GABAGAMMA

Podmiot odpowiedzialny: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG

WSKAZANIA

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU GABAGAMMA ORAZ JAK DZIAŁA TEN LEK?

Gabagamma należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwały ból spowodowany uszkodzeniem nerwów).

Substancją czynną leku Gabagamma jest gabapentyna.

Lek Gabagamma stosowany jest:
• w leczeniu różnych postaci padaczki (napadów drgawkowych, które początkowo zlokalizowane są w określonych miejscach mózgu i, które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Lek Gabagamma przepisywany jest jako lek wspomagający leczenie padaczki, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie zapewnia całkowitego opanowania napadów. Lek Gabagamma należy przyjmować jako lek dodatkowy w leczeniu padaczki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek Gabagamma można stosować również w monoterapii (jako jedyny lek) u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat;

• w leczeniu długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów. Obwodowy (występujący głównie w kończynach dolnych i (lub) górnych) ból neuropatyczny wywoływany jest przez wiele różnych chorób, takich jak cukrzyca czy półpasiec. Odczuwany ból może być opisany jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do towarzyszącego kurczom mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie, itp.

SKŁAD

JAKI JEST SKŁAD LEKU GABAGAMMA ? JAKĄ ZAWIERA SUBSTANCJĘ CZYNNĄ ORAZ SUBSTANCJE POMOCNICZE?

Substancją czynna jest gabapentyna.

Każda kapsułka Gabagamma 100 zawiera 100 mg gabapentyny (Gabapentinum)
Każda kapsułka Gabagamma 300 zawiera 300 mg gabapentyny (Gabapentinum)
Każda kapsułka Gabagamma 400 zawiera 400 mg gabapentyny (Gabapentinum)

Substancje pomocnicze:
Zawartość kapsułki:
Laktoza bezwodna
Skrobia kukurydziana
Talk
Otoczka kapsułki:
Żelatyna
Tytanu dwutlenek (E 171)

Dodatkowo kapsułki twarde Gabagamma 300 zawierają:
Żelaza tlenek żółty (E 172)

Dodatkowo kapsułki twarde Gabagamma 400 zawierają:
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)

DAWKOWANIE

JAKIE JEST ZALECANE DAWKOWANIE LEKU GABAGAMMA? JAK BEZPIECZNIE STOSOWAĆ TEN LEK? JAK DŁUGO STOSOWAĆ? INSTRUKCJA STOSOWANIA.

Odpowiednią dla pacjenta dawkę ustala lekarz. Kapsułki należy zawsze połykać w całości popijając dużą ilością wody. Stosowanie leku Gabagamma można przerwać dopiero po zleceniu przez lekarza.

Padaczka:
Dorośli i młodzież:
Należy przyjmować taką ilość kapsułek, jaką zlecił lekarz. Zazwyczaj lekarz stopniowo zwiększa dawki Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może ona być stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę, podzielonej na 3 mniejsze dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
Wielkość dawki podawanej dziecku ustala lekarz, wyliczając ją na podstawie masy ciała dziecka. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która zwiększana jest stopniowo przez okres około 3 dni. Zazwyczaj stosowana dawka leku zapewniająca opanowanie padaczki wynosi od 25 do 35 mg/kg masy ciała na dobę. Dawka ta zazwyczaj stosowana jest w 3 podzielonych dawkach, co polega na codziennym podawaniu kapsułki (kapsułek) zwykle rano, po południu i wieczorem.

Lek Gabagamma nie jest zalecany dla dzieci poniżej 6 lat.

Obwodowy ból neuropatyczny:

Dorośli:
Należy przyjmować taką ilość kapsułek, jaką zlecił lekarz. Zazwyczaj lekarz stopniowo zwiększa dawki. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może ona być stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę podzielonej na 3 mniejsze dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Osoby w podeszłym wieku:
W przypadku osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) nie ma konieczności zmniejszenia dawki, chyba że występują choroby nerek.

Choroba nerek lub hemodializa
Lekarz może zalecić inny schemat dawkowania w przypadku choroby nerek lub hemodializy.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU? CO ZROBIĆ, GDY PRZYPADKOWO PRZYJĘTO WIĘKSZĄ DAWKĘ LEKU NIŻ ZALECANA?

Większa niż zalecana dawka leku może spowodować nasilenie działań niepożądanych, w tym utratę świadomości, zawroty głowy, podwójne widzenie, zaburzenia mowy, senność i biegunkę. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się bezzwłocznie do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej, zabierając z sobą pozostałe kapsułki, opakowanie oraz ulotkę, tak aby personel szpitala wiedział, jaki lek został przyjęty.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

ZASTOSOWANIE LEKU PRZY JEDNOCZESNYM SPOŻYWANIU POKARMÓW I NAPOJÓW. CZY MOŻNA JEŚĆ I PIĆ STOSUJĄC LEK? CZY MOŻNA PIĆ ALKOHOL?

Lek Gabagamma można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

STOSOWANIE W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

CZY KOBIETA BĘDĄCA W CIĄŻY LUB KARMIĄCA PIERSIĄ MOŻE ZAŻYWAĆ LEK? JAKIE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NALEŻY ZACHOWAĆ?

Ciąża
Nie należy przyjmować leku Gabagamma w czasie ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. W przypadku zajścia w ciążę nie należy nagle przerywać przyjmowania leku Gabagamma, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje dla matki i dziecka. W przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas przyjmowania leku Gabagamma, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Karmienie piersią
Gabapentyna, substancja czynna leku Gabagamma, przenika do mleka kobiecego. Ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ ma ona na karmione piersią dziecko, nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Gabagamma, chyba że lekarz zaleci inaczej.

ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

ULOTKA LEKU GABAGAMMA (pliki PDF lub DOC)CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - GABAGAMMA CHPL (pliki PDF lub DOC)CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 8591304.

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE PACJENTÓW / FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

8 KOMENTARZE

  1. Dostałam też na przepuklinę w obszarze lędźwiowego. Widzenie podwójne, słabo ze spaniem, efekt pwbólowy? Żaden. Nie zwiększam dawki , intuicyjne czuję ,że nie powinnam się bardziej truć . Biorę juz 7 dni 3x po 100. A lekarz zalecił zwiększyć w piątym dniu do 3x po 300 dziennie, to chyba bym się zatruła?

  2. Dostałam też na przepuklinę w obszarze lędźwiowego. Widzenie podwójne, słabo ze spaniem, efekt pwbólowy? Żaden. Nie zwiększam dawki , intuicyjne czuję ,że nie powinnam się bardziej truć . Biorę juz 7 dni 3x po 100. A lekarz zalecił zwiększyć w piątym dniu do 3x po 300 dziennie, to chyba bym się zatruła?

  3. Trafilam do oddz.neurologii z mrowieniem calej prawej dłoni.W zleconych lekach jest wlasnie gabagamma 3 razy dziennie nie dopytalam jaka dawka ,a wypisu jeszcze nie mam .Po 8 dniach pobytu wyszlam ze szpitala z przeziebieniem , dziwna wysypka na twarzy kaszel a w nastepnym dniu doszedl bol ucha i tem . MYSLE ZE TO BEDA SKUTKI UBOCZNE FERALNEGO LEKU .

  4. Witam! Badanie rezonansem wykryło u mnie przepuklinę międzykręgową[bardzo bolało mnie pod lewą łopatką],neurolog przepisał mi powyższy lek plus bioxsetin. Pomogło od razu bóle się zmniejszyły o 70 procent. Polecam!

  5. Leczyłam się w Poradni Bólu przy szpitalu na Grenadierów.przez 5 miesięcy – nic nie pomagało i nie pomogło, tylko zwiększyło mi osteoporozę z 38 na 48 procent. Leku tego jak potem dowiedziałam się, nie wolno stosować przy osteoporozie ! Lekarze zwykle nie pytają, nie rozmawiają z pacjentem , tylko aplikują to co uważają za stosowne. Lekarka (anestezjolog) kłuła mnie 5 razy po dwa zastrzyki w plecy (tak zwana blokada) i ani razu nie zapytała jak się po tych zastrzykach czuję. Dopiero po moim zapytaniu jaki cel ma ta „blokada”, odpowiedziała, że jest to zastrzyk przeciwbólowy i przeciw zapalny. Na moją odpowiedź, iż nie widzę żadnej różnicy i w d.c. boli mnie jak bolało przed zastosowaniem tej „blokady”, odpowiedziała krótko…”.no to nie będziemy kłuć’.Czy takie podejście do pacjenta jest normalne ? Dodam jeszcze, że miałam w tym samym dniu

    po wystąpieniu wysypki zapisany przez lekarza pierwszego kontaktu lek Heviran, a ponieważ był to bardzo rozległy półpasiec, więc skierowano mnie już w 4-tym dniu do szpitala, gdzie przebywałam tydzień. A pani dr w Poradni Leczenia Bólu zmieniła mi Heviran, który brałam tylko 19 dni właśnie na Gabapentinę, nonszalancko oświadczając mi, że jest to początkowe leczenie!!! Czy aby na skutek przerwania tego „początkowego” po 19 dniach leczenia Heviranem pani dr anestezjolog spowodowała, że miałam powikłania do dnia dzisiejszego (już trzeci rok) cierpię na neuralgię popółpaścową, mimo terapii ; jak laser diadynamika, trzykrotna akupunktura itp.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here