Konsultacja merytoryczna:

Dobepidil

Dobepidil należy do grupy leków zwanych inhibitorami acetylocholinesterazy.

Dobepidil stosowany jest w leczeniu objawów demencji u pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera o łagodnej do średnio ciężkiej postaci.

Jaki jest skład Dobepidil, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną jest donepezylu chlorowodorek.
Każda tabletka powlekana leku Dobepidil, 5 mg zawiera 5 mg donepezylu chlorowodorku, co odpowiada 4,56 mg donepezylu.
Każda tabletka powlekana leku Dobepidil, 10 mg zawiera 10 mg donepezylu chlorowodorku, co odpowiada 9,12 mg donepezylu.

• Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
Laktoza bezwodna
Skrobia żelowana, kukurydziana
Wapnia wodorofosforan dwuwodny
Talk
Magnezu stearynian
Krzemionka koloidalna bezwodna

Otoczka:
Hypromeloza
Hydroksypropyloceluloza
Talk
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelaza tlenek żółty (E 172) – tylko dla Dobepidil, 10 mg .

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Dobepidil – jak stosować ten lek?

Lek Dobepidil należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Należy podać lekarzowi lub farmaceucie nazwisko opiekuna. Opiekun pomoże pacjentowi przyjmować lek zgodnie z zaleceniem lekarza.

Zazwyczaj stosowana dawka to:
Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od przyjmowania 1 tabletki powlekanej o mocy 5 mg (5 mg chlorowodorku donepezylu) każdego dnia, wieczorem.
Po jednym miesiącu lekarz może zalecić, aby pacjent zażywał 2 tabletki powlekane o mocy 5 mg (10 mg chlorowodorku donepezylu) lub 1 tabletkę powlekaną o mocy 10 mg (10 mg chlorowodorku donepezylu) każdego dnia, wieczorem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 2 tabletki powlekane o mocy 5 mg (10 mg chlorowodorku donepezylu) lub 1 tabletka powlekana o mocy 10 mg (10 mg chlorowodorku donepezylu) każdego dnia, wieczorem.

Nie wolno samemu zmieniać dawki bez zalecenia lekarza.

Nie ma konieczności dostosowania dawki leku u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek.

Jeśli u pacjenta występuje zaburzenie czynności wątroby, lekarz dostosuje dawkę do potrzeby pacjenta (patrz punkt 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dobepidil”).

Lek Dobepidil należy przyjmować wieczorem, bezpośrednio przed snem, popijając szklanką wody.

Lek Dobepidil nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).

Lekarz powie pacjentowi, jak długo należy kontynuować przyjmowanie tabletek. Co pewien czas konieczna będzie konsultacja u lekarza, w celu oceny skuteczności leczenia oraz objawów choroby.
Nie wolno przerywać przyjmowania tabletek, dopóki nie zaleci tak lekarz.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy przyjmować więcej tabletek, niż zalecono. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki donepezylu mogą wystąpić takie objawy, jak ciężkie nudności, wymioty, nadmierna produkcja śliny (ślinienie się), pocenie się, wolne tętno (bradykardia), niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie), trudności w oddychaniu (zahamowanie układu oddechowego), omdlenie, mimowolne skurcze mięśni (drgawki) i nasilone osłabienie mięśni.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli jest to niemożliwe, należy natychmiast skontaktować się z najbliższym oddziałem pogotowia ratunkowego. Zawsze należy zabrać ze sobą do szpitala tabletki leku oraz opakowanie, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dobepidil – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie przyjmowania donepezylu nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol może zmniejszać jego działanie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dobepidil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Brak odpowiednich doświadczeń dotyczących stosowania donepezylu u kobiet w ciąży.
Nie wolno stosować leku Dobepidil, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuję zajście w ciążę, chyba, że lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne, po dokładnym rozważeniu klinicznym stosunku ryzyka do korzyści.

Brak wystarczających danych do oceny bezpieczeństwa stosowania donepezylu podczas karmienia piersią. Nie należy karmić piersią podczas stosowania donepezylu.

Ulotka Dobepidil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dobepidil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Cena - ile kosztuje Dobepidil?

Cena Dobepidil i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dobepidil.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dobepidil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Skinoren Rosacea żel 150 mg/g (Opakowanie: 30 g)Skinoren Rosacea żel 150 mg/g (Opakowanie: 30 g) jest lekiem w postaci żelu do stosowania na skórę trądzikową. Ma działanie antybakteryjne i redukuje liczbę zaskórników. Nadaje się do stosowania przy słabym i umiarkowanym nasileniu choroby.

Skinoren na trądzik różowaty przeznaczony jest dla dorosłych.
Efekt działania Skinoren Rosacea żel 150 mg/g (Opakowanie: 30 g)Skinoren…

51.74 

Zastosowanie Fervex Extra Tabs (Opakowanie: 16 )Fervex Extra Tabs (Opakowanie: 16 ) to produkt leczniczy stosowany w czasie przeziębienia i grypy do złagodzenia głównych objawów choroby: gorączki, bólu, kataru czy łzawienia oczu. Poprawia komfort życia w trakcie infekcji oraz przyspiesza powrót do zdrowia.Efekt działania Fervex Extra Tabs (Opakowanie: 16 )Fervex Extra Tabs (Opakowanie: 16 ) to preparat złożony z dwóch substancji czynnych. Jedną z…

16.32 

Zastosowanie Weleda rozluźniający płyn do kąpieli - lawenda (Opakowanie: 200 ml)Gdy tylko zanurzysz się w wannie i użyjesz lawendowego płynu do kąpieli Weleda - twój umysł przeniesie się na pola lawendy we Francji. Odurzy cię cudowny, kojący zmysły zapach a olejek lawendowy pomoże też zrelaksować twoje ciało. Po kąpieli odzyskasz równowagę, ciało będzie odpręż…

54.99 

Zastosowanie TANTUM NATURA smak cytrynowo-miodowy (Opakowanie: 15 )TANTUM NATURA smak cytrynowo-miodowy (Opakowanie: 15 ) to suplement diety w postaci pastylek do ssania dla dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia. Składniki preparatu wzmacniają odporność oraz hamują aktywność wolnych rodników. Łagodzą stany zapalne i bólowe gardła spowodowane infekcjami, przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu lub nadmiernym wykorzystaniem głosu.
Efekt działania TANTUM NATURA smak cytrynowo-miodowy (Opakowanie: 15 )TANTUM NATURA smak cytrynowo-miodowy (…

12.03 

Zastosowanie Viru Protect Spray na wirusy STADA (Opakowanie: 7 ml)Viru Protect Spray na wirusy STADA (Opakowanie: 7 ml) to spray do stosowania na śluzówkę jamy ustnej, który zmniejsza ryzyko infekcji wirusowych w przypadku przebywania w miejscach zatłoczonych: środkach komunikacji miejskiej, biurach, szkołach. Preparat może być stosowany u dzieci od 4. roku życia.
Efekt działania Viru Protect Spray na wirusy STADA (Opakowanie: 7 ml)Viru Protect Spray na…

18.37 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief