Gabagamma

Działanie i wskazania

Gabagamma należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwały ból spowodowany uszkodzeniem nerwów).

Substancją czynną leku Gabagamma jest gabapentyna.

Lek Gabagamma stosowany jest:
• w leczeniu różnych postaci padaczki (napadów drgawkowych, które początkowo zlokalizowane są w określonych miejscach mózgu i, które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Lek Gabagamma przepisywany jest jako lek wspomagający leczenie padaczki, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie zapewnia całkowitego opanowania napadów. Lek Gabagamma należy przyjmować jako lek dodatkowy w leczeniu padaczki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek Gabagamma można stosować również w monoterapii (jako jedyny lek) u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat;

• w leczeniu długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów. Obwodowy (występujący głównie w kończynach dolnych i (lub) górnych) ból neuropatyczny wywoływany jest przez wiele różnych chorób, takich jak cukrzyca czy półpasiec. Odczuwany ból może być opisany jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do towarzyszącego kurczom mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie, itp.

Gabagamma cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Gabagamma:

 • cena leku Gabagamma (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
 • interakcje leku Gabagamma z innymi lekami
 • lista leków refundowanych oraz leków 75+
 • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Gabagamma - cena leku.

Skład

Substancją czynna jest gabapentyna.

Każda kapsułka Gabagamma 100 zawiera 100 mg gabapentyny (Gabapentinum)
Każda kapsułka Gabagamma 300 zawiera 300 mg gabapentyny (Gabapentinum)
Każda kapsułka Gabagamma 400 zawiera 400 mg gabapentyny (Gabapentinum)

Substancje pomocnicze:
Zawartość kapsułki:
Laktoza bezwodna
Skrobia kukurydziana
Talk
Otoczka kapsułki:
Żelatyna
Tytanu dwutlenek (E 171)

Dodatkowo kapsułki twarde Gabagamma 300 zawierają:
Żelaza tlenek żółty (E 172)

Dodatkowo kapsułki twarde Gabagamma 400 zawierają:
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Odpowiednią dla pacjenta dawkę ustala lekarz. Kapsułki należy zawsze połykać w całości popijając dużą ilością wody. Stosowanie leku Gabagamma można przerwać dopiero po zleceniu przez lekarza.

Padaczka:
Dorośli i młodzież:
Należy przyjmować taką ilość kapsułek, jaką zlecił lekarz. Zazwyczaj lekarz stopniowo zwiększa dawki Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może ona być stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę, podzielonej na 3 mniejsze dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
Wielkość dawki podawanej dziecku ustala lekarz, wyliczając ją na podstawie masy ciała dziecka. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która zwiększana jest stopniowo przez okres około 3 dni. Zazwyczaj stosowana dawka leku zapewniająca opanowanie padaczki wynosi od 25 do 35 mg/kg masy ciała na dobę. Dawka ta zazwyczaj stosowana jest w 3 podzielonych dawkach, co polega na codziennym podawaniu kapsułki (kapsułek) zwykle rano, po południu i wieczorem.

Lek Gabagamma nie jest zalecany dla dzieci poniżej 6 lat.

Obwodowy ból neuropatyczny:

Dorośli:
Należy przyjmować taką ilość kapsułek, jaką zlecił lekarz. Zazwyczaj lekarz stopniowo zwiększa dawki. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może ona być stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę podzielonej na 3 mniejsze dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Osoby w podeszłym wieku:
W przypadku osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) nie ma konieczności zmniejszenia dawki, chyba że występują choroby nerek.

Choroba nerek lub hemodializa
Lekarz może zalecić inny schemat dawkowania w przypadku choroby nerek lub hemodializy.

