Konsultacja merytoryczna:

Grimodin

Grimodin należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów).

Substancją czynną leku Grimodin jest gabapentyna.

Grimodin stosuje się w leczeniu:
– różnych postaci padaczki (napadów drgawkowych, które początkowo zlokalizowane są w określonych miejscach mózgu i które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Grimodin jest przepisywany jako lek wspomagający leczenie padaczki, gdy dotychczas stosowane leczenie nie zapewnia całkowitego opanowania napadów. Grimodin należy przyjmować jako lek dodatkowy w
leczeniu padaczki, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Grimodin można też stosować w monoterapii u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat;
– obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów).
Obwodowy ból neuropatyczny (występujący przede wszystkim w kończynach dolnych i (lub) górnych) wywoływany jest przez szereg różnych chorób, takich jak cukrzyca czy półpasiec. Pacjenci opisują ból jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do odczuwanego przy kurczach mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie itp.

Jaki jest skład Grimodin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest gabapentyna.
Jedna kapsułka zawiera 100 mg, 300 mg lub 400 mg gabapentyny.

Pozostałe składniki to:
Laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk.

Otoczka kapsułki:

Kapsułka, twarda, 100 mg
Wieczko: indygokarmin (E 132) – błękit DC&C 2, żółcień chinolinowa (E 104), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.
Część dolna: żelaza tlenek żółty(E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Kapsulka, twarda, 300 mg
Wieczko: indygokarmin (E 132) – błękit DC&C 2, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelatyna.
Część dolna: tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.

Kapsułka, twarda, 400 mg
Wieczko: Indygokarmin (E 132) – błękit DC&C 2, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelatyna.
Część dolna: tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Grimodin – jak stosować ten lek?

Sposób i droga podawania
Grimodin stosuje się doustnie. Kapsułki należy zawsze połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Padaczka

Dorośli i młodzież
Należy przyjmować taką liczbę kapsułek, jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj lekarz będzie zwiększał dawkę stopniowo. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może być stopniowo zwiększana do maksymalnej dawki 3600 mg na dobę przyjmowanej w trzech dawkach podzielonych, tzn. jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem.

Dzieci w wieku 6 lat i starsze
Wielkość dawki jaka powinna być podawana dziecku ustala lekarz na podstawie masy ciała dziecka. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która stopniowo jest zwiększana przez okres około 3 dni. Zazwyczaj stosowana dawka leku zapewniająca opanowanie padaczki wynosi od 25 do 35 mg/kg mc./dobę. Dawka ta jest zazwyczaj stosowana w trzech dawkach podzielonych i polega na podawaniu kapsułki (kapsułek) codziennie, zwykle jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem.

Grimodin nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Obwodowy ból neuropatyczny

Dorośli
Należy przyjmować taką liczbę kapsułek jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie dawka może być stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę podzielonej na 3 dawki (tzn. jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 roku życia) powinni przyjmować Grimodin według normalnie zalecanego schematu, chyba że cierpią na schorzenia nerek. W przypadku pacjentów ze schorzeniami nerek lekarz może zalecić inny schemat dawkowania i (lub) inną dawkę leku.

Pacjenci z chorobami nerek i pacjenci leczeni dializą
Jeśli pacjent ma schorzenia nerek lub jest poddawany dializom, lekarz może zalecić inny schemat dawkowania i (lub) dawkę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie większej dawki niż zalecana może spowodować nasilenie się objawów niepożądanych takich jak utrata przytomności, zawroty głowy, podwójne widzenie, niewyraźna mowa, senność lub biegunka. W przypadku przyjęcia większej dawki leku Grimodin niż zalecona należy niezwłocznie wezwać lekarza lub udać się do najbliższego oddziału szpitalnego. Należy zabrać ze sobą wszystkie pozostałe kapsułki, opakowanie oraz ulotkę, tak aby personel szpitala mógł się szybko zorientować jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Grimodin – czy mogę spożywać alkohol?

Grimodin można przyjmować z jedzeniem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Grimodin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Grimodin nie należy przyjmować w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Chociaż nie przeprowadzono badań, które w szczególny sposób oceniałyby stosowanie gabapentyny u kobiet w ciąży, istnieją doniesienia o tym, że inne leki stosowane w leczeniu padaczki charakteryzują się zwiększonym ryzykiem uszkodzenia płodu, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania kilku leków przeciwpadaczkowych. Zawsze, kiedy jest to możliwe, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, kobiety w ciąży powinny przyjmować jeden lek przeciwpadaczkowy.

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas przyjmowania leku Grimodin. Nie należy nagle zaprzestawać przyjmowania tego leku, gdyż może to prowadzić do pojawienia się drgawkowych napadów przełomowych, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla kobiety, jak i dziecka.

Karmienie piersią
Gabapentyna – substancja czynna leku Grimodin przenika do mleka kobiecego. Ponieważ nie wiadomo jaki wpływ wywiera na dziecko, nie zaleca się karmienia piersią w czasie stosowania leku Grimodin.

Ulotka Grimodin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Grimodin, 100 mg, 300 mg, 400 mg, kapsułki, twarde (Gabapentinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 112.59 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Grimodin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Grimodin, 100 mg, 300 mg, 400 mg, kapsułki, twarde (Gabapentinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 114.72 KB

Cena - ile kosztuje Grimodin?

Cena Grimodin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Grimodin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Grimodin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Aciclovir krem (Opakowanie: 5 g)Aciclovir krem (Opakowanie: 5 g) to preparat leczniczy w postaci kremu do stosowania na zmiany opryszczkowe skóry. Przyspiesza regenerację tkanki oraz zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Łagodzi wszystkie najczęstsze dolegliwości: uczucie pieczenia, swędzenia oraz zaczerwienienie.
Efekt działania Aciclovir krem (Opakowanie: 5 g)Aciclovir krem (Opakowanie: 5 g) zawiera acyklowir – lek o działaniu przeciwwirusowym, który hamuje replikację wirusa opryszczki typu 1 i 2, ale takż…

8.11 

Zastosowanie TANTUM NATURA smak cytrynowo-miodowy (Opakowanie: 15 )TANTUM NATURA smak cytrynowo-miodowy (Opakowanie: 15 ) to suplement diety w postaci pastylek do ssania dla dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia. Składniki preparatu wzmacniają odporność oraz hamują aktywność wolnych rodników. Łagodzą stany zapalne i bólowe gardła spowodowane infekcjami, przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu lub nadmiernym wykorzystaniem głosu.
Efekt działania TANTUM NATURA smak cytrynowo-miodowy (Opakowanie: 15 )TANTUM NATURA smak cytrynowo-miodowy (…

12.03 

Zastosowanie 2 KC Xtreme tabletki (Opakowanie: 6 )2 KC Xtreme tabletki (Opakowanie: 6 ) to suplement diety wspomagający organizm w metabolizmie alkoholu, a także przyczyniający się do ograniczenia uczucia znużenia i zmęczenia.
Produkt skierowany jest dla osób planujących spożywanie etanolu, a także często odczuwających nieprzyjemne skutki picia alkoholu kolejnego dnia.
Suplement przeznaczony jest także dla osób mających problemy z silnym kacem…

6.99 

Zastosowanie Curaprox Cs 5460 miękkie szczoteczki do zębów (Opakowanie: 3 szt.)Produkt przeznaczony jest do czyszczenia zębów i całej jamy ustnej. Do stosowania rano i wieczorem oraz w ciągu dnia po posiłkach. Ze względu na rodzaj włosia, Curaprox Cs 5460 miękkie szczoteczki do zębów (Opakowanie: 3 szt.) polecane są również osobom, które uskarżają się na takie dolegliwości…

57.99 

Zastosowanie Protego Magnez B6 tabletki (Opakowanie: 60 )Protego Magnez B6 tabletki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety z magnezem w postaci dobrze przyswajalnego mleczanu magnezu. Preparat zawiera dodatkowo witaminę B6.

Magnez zaleca się suplementować przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ten pierwiastek, które może występować wskutek wzmożonego wysiłku fizycznego, aktywnego uprawiania sportu czy intensywnego stresu.

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.Efekt działania Protego Magnez B6…

6.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief