Lista szczepionek przeciw odrze.

Zobacz także:

Szczepionki przeciw błonicy
Szczepionki przeciw durowi brzusznemu
Szczepionki przeciw grypie
Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
Szczepionki przeciw koronawirusowi COVID-19
Szczepionki przeciw krztuścowi
Szczepionki przeciw meningokokom
Szczepionki przeciw ospie wietrznej
Szczepionki przeciw pneumokokom
Szczepionki przeciw polio
Szczepionki przeciw rotawirusom
Szczepionki przeciw różyczce
Szczepionki przeciw śwince
Szczepionki przeciw tężcowi
Szczepionki przeciw wściekliźnie
Szczepionki przeciw WZW typu A
Wszystkie rodzaje szczepionek

Odra szczepionki

Odra jest to choroba zakaźna, która występuje w wieku dziecięcym. Wywoływana jest przez wirus odry. Jej charakterystyczną cechą jest to, że na ciele pojawiają się specyficzne, czerwone plamki, kaszel, gorączka, ale również światłowstręt lub katar. Przebieg odry u dzieci ma zdecydowanie większą uporczywość, niż u dorosłych. Zakażeniu w większości przypadków ulegają również inne dzieci, które mają niską odporność, bądź jej całkowity brak, a wcześniej miały kontakt z wirusem.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia Odrą?

Do zakażenia odrą dochodzi przez drogę kropelkową. Przez bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa. Okres inkubacji trwa zazwyczaj od dziewięciu do jedenastu dni. Po upływie tego czasu zaczynają pojawiać się typowe objawy tego wirusa.

Charakterystyczna wysypka

Na ciele osoby zakażonej zaczyna pojawiać się charakterystyczna wysypka, która wygląda jak grube plany, które rozlewają się na całym ciele. Następnie przybierają one postać żywo – czerwonych plam, które można zaobserwować, jako grudki o nierównomiernych kształtach. Na samym początku pojawiają się one za uszami, a potem rozlewają się kolejno na twarzy, szyję, tułów, ręce, jak również nogi.

Metody leczenia Odry

W leczeniu odry niezwykle ważna rolę odgrywa łagodzenie pojawiających się objawów. Chory musi przede wszystkim dużo odpoczywać oraz przyjmować dużą ilość płynów. W niektórych przypadkach istotne jest również stosowanie leków przeciwgorączkowych, gdy stan gorączkowy długo się utrzymuje. Trzeba także pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w których chory przebywa.