Carident

Carident to maść do stosowania miejscowego w leczeniu chorób błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Substancje czynne leku wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące ból. Stosowany jest w przypadku takich dolegliwości jak afty nawracające, nadżerki, owrzodzenia, odleżyny (w tym protetyczne), opryszczka, zajady, choroby przyzębia, postacie nadżerkowe liszaja Wilsona. Lek jest dostępny na receptę.

Daktarin–oral

Daktarin-oral to lek przeciwgrzybiczy w postaci żelu do stosowania w jamie ustnej. Zawiera substancję czynną mikonazol, który działa przeciwgrzybiczo na dermatofity i drożdżaki oraz przeciwbakteryjnie na niektóre Gram-dodatnie pałeczki i ziarniaki. Stosowany jest w leczeniu drożdżycy jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego u dorosłych i dzieci w wieku od 4 miesięcy. Jest dostępny na receptę.

Devipasta

Devipasta to specjalna pasta stosowana w endodoncji do dewitalizacji miazgi zębowej w mortalnych metodach leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi. Dzięki swoim właściwościom farmakodynamicznym, paraformaldehyd, który jest głównym składnikiem pasty, powoli uwalnia formaldehyd, który denaturuje naczynia krwionośne i niszczy zakończenia nerwów zęba. Lek jest dostępny na receptę.

Dexadent

Dexadent to specjalna maść, która została stworzona z myślą o leczeniu chorób związanych z zębami i tkanek okołowierzchołkowych. Jest szczególnie skuteczna w przypadku chorób miazgi, takich jak próchnica głęboka bez objawów ze strony miazgi, przekrwienie miazgi oraz ostre częściowe surowicze zapalenie miazgi. Ponadto, Dexadent działa również na choroby tkanek okołowierzchołkowych, w tym na ostre i przewlekłe zaostrzone. Jest to lek na receptę.

Diclostim

Diclostim to preparat zawierający diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, diklofenak skutecznie łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lek jest dostępny bez recepty w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Wskazaniem do stosowania leku są stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła, takie jak zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, zapalenie gardła, stany zapalne po zabiegach stomatologicznych, czy objawy podrażnienia mechanicznego.

Duraphat

Duraphat to lek dostępny w postaci pasty do zębów oraz zawiesiny do stosowania na zęby. Głównym składnikiem aktywnym jest fluorek sodu, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze. Pasta Duraphat 5000 jest przeznaczona dla osób dorosłych, szczególnie z grupy ryzyka zagrożonych próchnicą o dużej intensywności. Zawiesina Duraphat jest stosowana w profilaktyce próchnicy zębów oraz w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych. Lek jest dostępny na receptę.

Duraphat 5000 pasta do zębów

Duraphat 5000 to lek w postaci pasty do zębów, który jest stosowany w profilaktyce przeciwpróchniczej, szczególnie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat, które są w grupie ryzyka zagrożonej próchnicą o dużej intensywności. Składnikiem aktywnym pasty jest fluorek sodu, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Dynexan

Dynexan to lek w postaci żelu do stosowania w jamie ustnej, którego składnikiem aktywnym jest chlorowodorek lidokainy. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu znieczula bolący obszar w jamie ustnej. Dynexan jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Stosuje się go w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i warg. Jest dostępny bez recepty.

Elmex

Elmex to lek w formie żelu z aminofluorkami, przeznaczony do intensywnej profilaktyki próchnicy, a także do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych i remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych. Żel można stosować u dzieci w wieku powyżej 6 lat i u osób dorosłych. Substancją czynną leku jest fluor w postaci aminofluorku Olaflur, aminofluorku Dectaflur, sodu fluorku. Lek jest dostępny bez recepty.

Entomix

Entomix to lek zawierający 50% podtlenku azotu i 50% tlenu. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo, podnosząc próg odczuwania bólu spowodowanego różnymi bodźcami. Stosowany jest do wprowadzenia i podtrzymania znieczulenia ogólnego w skojarzeniu z innymi anestetykami. W mieszaninie z tlenem stosowany jest do osiągnięcia efektu przeciwbólowego wywołanego płytkim znieczuleniem bez utraty świadomości (analgezja okołoporodowa). Lek jest dostępny na receptę.

Fluormex

Fluormex to lek stosowany w profilaktyce próchnicy zębów oraz w przypadkach niedorozwoju twardych tkanek zębów. Dostępny jest w dwóch formach: płynu i żelu. Płyn Fluormex, zawierający 10 mg fluoru na gram, jest dostępny na receptę. Natomiast żel Fluormex, który zawiera 33,19 mg aminofluorków i 22,1 mg fluorku sodu na gram (co odpowiada 12,5 mg fluoru), jest dostępny bez recepty. Produkt ten pomaga w walce z próchnicą oraz remineralizuje zęby, co zapewnia uzupełnianie mikrouszkodzeń szkliwa.

Hascosept Dental

Hascosept Dental to naturalny, roślinny lek w postaci płynu do stosowania w jamie ustnej. Preparat stosuje się przy krwawieniu dziąseł, w leczeniu stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej, a także pomocniczo przy paradontozie. W aptekach dostępny jest bez recepty. Wskazania do stosowania to zapalenia dziąseł oraz jamy ustnej, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, skłonność do krwawienia z dziąseł, powierzchniowe zapalenie przyzębia oraz pomocniczo w paradontozie. Produkt jest przeznaczony do stosowania dla pacjentów powyżej 6. roku życia.

Lignox

Lignox to lek o działaniu miejscowo znieczulającym, dostępny w postaci żelu. Stosowany jest do powierzchniowego znieczulenia błon śluzowych i skóry, na przykład przed zastrzykiem lub podczas zabiegów stomatologicznych. Lek jest wydawany na receptę. Wskazania do stosowania obejmują różne procedury medyczne, w tym zabiegi stomatologiczne, urologiczne i ortopedyczne.

Lignox Spray

Lignox Spray to lek dostępny na receptę, który zawiera lidokainę, substancję o działaniu miejscowo znieczulającym. Jest to aerozol przeznaczony do stosowania na skórę lub błony śluzowe. Sposób dawkowania preparatu różni się w zależności od wskazania do stosowania i wielkości znieczulanego obszaru. Lek jest stosowany w różnych dziedzinach medycyny, takich jak stomatologia, otorynolaryngologia czy położnictwo, w celu znieczulenia powierzchniowego przed różnymi zabiegami.

Metronidazol Chema

Metronidazol Chema to lek przeciwinfekcyjny z grupy pochodnych imidazolu, dostępny na receptę. Jest stosowany miejscowo na skórę i błony śluzowe w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną preparatu jest metronidazol, który jest skuteczny wobec wielu szczepów beztlenowych bakterii i pierwotniaków. Preparat jest wskazany do stosowania w stomatologii, między innymi w leczeniu endodontycznym zgorzeli miazgi, zaawansowanych postaciach zapalenia przyzębia, ropniach przyzębnych oraz wrzodziejącym zapaleniu dziąseł.

Sachol żel stomatologiczny

Sachol to żel stomatologiczny, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i miejscowo odkażająco. Zawiera chlorek cetalkoniowy oraz salicylan choliny. Stosuje się go w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia. Sachol jest wskazany do stosowania miejscowego w nadżerkach i owrzodzeniach jamy ustnej, zapalenia dziąseł oraz w chorobach przyzębia. Jest dostępny bez recepty.

Produkty dentystyczne, stomatologiczne

Lista produktów stosowanych w stomatologii (znieczulenia i inne materiały dentystyczne).

Zobacz także:

Produkty stosowane w ochronie i higienie jamy ustnej

Leki stomatologiczne

Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę z tego jak ból zęba może sprawić, że nie będziemy mogli się skupić na niczym innym. Ta sama sytuacja dotyczy bólu po zabiegach stomatologicznych, przy stanach zapalnych, oraz różnego rodzaju skaleczeniach. Na rynku istnieje szereg leków, zarówno do używania na co dzień,w domu, jak i mających zastosowanie jedynie w gabinecie stomatologicznym, lub przepisywanym na receptę przez stomatologa.

Codzienna profilaktyka ochrony zębów i higiena jamy ustnej

Aby długo cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem oraz unikać bólu zęba, niezwykle ważna jest w tym przypadku profilaktyka. Codzienne, przynajmniej dwukrotne szorowanie zębów przy pomocy szczoteczki i pasty to zębów pozwoli nam oddalić widmo długiej i bolesnej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zalecane jest mycie zębów po każdym posiłku, zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy. Bardzo skuteczne są również nici stomatologiczne, służące do usunięcia resztek pokarmów z przestrzeni między zębami. Szczególnie warto zwracać na to uwagę dzieciom od najmłodszych lat, wpajanie zdrowych nawyków pozwoli uchronić się przed groźbą próchnicy.

Okresowe wizyty w gabinecie stomatologicznym

Każdy ma lepsze, lub gorsze wspomnienia z wizyt w gabinecie dentystycznym. Wielu osobom to miejsce kojarzy się z bolesnymi zabiegami. Jednak współczesna technika stomatologiczna posiada możliwości, dzięki którym jeżeli już musi dojść do jakiegoś zabiegu, będzie on niemal bezbolesny. Dlatego pamiętajmy, o tym, aby co najmniej raz na pół roku wybrać się do dentysty na wizytę kontrolną. Stara prawda wciąż ma tu zastosowanie – lepiej zapobiegać niż leczyć.