Abaktal

Lek Abaktal zawiera w swoim składzie pefloksacynę, dzięki czemu charakteryzuje się szerokim działaniem przeciwbakteryjnym. Stosowany jest w leczeniu zakażeń powodowanych przez drobnoustroje wrażliwe na pefloksacynę. Działa silnie na bakterie tlenowe Gram – ujemne i gronkowce (w tym szczepy oporne na metycylinę).

Abiazyt

Abiazyt to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną o nazwie azytromycyna. Jest to antybiotyk makrolidowy, który należy do grupy azalidów. Azytromycyna hamuje syntezę białka bakteryjnego, co pozwala na skuteczne zwalczanie zakażeń o podłożu bakteryjnym wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę. Lek jest dostępny na receptę.

Acviscin

Acviscin to antybiotyk glikopeptydowy, który jest stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie, które są oporne na inne antybiotyki. Lek występuje w postaci proszku, z którego po dodaniu jałowej wody otrzymuje się roztwór. Roztwór ten jest podawany pacjentowi w postaci infuzji, wolnego wstrzyknięcia lub w kroplówce. Acviscin jest wskazany do leczenia różnych ciężkich zakażeń wyściółki lub zastawek serca, płuc, kości lub tkanek miękkich (ciała).

Afastural

Afastural to antybiotyk zawierający fosfomycynę, stosowany w leczeniu i profilaktyce zakażeń bakteryjnych dróg moczowych. Dostępny jest w postaci granulek do sporządzania roztworu doustnego. Fosfomycyna działa bakteriobójczo, osiągając wysokie stężenie w moczu, co czyni go skutecznym w przypadku infekcji bakteryjnych pęcherza. Pamiętaj, że Afastural jest dostępny tylko na receptę.

Afreloxa

Afreloxa to lek zawierający dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina jest antybiotykiem z grupy penicylin, który hamuje syntezę ściany komórkowej bakterii, prowadząc do ich śmierci. Kwas klawulanowy z kolei zapobiega unieczynnieniu amoksycyliny przez enzymy wytwarzane przez niektóre bakterie. Lek jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich. Afreloxa jest dostępna na receptę.

Aknemycin

Aknemycin to lek stosowany miejscowo na skórę, który zawiera substancję czynną erytromycynę. Erytromycyna działa bakteriostatycznie na drobnoustroje, które mają znaczenie w powstawaniu trądziku pospolitego, w szczególności na Propionibacterium acnes. Ponadto erytromycyna stosowana miejscowo hamuje rozkład lipidów łoju na powierzchni skóry. Lek jest dostępny na receptę i jest wskazany do leczenia wszelkich postaci trądziku pospolitego, szczególnie postaci zapalne z obecnością grudek i krostek.

Amikacin Adamed

Amikacin Adamed to lek, którego substancją czynną jest amikacyna, antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Lek ten działa bakteriobójczo na wrażliwe bakterie i jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amikacynę. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia dróg oddechowych, kości i stawów, skóry i tkanek miękkich, wewnątrz jamy brzusznej, ran po oparzeniach i ran pooperacyjnych, ciężkie, powikłane i nawracające zakażenia dróg moczowych, posocznice oraz zakażenia ośrodkowego układu nerwowego. Lek jest dostępny na receptę.

Amikacin B. Braun

Lek Amikacin B. Braun jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów, stosowanym do leczenia ciężkich zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczny w przypadku zakażeń płuc i dolnych dróg oddechowych, zakażeń w obrębie jamy brzusznej, powikłanych i nawracających zakażeń nerek, dróg moczowych i pęcherza moczowego, a także zakażeń skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Amikacin Kabi

Amikacin Kabi to antybiotyk aminoglikozydowy, który zawiera substancję czynną amikacynę. Jest stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych, które są wrażliwe na amikacynę. Wskazany jest w leczeniu zakażeń szpitalnych dolnych dróg oddechowych, powikłanych i nawracających zakażeń dróg moczowych, powikłanych zakażeń w obrębie jamy brzusznej, ostrego bakteryjnego zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Lek jest dostępny na receptę.

Amoclan

Amoclan to antybiotyk, który zawiera dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia dróg oddechowych, ucha środkowego, zatok przynosowych, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich, a także zakażeń kości i stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Amoclan BID

Amoclan BID to antybiotyk, który działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące różnego rodzaju zakażenia. Lek zawiera dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Jest dostępny w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń ucha środkowego i zatok przynosowych, zakażeń dróg oddechowych, zakażeń dróg moczowych, zakażeń skóry i tkanek miękkich, w tym zakażeń stomatologicznych oraz zakażeń kości i stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Amoksiklav

Amoksiklav to antybiotyk, który zawiera dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych u dorosłych i dzieci, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia po ukąszeniach zwierząt, ciężki ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej oraz zakażenia kości i stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Amoksiklav ES

Amoksiklav ES to antybiotyk zawierający dwa składniki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Lek ten jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia ucha środkowego, zakażenia płuc, a także zakażenia skóry i tkanek miękkich. Jest dostępny na receptę i przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci.

Amoksiklav Quicktab

Amoksiklav Quicktab to antybiotyk zawierający dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Amotaks

Amotaks

Amotaks to antybiotyk, który zawiera amoksycylinę, półsyntetyczną penicylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Wskazaniami do stosowania leku są: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia stomatologiczne, ostrą, niepowikłaną rzeżączkę. Lek jest dostępny na receptę.

Amotaks Dis

Amotaks Dis to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, zawierający substancję czynną – amoksycylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, ostre zapalenie pęcherza moczowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Amoxicillin -1A Pharma

Amoxicillin -1A Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Lek ten ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten leczy zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia w obrębie klatki piersiowej, takich jak bakteryjne zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego. Jest dostępny na receptę.

Amoxicillin + clavulanic acid AptaPharma

Amoxicillin + clavulanic acid AptaPharma to skuteczny antybiotyk, który działa bakteriobójczo na wiele rodzajów bakterii wywołujących zakażenia. Preparat ten zawiera dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina, należąca do grupy penicylin, może czasami być zahamowana, ale kwas klawulanowy, drugi aktywny składnik, przeciwdziała temu unieczynnieniu. Amoxicillin + clavulanic acid AptaPharma jest stosowany u dorosłych i dzieci w leczeniu wielu rodzajów zakażeń, takich jak ciężkie zakażenia ucha, nosa i gardła, zakażenia dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym zakażenia stomatologiczne, zakażenia kości i stawów, zakażenia w obrębie jamy brzusznej oraz zakażenia narządów płciowych u kobiet. Jest również stosowany u dorosłych i dzieci w celu zapobiegania zakażeniom związanym z poważnymi zabiegami operacyjnymi.

Amoxicillin + Clavulanic Acid Aurovitas

Amoxicillin + Clavulanic Acid Aurovitas to antybiotyk, który skutecznie zwalcza bakterie powodujące różnego rodzaju infekcje. Preparat zawiera dwie substancje czynne: amoksycylinę oraz kwas klawulanowy. Amoksycylina, należąca do grupy penicylin, działa bakteriobójczo, jednakże jej działanie może zostać zahamowane przez niektóre bakterie. Kwas klawulanowy przeciwdziała temu zjawisku, co zwiększa skuteczność leku. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych u dorosłych i dzieci, takich jak zakażenia ucha środkowego i zatok przynosowych, zakażenia dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia kości i stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Amoxicillin Aurovitas

Amoxicillin Aurovitas to antybiotyk, który zawiera substancję czynną amoksycylinę. Jest to lek na receptę stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz pozaszpitalne zapalenie płuc. Lek ten jest również stosowany w leczeniu zakażeń układu moczowego, takich jak ostre zapalenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Amoxicillin CNP Pharma

Amoxicillin CNP Pharma to antybiotyk, który jest często stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych. Lek ten jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum bakterii i jest często przepisywany na zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia dolnych dróg oddechowych takie jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego, wczesne stadium boreliozy oraz chorobę wrzodową żołądka wywołaną przez bakterie Helicabacter pylori. Jest dostępny na receptę.

Amoxicillin MIP Pharma

Amoxicillin MIP Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego oraz schorzenia układu trawiennego.

Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo

Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo to antybiotyk zawierający dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia ucha środkowego, zatok przynosowych, dolnych i górnych dróg oddechowych, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich, a także zakażeń kości i stawów. Jest dostępny na receptę.

Amoxicillin/Clavulanic Acid Kabi

Amoxicillin/Clavulanic Acid Kabi to antybiotyk, który skutecznie zwalcza bakterie powodujące różnego rodzaju infekcje. Preparat zawiera dwie substancje czynne: amoksycylinę oraz kwas klawulanowy. Amoksycylina, należąca do grupy penicylin, może czasami nie działać wystarczająco silnie, jednak kwas klawulanowy zapobiega temu zjawisku. Jest stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń ucha, nosa i gardła, zakażeń dróg oddechowych, zakażeń dróg moczowych, zakażeń skóry i tkanek miękkich, w tym zakażeń stomatologicznych, zakażeń kości i stawów, zakażeń w obrębie jamy brzusznej oraz zakażeń narządów płciowych u kobiet. Jest dostępny na receptę.

Amoxil

Amoxil to antybiotyk zawierający amoksycylinę, który jest często stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczny przeciwko wielu różnym gatunkom bakterii. Amoxil jest często stosowany w leczeniu takich schorzeń jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zakażenia dróg oddechowych, układu moczowego, skóry i innych. Jest dostępny na receptę.

Ampicilin+Sulbactam AptaPharma

Ampicilin+Sulbactam AptaPharma to lek, który zawiera dwa składniki aktywne: ampicylinę i sulbaktam. Ampicylina jest antybiotykiem z grupy penicylin, który działa przeciwbakteryjnie, niszcząc ściany komórkowe bakterii i powodując ich śmierć. Sulbaktam jest inhibitorem β-laktamaz, enzymów produkowanych przez niektóre bakterie, które mogą rozkładać antybiotyki i czynić je nieskutecznymi. Dzięki temu sulbaktam zwiększa skuteczność ampicyliny. Lek jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, w tym zakażeń układu moczowego, dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich. Jest dostępny na receptę.

Ampicillin + Sulbactam Mylan

Ampicillin + Sulbactam Mylan to lek, który zawiera dwa różne składniki aktywne: ampicylinę i sulbaktam. Jest to antybiotyk stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Ampicylina należy do grupy leków zwanych penicylinami, które mogą być nieaktywne wobec niektórych bakterii. Sulbaktam jest inhibitorem beta-laktamaz, który pomaga zapobiegać degradacji ampicyliny przez bakterie, co zwiększa skuteczność leku. Lek jest dostępny na receptę.

Ampicillin Adamed

Ampicillin Adamed to antybiotyk zawierający substancję czynną ampicylinę, która należy do grupy leków zwanych “penicylinami”. Lek ten jest stosowany do leczenia zakażeń bakteryjnych, zabijając bakterie, które powodują zakażenie. Ampicillin Adamed jest stosowany do leczenia zakażeń powodowanych przez bakterie, które są wrażliwe na ampicylinę. Lek ten jest dostępny na receptę.

Ampicillin Mylan

Ampicillin Mylan to antybiotyk o szerokim spektrum działania, który jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń wywołanych przez patogeny bakteryjne. Lek jest wskazany do leczenia zakażeń układu oddechowego, zakażeń układu moczowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich, a także zakażeń kości i stawów. Ampicillin Mylan jest dostępny na receptę.

Ampicillin Sulbactam TZF

Lek Ampicillin Sulbactam TZF jest antybiotykiem, który działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Składa się z dwóch różnych leków: ampicyliny i sulbaktamu. Jest wskazany w leczeniu różnych zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na ampicylinę z sulbaktamem, takich jak zakażenia górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich oraz zakażenia rzeżączkowe. Lek jest dostępny na receptę.

Ampicillin TZF

Ampicillin TZF

Ampicillin TZF to antybiotyk, który jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia układu moczowego, zakażenia dróg oddechowych, zakażenia przewodu pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie wsierdzia. Lek jest dostępny na receptę.

Ampitar

Ampitar to lek przeciwbakteryjny, który zawiera ampicylinę w postaci ampicyliny sodowej. Jest dostępny na receptę i jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Wskazania do stosowania obejmują ostre nasilenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, odmiedniczkowe zapalenie nerek, bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenia w obrębie jamy brzusznej oraz bakteriemię występującą w związku z którymkolwiek z wyżej wymienionych zakażeń. Lek jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji.

Amylan

Amylan to lek antybiotykowy, który zawiera dwa różne składniki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny tylko na receptę.

Amylan ES

Amylan ES to antybiotyk zawierający dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych “penicylinami”, których działanie niekiedy może być zahamowane. Kwas klawulanowy przeciwdziała temu zjawisku. Lek jest wskazany do leczenia różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz zakażenia kości i stawów. Amylan ES jest dostępny tylko na receptę.

Anozilad

Anozilad to antybiotyk z grupy oksazolidynonów, który działa poprzez hamowanie wzrostu niektórych bakterii wywołujących zakażenia. Stosuje się go w leczeniu zapalenia płuc i niektórych zakażeń skóry lub tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania leku Anozilad obejmują szpitalne i pozaszpitalne zapalenie płuc, w których znanym lub podejrzewanym czynnikiem chorobotwórczym są bakterie Gram-dodatnie, oraz powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich, tylko wtedy, gdy wyniki badań mikrobiologicznych wykazały, że zakażenie zostało wywołane przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie.

Apiclar

Apiclar

Apiclar to lek na receptę, którego substancją aktywną jest klarytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, który hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia. Apiclar jest wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich.

Aprokam

Aprokam to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Jest to antybiotyk, cefalosporyna II generacji, zawierający substancję czynną cefuroksym. Lek jest dostępny na receptę. Głównym wskazaniem do stosowania Aprokam jest zapobieganie pooperacyjnemu zapaleniu wnętrza gałki ocznej po operacji usunięcia zaćmy.

Arechin

Arechin to lek przeciwmalaryczny, który działa na niektóre pierwotniaki z rodzaju Plasmodium oraz na pełzaka czerwonki. Jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu zimnicy; w leczeniu tocznia rumieniowatego (m.in. SLE i DLE), reumatoidalnego zapalenia stawów. Lek ten jest również stosowany w leczeniu wspomagającym w przypadku zakażeń koronawirusami typu beta. Substancją czynną leku jest chlorochina (w postaci fosforanu). Arechin jest dostępny na receptę.

Argosulfan

Argosulfan to przeciwbakteryjny krem na receptę, który stosuje się w leczeniu oparzeń, odleżyn i owrzodzeń. Dostępne są dwie wielkości leku: 40 g, 400 g. Substancja czynną preparatu jest sulfatiazol srebrowy. Zapobiega on zakażeniom rany, przyspiesza gojenie i tworzy na uszkodzonej skórze ochronną warstwę, dzięki czemu pomaga utrzymać właściwy poziom wilgotności. Działa na wiele bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych, a także na wirusy ospy wietrznej, opryszczki pospolitej i półpaśca.

Auglavin

Auglavin

Auglavin to antybiotyk zawierający dwa składniki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Jest stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie ucha, zatok, dróg oddechowych, moczowych, skóry i tkanek miękkich, a także zakażeń kości i stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Wykaz antybiotyków

Spis antybiotyków, leków stosowanych w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Antybiotyki stosowane w przypadku rozmaitych schorzeń o podłożu bakteryjnym. Mogą to być zapalenia płuc, oskrzeli, pęcherza, ucha lub inne choroby takie jak np. borelioza, angina, rzeżączka. Stosowane są także w leczeniu chorych zatok, czy trądziku. Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o antybiotykach.

