Kategorie powiązane: E, Migrena, Padaczka (epilepsja),

Epitop

Lek Epitop należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi. Jest on stosowany:
• jako pojedynczy lek w leczeniu napadów padaczkowych u osób dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 6 lat,
• wraz z innymi lekami do leczenia napadów padaczkowych u osób dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 2 lat,
• w zapobieganiu bólom migrenowym u osób dorosłych.

Jaki jest skład Epitop, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest topiramat.
Każda tabletka powlekana leku Epitop zawiera 25 mg, 50 mg, 100 mg, 200 mg topiramatu.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystaliczna
Mannitol
Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)
Skrobia żelowana, kukurydziana
Krospowidon
Powidon
Magnezu stearynian
Wosk Carnauba
Otoczka

Epitop, 25 mg, tabletki powlekane
Hypromeloza (E464)
Laktoza jednowodna
Makrogol 4000
Tytanu dwutlenek (E171)

Epitop, 50 mg, tabletki powlekane
Hypromeloza (E464)
Laktoza jednowodna
Makrogol 4000
Talk
Glikol propylenowy
Tytanu dwutlenek (E171)
Żółcień chinolinowa (E104)

Epitop, 100 mg, tabletki powlekane
Hypromeloza (E464)
Talk
Glikol propylenowy
Tytanu dwutlenek (E171)
Żółcień pomarańczowa, lak (E110)

Epitop, 200 mg, tabletki powlekane
Hypromeloza (E464)
Laktoza jednowodna
Makrogol 4000
Tytanu dwutlenek (E171)
Żelaza tlenek czerwony (E172)
Żelaza tlenek żółty (E172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Epitop – jak stosować ten lek?

Lek Epitop należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości, należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

• Lek Epitop należy stosować zgodnie z zaleceniami. Lekarz z reguły rozpoczyna leczenie od małej dawki leku Epitop i stopniowo ją zwiększa, aż do ustalenia optymalnej dawki dla danego pacjenta.
• Tabletki leku Epitop należy połykać w całości. Nie zaleca się rozgryzania tabletek, gdyż mogą pozostawić gorzki posmak.
• Lek Epitop można przyjmować przed, w trakcie lub po posiłku. Podczas przyjmowania leku Epitop należy pić dużo płynów, aby uniknąć tworzenia kamieni nerkowych.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

• Natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy pokazać lekarzowi opakowanie leku.
• W razie przedawkowania topiramatu, można odczuwać następujące objawy: senność lub uczucie zmęczenia, nieprawidłowe ruchy ciała, kłopoty ze staniem, chodzeniem, zawroty głowy z powodu niskiego ciśnienia tętniczego krwi oraz nieprawidłową akcję serca, czy drgawki.

Przedawkowanie może wystąpić również w przypadku stosowania innych leków z lekiem Epitop.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Epitop – czy mogę spożywać alkohol?

Można przyjmować lek Epitop z pokarmem lub bez. Należy pić dużo płynów w czasie dnia, aby zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych podczas stosowania leku Epitop. W trakcie stosowania leku Epitop należy unikać spożywania alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Epitop w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży, w przypadku starania się o dziecko lub w okresie karmienia piersią należy przed zastosowaniem leku porozmawiać z lekarzem. Lekarz zadecyduje, czy w tym przypadku można zastosować lek Epitop. Jeśli lek jest stosowany w okresie ciąży, istnieje ryzyko, jak w przypadku stosowania innych leków przeciwpadaczkowych, uszkodzenia płodu. Należy upewnić się, co do posiadania odpowiedniej wiedzy na temat ryzyka i korzyści wynikających ze stosowania leku w leczeniu padaczki w czasie ciąży.

Nie należy stosować leku Epitop w zapobieganiu migrenom przez kobiety w ciąży oraz kobiety w okresie rozrodczym, które nie stosują skutecznej antykoncepcji.

Matki, które przyjmują lek Epitop w okresie karmienia piersią muszą niezwłocznie poinformować lekarza, gdy tylko zauważą jakąkolwiek zmianę w zachowaniu ich dzieci.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Epitop – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Epitop m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Epitop - forum pacjentów

Stosujesz Epitop? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz