Skyrizi

Podmiot odpowiedzialnyAbbVie Deutschland GmbH & Co. KG
Kod ATCL04AC18
ProceduraCEN
SubstancjaRyzankizumab

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Skyrizi?

Lek Skyrizi zawiera substancję czynną ryzankizumab.

Lek Skyrizi stosowany jest w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy plackowatej u dorosłych pacjentów.

Jak działa lek Skyrizi
Ten lek działa blokując w organizmie białko zwane IL-23, które powoduje zapalenie. Lek zmniejsza stan zapalny. Zmniejsza on również takie objawy łuszczycy, jak pieczenie, świąd, ból, zaczerwienienie i złuszczanie

Jaki jest skład Skyrizi, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ryzankizumab. Każda ampułko-strzykawka zawiera 75 mg ryzankizumabu w 0,83 ml roztworu.

Pozostałe składniki to: disodu bursztynian sześciowodny, kwas bursztynowy, sorbitol,
polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Skyrizi – jak stosować ten lek?

Ten lek jest podawany pod skórę w 2 wstrzyknięciach (podanie podskórne).

Jak dużo leku Skyrizi zastosować
Dawka wynosi 150 mg i jest podawana w dwóch wstrzyknięciach po 75 mg

Pierwsza dawka

150 mg (dwa wstrzyknięcia po 75 mg) – Kiedy zaleci lekarz

Druga dawka

150 mg (dwa wstrzyknięcia po 75 mg) – 4 tygodnie po pierwszej dawce

Kolejne dawki

150 mg (dwa wstrzyknięcia po 75 mg) – Co 12 tygodni, rozpoczynając po
drugiej dawce

Pacjent i lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka zdecydują, czy pacjent powinien samodzielnie wstrzykiwać sobie lek. Nie należy wstrzykiwać sobie samodzielnie leku przed odpowiednim przeszkoleniem przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę. Opiekun pacjenta może również wstrzykiwać lek po odpowiednim przeszkoleniu.

Przed samodzielnym wstrzyknięciem leku Skyrizi uważnie przeczytać punkt 7 „Instrukcja użycia leku” na końcu załączonej ulotki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjął większą dawkę leku Skyrizi niż zalecono lub gdy dawka leku została przyjęta wcześniej niż zalecono.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Skyrizi – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Skyrizi w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku, ponieważ nie wiadomo jak ten lek będzie działać na dziecko.

Jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę, pacjentka powinna stosować antykoncepcję w czasie stosowania tego leku i przez co najmniej 21 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki leku Skyrizi.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Skyrizi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Skyrizi przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Skyrizi dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Skyrizi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Skyrizi dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

 

Dostępność Skyrizi w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Skyrizi - forum pacjentów

Stosujesz Skyrizi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

6 komentarzy do “Skyrizi”

  1. Witam, mam ŁZS i przyjmowałam Skyrizi w programie badań klinicznych w 2017 r. Wówczas lek zadziałał rewelacyjnie zarówno na stawy jak i łuszczycę. Po zakończeniu programu byłam w remisji półtora roku. Na początku roku ze względu na kolejny rzut choroby w szpitalu dano mi wybór, i z oczywistych względów zdecydowałam się na ten sam lek. Minęło 19 tygodni od przyjęcia pierwszej dawki i ledwo drgnęło. Lekka poprawa po 5 tyg. i totalny zjazd po 12 tyg. Obecnie jestem na maksymalnej dodawce leków przeciwbólowych – przeciwzapalnych. Mała przerwa w przeciwbólowych i momentalnie puchną mi stawy. W dalszym ciągu piekielnie boli.

    Odpowiedz
  2. Witam wszystkie Biedronki ja właśnie wziąłem drugi zastrzyk a miałem zajęte 99% ciała i powie szczerze lek jest rewelacyjny prawie wszystko znikło.polecam wszystkim

    Odpowiedz
  3. Uczestnicze w badaniach nad tym lekiem, mam ŁZS, już 116 tydzień, lek rewelacyjny. Cena niestety zaporowa poki co:(

    Odpowiedz
      • Witam. Mój mąż dostał go w szpilalu. Zalecił mi lekarz. To jest lek (zastrzyk) który jest na receptę. Pozdrawiam. Mąż miał paskudną tuszczyce obejmującą cała powierzchnię ciała. Po tym zastrzyku 99% zniknęło.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz