Substancją czynną leku Emerpand jest rywastygmina.
Rywastygmina należy do grupy substancji zwanych inhibitorami cholinesterazy. U pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego pewne komórki nerwowe w mózgu obumierają, przez co dochodzi do zmniejszenia stężenia acetylocholiny będącej neuroprzekaźnikiem (substancją umożliwiającą komunikowanie się komórek nerwowych między sobą). Działanie rywastygminy polega na blokowaniu enzymów powodujących rozpad acetylocholiny: acetylocholinesterazy i butyrylocholinesterazy. Blokując działanie tych enzymów lek Emerpand umożliwia zwiększenie stężenia acetylocholiny w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.
Lek Emerpand jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego, postępującą chorobą mózgu, która stopniowo zaburza pamięć, zdolności intelektualne i zachowanie.
Więcej informacji na temat leku Emerpand:
Jaki jest skład Emerpand, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest rywastygmina.
Emerpand 4,6 mg/24 h, system transdrmalny, plaster: z każdego plastra uwalniane jest 4,6 mg rywastygminy w ciągu 24 godzin. Plaster ma powierzchnię 5 cm2 i zawiera 9 mg rywastygminy.
Emerpand 9,5 mg/24 h, system transdermalny, plaster: z każdego plastra uwalniane jest 9,5 mg rywastygminy w ciągu 24 godzin. Plaster ma powierzchnię 10 cm2 i zawiera 18 mg rywastygminy.
Emerpand 13,3 mg/24 h system transdermalny, plaster: z każdego plastra uwalniane jest 13,3 mg rywastygminy w ciagu 24 godzin. Plaster ma powierzchnię 15 cm2 i zawiera 27 mg rywastygminy.
˗ Pozostałe składniki to: butylu akrylan, metylu metakrylan, kopolimer styren alfa metylostyren, adypinian ditridecylu, butylohydroksytoluen, 2-etyloheksylu akrylan i t-Oktyloakrylamid.
Dawkowanie preparatu Emerpand – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przez przypadek przyklei więcej niż jeden plaster, należy zdjąć wszystkie plastry, a następnie poinformować lekarza o przypadkowym zastosowaniu więcej niż jednego plastra. Pacjent może wymagać pomocy lekarskiej. U niektórych pacjentów, którzy przez przypadek przyjęli zbyt dużo leku Emerpand wystąpiły nudności, wymioty, biegunka, wysokie ciśnienie krwi i omamy. Może również dojść do spowolnienia czynności serca i omdleń.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Emerpand – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Emerpand w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, należy dokonać oceny korzyści ze stosowania leku Emerpand w postaci systemu transdermalnego względem możliwego wpływu leku na nienarodzone dziecko. Lek Emerpand nie powienien być stosowany w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Podczas stosowania leku Emerpand w postaci systemu transdermalnego nie należy karmić piersią.
Ulotka Emerpand – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
EMERPAND, 4,6 mg/24 h; 9,5 mg/24 h; 13,3 mg/24 h, system transdermalny, plaster (Rivastigminum)
Pobrano 3 razy
Rozmiar plku 354.64 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Emerpand m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
EMERPAND, 4,6 mg/24 h; 9,5 mg/24 h; 13,3 mg/24 h, system transdermalny, plaster (Rivastigminum)
Pobrano 5 razy
Rozmiar plku 354.78 KB
Cena - ile kosztuje Emerpand?
Cena Emerpand i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Emerpand.
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Emerpand? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.