Gabagamma

Gabagamma to lek przeciwdrgawkowy, którego substancją czynną jest gabapentyna. Jest stosowany w leczeniu różnych postaci padaczki, w tym napadów drgawkowych, które początkowo zlokalizowane są w określonych miejscach mózgu i rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie. Gabagamma znajduje również zastosowanie w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego, czyli długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Gabagamma. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Gabagamma i jakie są wskazania do stosowania?

Gabagamma należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwały ból spowodowany uszkodzeniem nerwów).

Substancją czynną leku Gabagamma jest gabapentyna.

Lek Gabagamma stosowany jest:
• w leczeniu różnych postaci padaczki (napadów drgawkowych, które początkowo zlokalizowane są w określonych miejscach mózgu i, które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Lek przepisywany jest jako lek wspomagający leczenie padaczki, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie zapewnia całkowitego opanowania napadów. Lek należy przyjmować jako lek dodatkowy w leczeniu padaczki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek można stosować również w monoterapii (jako jedyny lek) u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat;

• w leczeniu długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów. Obwodowy (występujący głównie w kończynach dolnych i (lub) górnych) ból neuropatyczny wywoływany jest przez wiele różnych chorób, takich jak cukrzyca czy półpasiec. Odczuwany ból może być opisany jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do towarzyszącego kurczom mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie, itp.

Kategorie powiązane:
Leki na choroby neurologiczne, Padaczka (epilepsja),

Reklama

Jaki jest skład Gabagamma, jakie substancje zawiera?

Substancją czynna jest gabapentyna.

Każda kapsułka 100 zawiera 100 mg gabapentyny (Gabapentinum)
Każda kapsułka 300 zawiera 300 mg gabapentyny (Gabapentinum)
Każda kapsułka 400 zawiera 400 mg gabapentyny (Gabapentinum)

Substancje pomocnicze:
Zawartość kapsułki:
Laktoza bezwodna
Skrobia kukurydziana
Talk
Otoczka kapsułki:
Żelatyna
Tytanu dwutlenek (E 171)

Dodatkowo kapsułki twarde Gabagamma 300 zawierają:
Żelaza tlenek żółty (E 172)

Dodatkowo kapsułki twarde Gabagamma 400 zawierają:
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Gabagamma – jak stosować?

Odpowiednią dla pacjenta dawkę ustala lekarz. Kapsułki należy zawsze połykać w całości popijając dużą ilością wody. Stosowanie leku można przerwać dopiero po zleceniu przez lekarza.

Padaczka:

Dorośli i młodzież:
Należy przyjmować taką ilość kapsułek, jaką zlecił lekarz. Zazwyczaj lekarz stopniowo zwiększa dawki Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może ona być stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę, podzielonej na 3 mniejsze dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
Wielkość dawki podawanej dziecku ustala lekarz, wyliczając ją na podstawie masy ciała dziecka. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która zwiększana jest stopniowo przez okres około 3 dni. Zazwyczaj stosowana dawka leku zapewniająca opanowanie padaczki wynosi od 25 do 35 mg/kg masy ciała na dobę. Dawka ta zazwyczaj stosowana jest w 3 podzielonych dawkach, co polega na codziennym podawaniu kapsułki (kapsułek) zwykle rano, po południu i wieczorem.

Lek Gabagamma nie jest zalecany dla dzieci poniżej 6 lat.

Obwodowy ból neuropatyczny:

Dorośli:
Należy przyjmować taką ilość kapsułek, jaką zlecił lekarz. Zazwyczaj lekarz stopniowo zwiększa dawki. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może ona być stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę podzielonej na 3 mniejsze dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Osoby w podeszłym wieku:
W przypadku osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) nie ma konieczności zmniejszenia dawki, chyba że występują choroby nerek.

Choroba nerek lub hemodializa
Lekarz może zalecić inny schemat dawkowania w przypadku choroby nerek lub hemodializy.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Większa niż zalecana dawka leku może spowodować nasilenie działań niepożądanych, w tym utratę świadomości, zawroty głowy, podwójne widzenie, zaburzenia mowy, senność i biegunkę. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się bezzwłocznie do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej, zabierając z sobą pozostałe kapsułki, opakowanie oraz ulotkę, tak aby personel szpitala wiedział, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gabagamma – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Gabagamma można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gabagamma w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy przyjmować leku Gabagamma w czasie ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. W przypadku zajścia w ciążę nie należy nagle przerywać przyjmowania leku Gabagamma, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje dla matki i dziecka. W przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas przyjmowania leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Karmienie piersią
Gabapentyna, substancja czynna leku Gabagamma, przenika do mleka kobiecego. Ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ ma ona na karmione piersią dziecko, nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Gabagamma

Ulotka Gabagamma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Gabagamma w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Gabagamma

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Gabagamma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

8 komentarzy do “Gabagamma”

 1. Dostałam też na przepuklinę w obszarze lędźwiowego. Widzenie podwójne, słabo ze spaniem, efekt pwbólowy? Żaden. Nie zwiększam dawki , intuicyjne czuję ,że nie powinnam się bardziej truć . Biorę juz 7 dni 3x po 100. A lekarz zalecił zwiększyć w piątym dniu do 3x po 300 dziennie, to chyba bym się zatruła?

  Odpowiedz
 2. Dostałam też na przepuklinę w obszarze lędźwiowego. Widzenie podwójne, słabo ze spaniem, efekt pwbólowy? Żaden. Nie zwiększam dawki , intuicyjne czuję ,że nie powinnam się bardziej truć . Biorę juz 7 dni 3x po 100. A lekarz zalecił zwiększyć w piątym dniu do 3x po 300 dziennie, to chyba bym się zatruła?

  Odpowiedz
 3. Trafilam do oddz.neurologii z mrowieniem calej prawej dłoni.W zleconych lekach jest wlasnie gabagamma 3 razy dziennie nie dopytalam jaka dawka ,a wypisu jeszcze nie mam .Po 8 dniach pobytu wyszlam ze szpitala z przeziebieniem , dziwna wysypka na twarzy kaszel a w nastepnym dniu doszedl bol ucha i tem . MYSLE ZE TO BEDA SKUTKI UBOCZNE FERALNEGO LEKU .

  Odpowiedz
 4. Witam! Badanie rezonansem wykryło u mnie przepuklinę międzykręgową[bardzo bolało mnie pod lewą łopatką],neurolog przepisał mi powyższy lek plus bioxsetin. Pomogło od razu bóle się zmniejszyły o 70 procent. Polecam!

  Odpowiedz
 5. Leczyłam się w Poradni Bólu przy szpitalu na Grenadierów.przez 5 miesięcy – nic nie pomagało i nie pomogło, tylko zwiększyło mi osteoporozę z 38 na 48 procent. Leku tego jak potem dowiedziałam się, nie wolno stosować przy osteoporozie ! Lekarze zwykle nie pytają, nie rozmawiają z pacjentem , tylko aplikują to co uważają za stosowne. Lekarka (anestezjolog) kłuła mnie 5 razy po dwa zastrzyki w plecy (tak zwana blokada) i ani razu nie zapytała jak się po tych zastrzykach czuję. Dopiero po moim zapytaniu jaki cel ma ta „blokada”, odpowiedziała, że jest to zastrzyk przeciwbólowy i przeciw zapalny. Na moją odpowiedź, iż nie widzę żadnej różnicy i w d.c. boli mnie jak bolało przed zastosowaniem tej „blokady”, odpowiedziała krótko…”.no to nie będziemy kłuć’.Czy takie podejście do pacjenta jest normalne ? Dodam jeszcze, że miałam w tym samym dniu

  po wystąpieniu wysypki zapisany przez lekarza pierwszego kontaktu lek Heviran, a ponieważ był to bardzo rozległy półpasiec, więc skierowano mnie już w 4-tym dniu do szpitala, gdzie przebywałam tydzień. A pani dr w Poradni Leczenia Bólu zmieniła mi Heviran, który brałam tylko 19 dni właśnie na Gabapentinę, nonszalancko oświadczając mi, że jest to początkowe leczenie!!! Czy aby na skutek przerwania tego „początkowego” po 19 dniach leczenia Heviranem pani dr anestezjolog spowodowała, że miałam powikłania do dnia dzisiejszego (już trzeci rok) cierpię na neuralgię popółpaścową, mimo terapii ; jak laser diadynamika, trzykrotna akupunktura itp.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Gabagamma. Podziel się doświadczeniami na forum.