Przedawkowanie

Większa niż zalecana dawka leku może spowodować nasilenie działań niepożądanych, w tym utratę świadomości, zawroty głowy, podwójne widzenie, zaburzenia mowy, senność i biegunkę. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się bezzwłocznie do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej, zabierając z sobą pozostałe kapsułki, opakowanie oraz ulotkę, tak aby personel szpitala wiedział, jaki lek został przyjęty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Gabagamma można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Nie należy przyjmować leku Gabagamma w czasie ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. W przypadku zajścia w ciążę nie należy nagle przerywać przyjmowania leku Gabagamma, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje dla matki i dziecka. W przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas przyjmowania leku Gabagamma, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Karmienie piersią
Gabapentyna, substancja czynna leku Gabagamma, przenika do mleka kobiecego. Ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ ma ona na karmione piersią dziecko, nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Gabagamma, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Gabagamma - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
(8 ocen, średnia: 7,13 na 10)
Loading...

8 KOMENTARZE

 1. Dostałam też na przepuklinę w obszarze lędźwiowego. Widzenie podwójne, słabo ze spaniem, efekt pwbólowy? Żaden. Nie zwiększam dawki , intuicyjne czuję ,że nie powinnam się bardziej truć . Biorę juz 7 dni 3x po 100. A lekarz zalecił zwiększyć w piątym dniu do 3x po 300 dziennie, to chyba bym się zatruła?

 2. Dostałam też na przepuklinę w obszarze lędźwiowego. Widzenie podwójne, słabo ze spaniem, efekt pwbólowy? Żaden. Nie zwiększam dawki , intuicyjne czuję ,że nie powinnam się bardziej truć . Biorę juz 7 dni 3x po 100. A lekarz zalecił zwiększyć w piątym dniu do 3x po 300 dziennie, to chyba bym się zatruła?

 3. Trafilam do oddz.neurologii z mrowieniem calej prawej dłoni.W zleconych lekach jest wlasnie gabagamma 3 razy dziennie nie dopytalam jaka dawka ,a wypisu jeszcze nie mam .Po 8 dniach pobytu wyszlam ze szpitala z przeziebieniem , dziwna wysypka na twarzy kaszel a w nastepnym dniu doszedl bol ucha i tem . MYSLE ZE TO BEDA SKUTKI UBOCZNE FERALNEGO LEKU .

 4. Witam! Badanie rezonansem wykryło u mnie przepuklinę międzykręgową[bardzo bolało mnie pod lewą łopatką],neurolog przepisał mi powyższy lek plus bioxsetin. Pomogło od razu bóle się zmniejszyły o 70 procent. Polecam!

 5. Leczyłam się w Poradni Bólu przy szpitalu na Grenadierów.przez 5 miesięcy – nic nie pomagało i nie pomogło, tylko zwiększyło mi osteoporozę z 38 na 48 procent. Leku tego jak potem dowiedziałam się, nie wolno stosować przy osteoporozie ! Lekarze zwykle nie pytają, nie rozmawiają z pacjentem , tylko aplikują to co uważają za stosowne. Lekarka (anestezjolog) kłuła mnie 5 razy po dwa zastrzyki w plecy (tak zwana blokada) i ani razu nie zapytała jak się po tych zastrzykach czuję. Dopiero po moim zapytaniu jaki cel ma ta „blokada”, odpowiedziała, że jest to zastrzyk przeciwbólowy i przeciw zapalny. Na moją odpowiedź, iż nie widzę żadnej różnicy i w d.c. boli mnie jak bolało przed zastosowaniem tej „blokady”, odpowiedziała krótko…”.no to nie będziemy kłuć’.Czy takie podejście do pacjenta jest normalne ? Dodam jeszcze, że miałam w tym samym dniu

  po wystąpieniu wysypki zapisany przez lekarza pierwszego kontaktu lek Heviran, a ponieważ był to bardzo rozległy półpasiec, więc skierowano mnie już w 4-tym dniu do szpitala, gdzie przebywałam tydzień. A pani dr w Poradni Leczenia Bólu zmieniła mi Heviran, który brałam tylko 19 dni właśnie na Gabapentinę, nonszalancko oświadczając mi, że jest to początkowe leczenie!!! Czy aby na skutek przerwania tego „początkowego” po 19 dniach leczenia Heviranem pani dr anestezjolog spowodowała, że miałam powikłania do dnia dzisiejszego (już trzeci rok) cierpię na neuralgię popółpaścową, mimo terapii ; jak laser diadynamika, trzykrotna akupunktura itp.

Please enter your comment!
Please enter your name here