Cipropol

Podmiot odpowiedzialnyGedeon Richter Polska Sp. z o.o.
Kod ATCJ01MA02
ProceduraNAR
SubstancjaCyprofloksacyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cipropol?

Lek Cipropol zawiera substancję czynną cyprofloksacynę. Cyprofloksacyna jest antybiotykiem z grupy fluorochinolonów. Cyprofloksacyna zabija bakterie powodujące zakażenia. Działa tylko na określone szczepy bakterii.

Dorośli
Lek Cipropol jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
– zakażenia układu oddechowego,
– długotrwałe lub nawracające zakażenia ucha lub zatok,
zakażenia układu moczowego,
– zakażenia narządów płciowych u kobiet i mężczyzn,
– zakażenia układu pokarmowego oraz zakażenia wewnątrz jamy brzusznej,
– zakażenia skóry i tkanek miękkich,
– zakażenia kości i stawów,
– zapobieganie zakażeniom wywoływanym przez bakterię Neisseria meningitidis,
– narażenie na wdychanie laseczek wąglika.

Cyprofloksacynę można stosować w leczeniu pacjentów z neutropenią z gorączką, która przypuszczalnie jest skutkiem zakażenia bakteryjnego. Jeśli zakażenie jest ciężkie lub wywołane przez więcej niż jeden rodzaj bakterii, lekarz może zalecić dodatkowy antybiotyk, do zastosowania razem z lekiem Cipropol.

Dzieci i młodzież
Lek Cipropol jest stosowany u dzieci i młodzieży, pod specjalistyczną kontrolą lekarską,
w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
– zakażenia płuc i oskrzeli u dzieci i młodzieży chorych na mukowiscydozę;
– powikłane zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek);
– narażenie na wdychanie laseczek wąglika.

Lek Cipropol może również być zastosowany do leczenia innych ciężkich zakażeń u dzieci i młodzieży, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Jaki jest skład Cipropol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cyprofloksacyna.

Pozostałe składniki to:
celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny, skrobi glikolan sodowy, skrobia kukurydziana; otoczka OPADRAY OY-S-28842 (biały): hypromeloza (E 464), Makrogol, tytanu dwutlenek.

Dawkowanie preparatu Cipropol – jak stosować ten lek?

Leczenie trwa zwykle od 5 do 21 dni, ale w ciężkich zakażeniach może być dłuższe. Tabletki należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości, co do liczby stosowanych
tabletek i sposobu przyjmowania leku Cipropol, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

a. Tabletki należy połykać, popijając dużą ilością płynu. Tabletek nie należy rozgryzać, ponieważ mają nieprzyjemny smak.
b. Najlepiej przyjmować tabletki mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
c. Tabletki można przyjmować w porze posiłku lub między posiłkami. Wapń, który wchodzi w skład posiłku, nie ma istotnego wpływu na wchłanianie. Nie należy jednak przyjmować leku Cipropol wyłącznie z produktami nabiałowymi, takimi jak mleko czy jogurt, lub z wzbogacanymi sokami owocowymi (np. sok pomarańczowy wzbogacany w wapń).

Należy pamiętać, aby podczas stosowania leku Cipropol pić dużo płynów.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent zastosował dawkę większą niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. W miarę możliwości należy wziąć ze sobą tabletki lub opakowanie, aby pokazać je lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cipropol – czy mogę spożywać alkohol?

Jeżeli lek Cipropol nie jest przyjmowany w czasie posiłków, nie należy w czasie przyjmowania tabletki jeść ani pić żadnych produktów nabiałowych (takich jak mleko czy jogurt) ani napojów z dodatkiem wapnia, ponieważ może to wpływać na wchłanianie substancji czynnej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cipropol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Najlepiej unikać stosowania leku Cipropol w czasie ciąży.

Nie należy przyjmować leku Cipropol podczas karmienia piersią, ponieważ cyprofloksacyna przenika do mleka matki i może być szkodliwa dla dziecka

Ulotka Cipropol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Cipropol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cipropol - 500 mg, Tabletki powlekane (Ciprofloxacinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Cipropol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cipropol - 500 mg, Tabletki powlekane (Ciprofloxacinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Cipropol w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Cipropol - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Cipropol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

1 komentarz do “Cipropol”

  1. Chciałbym podzielić się ważnymi informacjami na temat bezpieczeństwa stosowania antybiotyków z grupy fluorochinolonów. Te leki, do których należą między innymi ciprofloksacyna, lewofloksacyna, moksyfloksacyna, gemifloksacyna oraz ich różne odpowiedniki pod nazwami handlowymi, wymagają szczególnej uwagi ze względu na ich potencjalnie poważne działania niepożądane.

    Na podstawie najnowszych badań i komunikatów amerykańskiej Agencji FDA, należy podkreślić, że antybiotyki te mogą wywierać znaczący wpływ na różne tkanki organizmu jednocześnie. Szczególnie narażone są tkanki mięśniowe, chrząstki, ścięgna oraz układ nerwowy. Co istotne, efekty te mogą mieć charakter długotrwały lub nawet nieodwracalny, prowadząc do poważnego pogorszenia jakości życia pacjentów.

    Mechanizm działania tych leków związany jest z ich wpływem na mitochondria komórkowe, co może skutkować uszkodzeniem różnych narządów, w tym nerek, jelit, tarczycy czy wątroby. Należy zaznaczyć, że szkodliwe działanie fluorochinolonów może mieć charakter kumulacyjny – oznacza to, że każdy pacjent może mieć indywidualną granicę tolerancji na te leki, a negatywne skutki mogą ujawnić się po kilku seriach przyjmowania antybiotyku.

    W związku z tymi odkryciami, FDA wydała szereg ostrzeżeń i zaleceń dotyczących stosowania tej grupy antybiotyków, szczególnie w przypadku mniej poważnych infekcji, gdzie dostępne są bezpieczniejsze alternatywy. Dlatego tak ważne jest, aby stosować te leki wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, pod ścisłą kontrolą lekarza i z pełną świadomością możliwych konsekwencji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz