Duraphat

Duraphat to lek dostępny w postaci pasty do zębów oraz zawiesiny do stosowania na zęby. Głównym składnikiem aktywnym jest fluorek sodu, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze. Pasta Duraphat 5000 jest przeznaczona dla osób dorosłych, szczególnie z grupy ryzyka zagrożonych próchnicą o dużej intensywności. Zawiesina Duraphat jest stosowana w profilaktyce próchnicy zębów oraz w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Duraphat. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Duraphal zawiera fluorek sodu i jest stosowany w zapobieganiu próchnicy i leczeniu nadwrażliwości zębów.

Jaki jest skład Duraphat, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest fluorek sodu.
1 ml zawiesiny zawiera 50 mg fluorku sodu, co odpowiada 22,6 mg jonów fluoru

Inne składniki leku to: etanol 96%, wosk biały (E901), szelak (E904), kalafonia, mastyks, sacharyna (E954), substancja smakowa malinowa (maślan etylu, geraniol, rizynoid irysowy, octa izoamylu, absolut jaśminowy, glikol propylenowy i wanilinowy).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Duraphat – jak stosować?

Jeśli lekarz nie zaleci innego dawkowania dla danego pacjenta, zalecenia dotyczące stosowania leku
Duraphat sąjak podano poniżej. Należy stosować się do zaleceń, w przeciwnym razie lek Duraphat
nie będzie działał prawidłowo.

Jak często i w jakiej dawce należy stosować lek Duraphat
W przypadku przeciętnej podatności na próchnicę zaleca się powtarzanie zabiegu co 6 miesięcy; może to być połączone z rutynową kontrolą stanu uzębienia. U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem powstania próchnicy zaleca się przeprowadzanie zabiegu co 3 miesiące. Dotyczy to przede wszystkim selektywnego pokrywania lakierem partii uzębienia szczególnie narażonych na ryzyko, np. zębów mlecznych oraz wyrzynających się zębów trzonowych.

W przypadku leczenia nadwrażliwości zębów poprawę przynosi 2, 3-krotnc zastosowanie leku z kilkudniowymi przerwami pomiędzy kolejnymi zabiegami.

W przypadku jednorazowych zastosowań, nic należy przekraczać następujących dawek leku:
Dla zębów mlecznych – do 0,25 ml zawiesiny (= 5,65 mg fluoru)
Dla uzębienia mieszanego – do 0,4 ml zawiesiny (= 9,04 mg fluoru)
Dla uzębienia stałego — do 0,75 ml zawiesiny (= 16,95 mg fluoru)

Powyższe ilości nic powinny być przekroczone, jeżeli lek Duraphat jest nakładany cienką warstwą na zęby zagrożone ryzykiem próchnicy. Należy zwrócić uwagę, że podczas aplikacji za pomocą waty i narzędzi pozostaje na nich pewna ilość preparatu. W przypadku aplikacji za pomocą karpuli dokładna ilość preparatu może być odczytana ze skali na powierzchni ampułki.

W jaki sposób i kiedy stosować lek Duraphat
Należy usunąć płytkę nazębną i osuszyć zęby za pomocą waty lub powietrza. Następnie należy nałożyć zawiesinę na zęby. Pacjent nie powinien sam stosować leku Duraphat.

Duraphat nakładany jest z tuby cienką warstwą, za pomocą bawełnianych patyczków, zgłębnika lub pędzelka. Następnie w ten sam sposób należy postępować z kolejnymi zębami. Wskazane jest, aby zaczynać aplikację zawiesiny od dolnej szczęki, zanim zbierze się tam zbyt dużo śliny.

Niekonieczne jest nakładanie leku na powierzchnię zębów od strony języka, gdyż jest ona bardziej odporna na próchnicę.

Duraphat powinien być nakładany na powierzchnie najbardziej narażone na ataki próchnicy.

Podawanie preparatu Duraphat z karpuli ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku selektywnej aplikacji małej dawki preparatu. Tępa karpula z zagiętą końcówką ułatwia aplikację na powierzchnie styczne i dystalne zębów.

W celu nałożenia zawiesiny na powierzchnie międzyzębowe karpula wprowadzana jest pomiędzy zęby aplikując niewielką ilość preparatu Duraphat. Zawiesina powinna być nałożona z obydwu stron przestrzeni międzyzębowej, a także na całą powierzchnię zgryzu.

Bruzdowanie: podać kroplę preparatu Duraphat, przeciągając strzykawką wzdłuż bruzd zębowych. Nadwrażliwość krawędzi wypełnień, koron i szyjek zębowych może być leczona w ten sam sposób. Gładkie powierzchnie zębów należy leczyć tylko w przypadku zwiększonej aktywności próchnicy, zwłaszcza w przypadku wczesnych objawów demineralizacji (odwapnienia). Do tego celu, strzykawkę należy umieścić stycznie i w takim ułożeniu Duraphat można rozprowadzić na powierzchni zagiętym końcem karpuli.

Duraphat może być stosowany do leczenia obszarów wokół aparatów ortodontycznych używając karpuli.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W zależności od dawki oraz drogi podania, w skrajnych przypadkach może zostać podana do jamy ustnej większa ilość fluoru. W przypadku połknięcia leku mogą wystąpić wymioty i biegunka, zwłaszcza u pacjentów z wrażliwym żołądkiem.

Jeśli w okresie rozwoju zębów następuje powtarzające się przekraczanie dawki 2 mg fluoru na dobę (podanej miejscowo lub ogólnie), może doprowadzić to do zaburzeń mineralizacji szkliwa. Ten stan, zwany fluorozą, objawia się występowaniem plam na szkliwie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Duraphat – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy stosować leku na całe uzębienie, jeśli pacjent jest na czczo.

Nie żuć pokarmów przez 4 godziny po aplikacji leku. Można spożywać lekkie pokarmy i napoje.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Duraphat w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lek Duraphat zawiera 33,8% objętościowych etanolu (każda dawka zawiera do 0,2 g alkoholu) i z tego względu zaleca się unikania stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Duraphat

Ulotka Duraphat – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Duraphat przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Duraphat m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Duraphat w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Duraphat

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Duraphat? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Duraphat. Podziel się doświadczeniami na forum.