Elvanse

Lek Elvanse jest przeznaczony do leczenia ADHD. Pełna nazwa ADHD to „zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi”. Lek korzystnie wpływa na czynność mózgu i może poprawić koncentrację uwagi oraz zmniejszyć pobudliwość. Lek stosuje się równocześnie z innymi sposobami leczenia ADHD, takimi jak psychoterapia i terapia poznawczo – behawioralna.

Jaki jest skład Elvanse, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest lisdeksamfetaminy dimezylan

Każda kapsułka 30 mg zawiera 30 mg lisdeksamfetaminy dimezylanu, co odpowiada 8,9 mg deksfamfetaminy.
Każda kapsułka 50 mg zawiera 50 mg lisdeksamfetaminy dimezylanu, co odpowiada 14,8 mg deksfamfetaminy.
Każda kapsułka 70 mg zawiera 70 mg lisdeksamfetaminy dimezylanu, co odpowiada 20,8 mg deksfamfetaminy.

Pozostałe składniki:
• Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian.
• Osłonka kapsułki: żelatyna, tusz (szelak i żelaza tlenek czarny E 172)
• Barwniki otoczki kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171)
– Kapsułka 30 mg zawiera również erytrozynę (E 127)
– Kapsułka 50 mg zawiera również błękit brylantowy FCF (E 133)
– Kapsułka 70 mg zawiera również błękit brylantowy FCF (E 133) i erytrozynę (E 127)

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Elvanse – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka
Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Elvanse przepisano dla określonego pacjenta i nie należy go dawać innym, nawet jeśli mają podobne objawy.

Maksymalna dawka to 70 mg na dobę.

Jak przyjmować lek Elvanse
• Lek Elvanse należy przyjmować rano przed śniadaniem. Może być przyjmowany z jedzeniem lub bez.
• Lek Elvanse można zażywać na dwa sposoby:
o Połknąć całą kapsułkę popijając wodą lub
o Otworzyć kapsułkę i wsypać zawartość do:
– jogurtu lub innego miękkiego pokarmu
– szklanki z wodą lub sokiem pomarańczowym

Łyżką dokładnie wymieszać lek Elvanse z jogurtem, wodą lub sokiem pomarańczowym. Zaraz po wymieszaniu z lekiem Elvanse należy zjeść jogurt lub wypić wodę albo sok pomarańczowy. Nie należy odkładać zażycia leku na później. Na ściankach naczynia lub szklanki może pozostać biały osad. Nie należy się tym jednak martwić, ponieważ nie zawiera on substancji czynnej.

Dawka
• Lek Elvanse jest dostępny w kapsułkach zawierających 30 mg, 50 mg lub 70 mg leku. Lekarz powie którą dawkę należy codziennie zażywać.
• Zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 30 mg. Następnie lekarz może zwiększyć dawkę do 50 mg lub 70 mg.
• Jeśli u pacjenta rozpoznano chorobę nerek, lekarz może zmniejszyć dawkę.
• Nie należy samodzielnie zmniejszać dawek ani zażywać części kapsułek. Zawsze należy zażyć całą zawartość kapsułki. Nie należy zażywać mniej niż jedną kapsułkę na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia zbyt dużej dawki leku, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać karetkę pogotowia. Pacjent powinien powiedzieć personelowi medycznemu, jaką dawkę zażył.

Objawy przedawkowania mogą obejmować: niepokój, drżenie, nasilenie niekontrolowanych ruchów drobne skurcze mięśni, szybki oddech, splątanie, skłonność do przemocy i kłótni, widzenie, słyszenie lub odczuwanie nieistniejących rzeczy (omamy), napady paniki, wysoką gorączkę lub uszkodzenie (rozpad) mięśni. Później może wystąpić zmęczenie i depresja. Niekiedy obserwuje się zmiany pracy serca (szybki, wolny lub nieregularny rytm serca), zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi, zapaść krążeniową, drgawki i śpiączkę. Pacjenci mogą mieć nudności, biegunkę lub kurczowe bóle brzucha

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Elvanse – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Elvanse należy przyjmować rano przed śniadaniem. Może być przyjmowany z jedzeniem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Elvanse w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wiadomo, czy lek Elvanse wpływa na nienarodzone dzieci. Organizm rozkłada lek Elvanse na substancje, które mogą przenikać przez łożysko i do mleka karmiących kobiet. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub jeśli planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Podczas leczenia nie należy stosować tego leku, chyba, że wyraźnie zalecił to lekarz; podczas leczenia nie należy karmić piersią. Nie wiadomo, czy lek Elvanse wpływa na płodność.

Ulotka Elvanse – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Elvanse? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz