i zatrzymania oddychania.

Postępowanie w przypadku przedawkowania
Jako antidotum zalecane są inhibitory acetylocholinoesterazy, a w wyjątkowych przypadkach fizostygmina, która przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego i zmniejsza objawy ośrodkowe (np. salicylan fizostygminy w przypadku dodatniego testu na fizostygminę). W zależności od ciężkości objawów może być konieczne wspomaganie krążenia i oddychania (tlenoterapia), obniżenie temperatury ciała w przypadku gorączki i cewnikowanie pęcherza moczowego. W przypadku zażycia dawki leku większej, niż zalecana, należy niezwłocznie powiadomić lekarza lub farmaceutę lub udać się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą ulotkę oraz opakowanie leku Akineton.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Akineton – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Akineton w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak jest danych, które mogłyby sugerować, że stosowanie biperydenu w okresie ciąży może wiązać się z występowaniem wad rozwojowych u dziecka. Jednak wobec braku doświadczeń ze stosowaniem leku w ciąży, należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla płodu.

Leki przeciwcholinergiczne mogą hamować laktację. Biperyden przenika do mleka matki, osiągając takie samo stężenie, jak w osoczu matki. W związku z powyższym zaleca się przerwanie karmienia piersią podczas leczenia lekiem Akineton.

Ulotka Akineton – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

AKINETON 5 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Biperideni lactas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 99 razy

Rozmiar plku 73.15 KB


Akineton 2 mg, tabletki (Biperideni hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 461 razy

Rozmiar plku 182.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Akineton m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

AKINETON 5 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Biperideni lactas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 61 razy

Rozmiar plku 75.30 KB


Akineton 2 mg, tabletki (Biperideni hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 425 razy

Rozmiar plku 202.77 KB

Cena - ile kosztuje Akineton?

Cena Akineton i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Akineton.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Akineton? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Eucerin Urearepair Original maść 10%Urea (Opakowanie: 100 ml)Eucerin Urearepair Original maść 10%Urea (Opakowanie: 100 ml) to produkt opracowany dla miejscowej pielęgnacji skóry w miejscach takich jak np. kolana czy łokcie, gdzie jest ona szczególnie narażona podrażnienia i podatna na zrogowacenia. Stosować dla pielęgnacji skóry zniszczonej i suchej, jak również w przypadku łuszczenia się skóry, bądź intensywnego swędzenia. Efekt dział…

76.99 

Zastosowanie Vratizolin (Opakowanie: 3 g)Vratizolin (Opakowanie: 3 g) jest lekiem w postaci kremu przeznaczonym do miejscowego stosowania na opryszczkę warg i twarzy wywołaną przez wirusa opryszczki zwykłej (Herpes simplex). Działa już w momencie wystąpienia pierwszych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie.
Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub stan pacjenta pogorszył się, należy zwrócić się do lekarza.
Efekt…

25.99 

Zastosowanie Bioaron System (Bioaron C) (Opakowanie: 100 ml)Bioaron System (Bioaron C) (Opakowanie: 100 ml) to produkt leczniczy wspierający odporność oraz zmniejszający ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. Pobudza apetyt i działa antyoksydacyjnie. Może być przyjmowany przez dzieci od 3. roku życia.Efekt działania Bioaron System (Bioaron C) (Opakowanie: 100 ml)Bioaron System (Bioaron C) (Opakowanie: 100 ml) zawiera płynny wyciąg z liści aloesu drzewiastego, któ…

16.99 

Profichol Forte (Opakowanie: 28 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

30.00 

Zastosowanie Orthomol Femin kapsułki (Opakowanie: 60 szt.)Orthomol Femin kapsułki (Opakowanie: 60 szt.) to suplement diety, który stosuje się w celu łagodzenia objawów, pojawiających się podczas menopauzy oraz uzupełnienia powstałych w tym czasie niedoborów mikroelementów.

Preparat zawiera istotne składniki odżywcze, które zapewniają zdrowy wygląd skóry, włosów oraz paznokci, a także przyczyniają się do redukowania dolegliwoś…

149.00 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief