Ciprotic

Ciprotic to lek w postaci kropli do uszu, który zawiera dwie substancje czynne: cyprofloksacynę i fluocynolon. Cyprofloksacyna to antybiotyk z grupy fluorochinolonów, który działa przeciwbakteryjnie, natomiast fluocynolon to glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci od 6 miesiąca życia w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego oraz w leczeniu zapalenia ucha środkowego z drenażem wentylacyjnym ucha, pochodzenia bakteryjnego. Ciprotic jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Ciprotic jest roztworem do podawania do ucha.

W jego skład wchodzi:
– cyprofloksacyna, to antybiotyk należący do grupy fluorochinolonów. Cyprofloksacyna zabija bakterie powodujące infekcje,
– fluocynolonu acetonid, to glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do leczenia obrzęku i bólu.

Antybiotyki stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych. Nie są one skuteczne w leczeniu infekcji wirusowych.
Należy przestrzegać wytycznych dotyczących właściwego stosowania leków takich jak dawkowanie, odstępy między dawkami czy okres leczenia.
Nie przechowywać ani nie używać ponownie leku. W przypadku jego niewykorzystania po zakończeniu leczenia, lek należy zwrócić do apteki w celu jego właściwej utylizacji. Nie należy wyrzucać leków do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki.

Lek Ciprotic to krople do uszu w postaci roztworu. Do stosowania u dorosłych i dzieci, od 6 miesiąca życia, w leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego (acute otitis externa) oraz w leczeniu zapalenia ucha środkowego (otitis media) z drenażem wentylacyjnym ucha (rurki tympanostomijne) pochodzenia bakteryjnego.

Należy skontaktować się z lekarzem jeśli nie nastąpiła poprawa lub jeśli po zakończeniu leczenia pacjent czuje się gorzej.

Skład

Substancjami czynnymi leku są:
cyprofloksacyna w postaci cyprofloksacyny chlorowodorku i fluocynolonu acetonidu.
1 ml leku Ciprotic zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci cyprofloksacyny chlorowodorku) i 0,25 mg fluocynolonu acetonidu.

Pozostałymi składnikami są: powidon K90, glycereth-26 (glicerol i tlenek etylenu), glikolu dietylenowego monoetylowy eter, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny stężony (do ustalenia pH), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek Ciprotic jest przeznaczony wyłącznie do podawania do ucha (dousznie).

Lek Ciprotic należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci to 6 do 8 kropli do chorego ucha dwa razy dziennie przez 7 dni.

Lek Ciprotic podawać do obu uszu wyłącznie wtedy, gdy zostało to zalecone przez lekarza.

Lekarz określi, jak długo należy przyjmować lek Ciprotic. Aby uniknąć nawrotu infekcji, nie należy przerywać leczenia zbyt wcześnie, nawet jeśli stan ucha/uszu się poprawił.

Butelkę przechowywać do zakończenia leczenia. Leku nie należy wykorzystywać do późniejszego leczenia.

Przedawkowanie

Nie są znane objawy przedawkowania. W przypadku przedawkowania lub nieumyślnego spożycia leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą lub skontaktować się telefonicznie z centrum informacji toksykologicznej, pod numerem telefonu 42 63 14 724/25 podając nazwę leku i przyjętą ilość.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Nie przeprowadzono odpowiednich i kontrolowanych badań w zakresie teratogennego działania fluocynolonu acetonidu u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi dziecko piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie przed zastosowaniem tego leku. Z uwagi na fakt, że nie potwierdzono przenikania leku Ciprotic do mleka kobiecego należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Ciprotic w okresie karmienia piersią.

Ulotka Ciprotic

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ciprotic (forum)

Stosujesz Ciprotic? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ciprotic. Podziel się doświadczeniami na forum.