Zobacz także:

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwpierwotniakowe i przeciwrobacze
Leki przeciwwirusowe

Antybiotyki – w jaki sposób działają i kiedy warto po nie sięgnąć?
W organizmie każdego z nas znajduje się bardzo wiele różnego typu bakterii. Są one wręcz niezbędne do życia. Jednak nie wszystkie rodzaje mikroorganizmów mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Niektóre z nich potrafią zabić, na szczęście w zwalczaniu tego typu patogenów bardzo dobrze sprawdzają się antybiotyki. Jak uchronić się przed bakteriami drugiego rodzaju? Podpowiadamy, jakie szkody bakterie mogą wywołać w naszym organizmie, a także jakie antybiotyki są aktualnie dostępne na rynku, i czy są to jedynie środki na receptę, czy dostępne również bez recepty. Przygotowana przez nas lista obejmuje szeroką gamę środków przeciwbakteryjnych, wśród których znajdują się między innymi antybiotyki, które mogą być stosowane do zwalczania takich dolegliwości, jak chore zatoki, angina czy trądzik. Zachęcamy także do przeczytania naszej publikacji na temat antybiotyków: Krótka historia antybiotyków. fakty i ciekawostki o antybiotykach.

Słów parę o dobrych bakteriach

Dobre bakterie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bakterie znajdujące się w naszym układzie pokarmowym zwane L.casei, są składnikiem naszej flory jelitowej i ułatwiają nam procesy trawienne. Dlatego też producenci jogurtów i probiotyków tak chętnie dodają je do swoich wyrobów i reklamują jako zdrowe. Dobre bakterie odpowiadają za homofermentację glukozy, w efekcie czego powstaje kwas mlekowy. Skąd biorą się bakterie L.casei? Poza jogurtami i probiotykami, można ich dostarczyć organizmowi poprzez spożywanie sera cheddar czy oliwek oraz kiszonej kapusty.

Złe bakterie. Jakie szkody mogą wywołać w naszym organizmie?

Jedną z bakterii, która potrafi doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jest gronkowiec złocisty. Występuje on zazwyczaj na skórze, a jego zwalczanie jest możliwe dzięki odpowiednio dobranym antybiotykom. Można go złapać, przebywając w środowisku takim jak przychodnia czy szpital, gdzie mamy do czynienia z dużym skupiskiem ludzkim. Gronkowiec dostaje się do przewodu pokarmowego drogą kropelkową lub poprzez kontakt z krwią. Zagrażające naszemu życiu i zdrowiu są również bakterie E. Coli oraz pałeczka ropy błękitnej. Równie niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu mogą mieć grzyby i pasożyty, które mogą wywoływać szereg niebezpiecznych dla zdrowia chorób, w tym między innymi:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • boreliozę,
  • rzeżączkę,
  • anginę,
  • zapalenie pęcherza,
  • zapalenie ucha.

W jaki sposób można sobie pomóc? Jak się wyleczyć?

W czasach coraz większego zwracania się człowieka w stronę natury obserwujemy wzrost zachowań związanych z ziołolecznictwem i różnego typu terapiami. Pamiętajmy, że nie zawsze jednak są one skuteczne i, co ważne, bezpieczne dla nas. Jeśli mamy niepokojące objawy i podejrzewamy u siebie groźne bakterie, udajmy się do lekarza, który postara się przypisać nam odpowiedni środek i zastosuje sprawdzone metody leczenia. Warto zdawać sobie sprawę, że tylko specjalista wie, które antybiotyki mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży, a które sprawdzą się dla dzieci, na grypę, gardło itp.

Powyższa lista uwzględnia między innymi preparaty należące do leków przeciwbakteryjnych z grupy fluorochinolonów, tetracyklin, penicylin, a także antybiotyki makrolidowe i peptydowe, które znajdują zastosowanie, chociażby w zwalczaniu takich schorzeń jak chore zatoki, zapalenie ucha, zapalenie pęcherza czy trądzik. Wykaz zawiera ponadto wyroby medyczne, suplementy oraz antybiotyki wykazujące działanie przeciwgrzybiczne, które mogą być stosowane do odkażania w stanach zapalnych skóry, oparzeniach, wypryskach, stłuczeniach oraz obrzękach zapalnych tkanek miękkich.

Antybiotyki na konkretną dolegliwość

Środki przeciwbakteryjne to powszechnie stosowane preparaty w leczeniu infekcji bakteryjnych. Ze względu na działanie można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje antybiotyków:

  • bakteriobójcze, które zabijają komórki drobnoustrojów,
  • bakteriostatyczne, które wpływają na metabolizm komórek bakteryjnych, uniemożliwiając im w ten sposób wzrost oraz namnażanie.

Przygotowana przez nas lista uwzględnia szeroką gamę preparatów przeciwbakteryjnych, wśród których znajdują się środki na wiele różnych dolegliwości. Powyżej prezentujemy konkretne schorzenia, do których zwalczania mogą być wykorzystywane antybiotyki.

1. Zatoki.
Schorzenia zatok stanowią dość powszechny problem zdrowotny, z którym zmagają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zapalenie zatok może stanowić następstwo przeziębienia lub grypy, ale o wiele częstszą przyczyną zachorowania jest zakażenie bakteryjne. W takim przypadku doskonale sprawdzają się antybiotyki na zatoki, w szczególności takie substancje jak makrolid oraz amoksycylina. Preparaty te mogą być stosowane nawet do zwalczania ostrego zapalenia zatok, trwającego kilka tygodni. Warto wiedzieć, że środki przeciwbakteryjne nie stanowią jedynego rozwiązania w leczeniu tej choroby. Niefarmakologicznym sposobem leczenia jest płukanie zatok solą morską lub fizjologiczną.

2. Trądzik.
W kuracji trądziku bardzo często stosuje się różnego rodzaju preparaty przeciwbakteryjne, które nie tylko eliminują bakterie, ale także minimalizują stan zapalny czy hamują nadmierne wydzielanie łoju. Antybiotyki na trądzik można stosować zarówno miejscowo na skórę, jak i doustnie. Zwykle przyczyna tego typu zmian na skórze jest wieloczynnikowa, dlatego najczęściej zaleca się tzw. terapię skojarzoną. Stąd bardzo częstą praktyką jest łączenie antybiotyków z preparatami złuszczającymi skórę czy zawierającymi w swoim składzie retinoidy.

3. Zapalenie ucha.
Jedną z częstszych chorób bakteryjnych jest zapalenie ucha, które mogą wywoływać między innymi takie bakterie, jak Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae oraz Haemophilus influenzae. W terapii tego schorzenia zwykle stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz antybiotyki, które są niezbędne w szczególności, kiedy mamy do czynienia z wysoką gorączką, wymiotami i krwistym wyciekiem z ucha. Antybiotykoterapia zwykle trwa od siedmiu do dziesięciu dni. Niekiedy w leczeniu zapalenia ucha wykorzystuje się także postępowanie zabiegowe polegające na nacięciu błony bębenkowej.

4. Angina.
Bakteryjne zakażenie gardła, czyli angina, jest schorzeniem wywoływanym przede wszystkim przez paciorkowce β-hemolizujące z grupy A. W leczeniu tej choroby zwykle stosuje się antybiotyki takie jak penicylina fenoksymetylowa, cefaklor oraz cefadroksyl, jednak trzeba pamiętać, że w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z anginą wirusową, wówczas wdrażana jest terapia bez środków przeciwbakteryjnych. Antybiotyki na anginę zaburzają syntezę związków niezbędnych drobnoustrojom chorobotwórczym do budowy ścian komórkowych, doprowadzając do ich obumarcia. Wyżej wymienione środki mogą być stosowane zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci