Konsultacja merytoryczna:

Cefotaxim-MIP

Cefotaksym jest lekiem z grupy cefalosporyn trzeciej generacji do stosowania pozajelitowego. Mechanizm bakteriobójczego działania cefotaksymu polega na zahamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Zakres działania przeciwbakteryjnego jest bardzo szeroki.

Wskazania
Cefotaksym jest wskazany w leczeniu niżej wymienionych zakażeń, wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje.
– Zakażenia dolnych dróg oddechowych.
– Zakażenia dróg moczowych.
– Zakażenia narządów płciowych.
– Posocznica.
– Zakażenia skóry i tkanek miękkich.
– Zakażenia w obrębie jamy brzusznej, w tym zapalenie otrzewnej.
– Zakażenia kości i stawów.
– Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
– Zapobieganie zakażeniom okołooperacyjnym w przypadku zwiększonego zagrożenia
wystąpienia zakażenia u pacjenta.

Jaki jest skład Cefotaxim-MIP, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cefotaksym.

Cefotaxim-MIP 1 g: 1 fiolka zawiera 1 g cefotaksymu w postaci cefotaksymu sodowego (1,048 g).
Cefotaxim-MIP 2 g: 1 fiolka zawiera 2 g cefotaksymu w postaci cefotaksymu sodowego (2,096 g).

Lek nie zawiera innych składników.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cefotaxim-MIP – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Dawkowanie i sposób podawania zależy od ciężkości zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu
pacjenta.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Zazwyczaj 1 do 2 g cefotaksymu na dobę, w dwóch dawkach podzielonych, podawanych co 12 godzin. W ciężkich przypadkach dawkę dobową można zwiększyć do 12 g. Dawki dobowe do 6 g należy podzielić na co najmniej dwie dawki pojedyncze, podawane w odstępie 12 godzin. Większe dawki dobowe należy podzielić na co najmniej 3 do 4 dawek pojedynczych, podawanych w odstępach odpowiednio co 8 lub 6 godzin.

Tabela zwierająca szczegółowe wytyczne dotyczące dawkowania znajduje się w załączonej poniżej ulotce.

W leczeniu rzeżączki u dorosłych kobiet należy podać pojedynczą dawkę 500 mg cefotaksymu. U mężczyzn oraz w leczeniu zakażeń wywołanych mniej wrażliwymi drobnoustrojami może być konieczne zwiększenie dawki do 1 g. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania wykrywające ewentualne zakażenie kiłą.

W zapobieganiu zakażeniom okołooperacyjnym należy podać pojedynczą dawkę 1 g cefotaksymu w odstępie od 30 do 90 minut przed planowaną operacją. W zależności od ryzyka zakażenia można kontynuować podawanie leku po zabiegu.

Niemowlęta i dzieci w wieku do lat 12
W zależności od ciężkości zakażenia stosuje się 50 do 100 mg cefotaksymu na kilogram masy ciała na dobę, podzielone na 2, 3 lub 4 dawki pojedyncze o jednakowej wielkości, które podawane są, odpowiednio, co 12, 8 lub 6 godzin. W pojedynczych przypadkach – zwłaszcza w zakażeniach zagrażających życiu – może być konieczne zwiększenie dawki dobowej do 200 mg cefotaksymu na kilogram masy ciała.

Noworodki, w tym wcześniaki
Ze względu na nie w pełni wykształconą czynność nerek, nie należy przekraczać dawki 50 mg cefotaksymu na kilogram masy ciała na dobę, w 2, 3 lub 4 dawkach podzielonych, podawanych, odpowiednio, co 12, 8 lub 6 godzin.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek
W związku z pozanerkową eliminacją cefotaksymu, zmniejszenie dawki leku jest konieczne tylko w ciężkiej niewydolności nerek (współczynnik przesączania kłębuszkowego poniżej 5 ml/min, stężenie kreatyniny w surowicy około 751 mikromoli/l). Po podaniu początkowej dawki nasycającej 1 g, dawkę dobową należy zmniejszyć o połowę bez zmiany częstości podawania, np. dawkę 1 g co 12 godzin należy zmniejszyć do dawki 500 mg co 12 godzin, 1 g co 8 godzin należy zmniejszyć do 500 mg co 8 godzin, 2 g co 8 godzin do 1 g co 8 godzin itd. Podobnie jak w innych grupach pacjentów, może być konieczne dalsze dostosowanie dawkowania do przebiegu zakażenia i ogólnego stanu pacjenta.

U pacjentów ze znacznie ograniczoną czynnością nerek (współczynnik przesączania kłębuszkowego poniżej 10 ml/min) obowiązują osobne zasady dawkowania (patrz tabela dawkowania).

Sposób podawania
Szczegółową instrukcję zamieszczono na końcu ulotki w punkcie „Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego.

Okres stosowania
Okres leczenia zależy od rodzaju zakażenia, klinicznego przebiegu choroby oraz wyniku badania bakteriologicznego.

Lek należy podawać regularnie, za każdym razem o tej samej porze.

Lekarz zaleci, jak długo należy stosować lek. Nie należy przerywać leczenia wcześniej, ponieważ wówczas działanie jego może być nieskuteczne.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak danych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cefotaxim-MIP – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cefotaxim-MIP w okresie ciąży i karmienia piersią?

Bezpieczeństwo stosowania cefotaksymu u kobiet w ciąży nie zostało ustalone. Cefotaksym przenika przez barierę łożyska. Dlatego nie należy go stosować w okresie ciąży, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach, chyba że oczekiwane korzyści przewyższają ryzyko. Dotychczas nie ma odpowiednich badań na temat zastosowania cefotaksymu u kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu cefotaksymu na płód.

Cefotaksym przenika do mleka matki. W razie stosowania cefotaksymu w czasie karmienia piersią może wystąpić u noworodków zaburzenie składu flory bakteryjnej jelit i biegunka, mogą namnożyć się drożdżaki oraz może dojść do reakcji uczuleniowej. W związku z tym lekarz rozważy, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety.

Ulotka Cefotaxim-MIP – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cefotaxim-MIP 1 g, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji (Cefotaximum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 24 razy

Rozmiar plku 83.10 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cefotaxim-MIP m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cefotaxim-MIP 1 g, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji (Cefotaximum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 107.46 KB

Cena - ile kosztuje Cefotaxim-MIP?

Cena Cefotaxim-MIP i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cefotaxim-MIP.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cefotaxim-MIP? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Aloe Vera Gel pur ohne Duft (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

68.99 

Zastosowanie Mleczko pszczele 1500 mg (Opakowanie: 10 )Mleczko pszczele 1500 mg (Opakowanie: 10 ) to suplement diety zawierający świeże mleczko pszczele standaryzowane na zawartość Kwasu Hydroksydekanowego 10-HDA. Jego stosowanie kompleksowo wzmacnia i odżywia organizm w stanach szczególnego narażenia na stres, a także osłabienia i przemęczenia.Efekt działania Mleczko pszczele 1500 mg (Opakowanie: 10 )Mleczko pszczele 1500 mg (Opakowanie: 10 ) to wyjątkowo bogata w składniki odżywcze kombinacja biał…

28.99 

Zastosowanie Essetil complex kapsułki (Opakowanie: 40 )Essetil complex kapsułki (Opakowanie: 40 ) to suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Składniki preparatu przy regularnym stosowaniu mogą zmniejszać nieprzyjemne dolegliwości trawienne, takie jak: uczucie ciężkości i niestrawność.
Efekt działania Essetil complex kapsułki (Opakowanie: 40 )Essetil complex kapsułki (Opakowanie: 40 ) zawiera trzy ekstrakty roślinne, które działają stymulująco na wątrobę. Nasiona soi…

17.46 

Zastosowanie Olimp Gold Luteina kapsułki (Opakowanie: 30 )Olimp Gold Luteina kapsułki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety zawierający luteinę, zeaksantynę i kwas DHA. Wspiera utrzymanie prawidłowego widzenia.

Produkt może być stosowany u osób doświadczających problemów ze wzrokiem, szczególnie w przypadku długiej pracy przy komputerze, a także profilaktycznie w celu utrzymania narządu wzroku w optymalnej kondycji zdrowotnej.
Efekt działania Olimp…

43.75 

Katelin MAG B6 (Opakowanie: 60 kaps.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

14.79 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief