Proquad

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

ProQuad jest szczepionką zawierającą osłabione wirusy odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej. Po zaszczepieniu układ immunologiczny (naturalna obrona organizmu) wytworzy przeciwciała przeciwko wirusom odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej. Przeciwciała pomagają chronić przed chorobami wywołanymi przez te wirusy.

ProQuad jest podawany w celu ochrony dziecka przed odrą, świnką, różyczką i ospą wietrzną. Szczepionka może być podawana osobom w wieku od 12 miesięcy.

Szczepionkę ProQuad można podać także dzieciom w wieku od 9 miesięcy w szczególnych okolicznościach (np. w celu dostosowania się do obowiązującego w kraju kalendarza szczepień, w przypadku wybuchu epidemii czy podróży do regionów, w których obserwuje się dużą zachorowalność na odrę).

Chociaż ProQuad zawiera żywe wirusy, to są one zbyt słabe, aby wywołać odrę, świnkę, różyczkę lub ospę wietrzną u zdrowych osób.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Proquad.

Skład

Po rekonstytucji, jedna dawka (0,5 ml) zawiera:

Substancje czynne:
Wirus odry1, szczep Enders – Edmonston (żywy, atenuowany)………..nie mniej niż 3,00 log10 CCID50*
Wirus świnki1, szczep Jeryl Lynn™ (Poziom B) (żywy, atenuowany).nie mniej niż 4,30 log10 CCID50*
Wirus różyczki2, szczep Wistar RA 27/3 (żywy, atenuowany)………….nie mniej niż 3,00 log10 CCID50*
Wirus ospy wietrznej3, szczep Oka/Merck (żywy, atenuowany)……….nie mniej niż 3,99 log10 PFU**
* Dawka zakaźna dla 50% komórek hodowli
** PFU-jednostki określające miano wirusa
(1) Namnażany w hodowli komórek zarodka kurzego.
(2) Namnażany w hodowli ludzkich diploidalnych fibroblastów płucnych (WI-38).
(3) Namnażany w hodowli ludzkich diploidalnych komórek (MRC-5).

Pozostałe składniki to:

Proszek
Sacharoza, żelatyna hydrolizowana, mocznik, sodu chlorek, sorbitol, sodu glutaminian, sodu fosforan, sodu wodorowęglan, potasu fosforan, potasu chlorek, podłoże 199 z solami Hanks’a, podłoże MEM, neomycyna, czerwień fenolowa, kwas solny i sodu wodorotlenek.

Rozpuszczalnik
Woda do wstrzykiwań.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej:

Dawkowanie

Szczepionkę ProQuad należy wstrzykiwać domięśniowo lub podskórnie po zewnętrznej stronie uda lub w obszarze górnej części ramienia.

Zazwyczaj preferowane miejsce wstrzyknięcia w przypadku małych dzieci to udo, podczas gdy u pacjentów starszych preferowanym miejscem wstrzyknięcia jest górna część ramienia.

Jeśli u osoby szczepionej występują zaburzenia krzepnięcia krwi lub mała liczba płytek krwi, szczepionkę należy podać podskórnie, ponieważ po podaniu domięśniowym może wystąpić krwawienie.

Szczepionki ProQuad nie należy wstrzykiwać do naczynia krwionośnego.

Szczepionkę ProQuad podaje się we wstrzyknięciach w sposób następujący:

– Dzieci w wieku od 9 do 12 miesięcy:
Szczepionkę ProQuad można podawać w wieku od 9 miesięcy. Aby zapewnić optymalną ochronę przed zachorowaniem na ospę wietrzną i odrę, należy podać dwie dawki szczepionki ProQuad w odstępie wynoszącym co najmniej 3 miesiące.

– Osoby w wieku 12 miesięcy i starsze:
Aby zapewnić optymalną ochronę przed zachorowaniem na ospę wietrzną, należy podać dwie dawki szczepionki ProQuad w odstępie wynoszącym co najmniej 1 miesiąc.

Lekarz określi odpowiedni termin i liczbę dawek zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Instrukcje dotyczące odtwarzania szczepionki, przeznaczone dla personelu medycznego i pracowników służby zdrowia zamieszczone są na końcu ulotki załączonej w dolnej części strony.

Przedawkowanie

Szczepionka podawana przez wykwalifikowany personel medyczny.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Szczepionki ProQuad nie należy podawać kobietom w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny unikać zajścia w ciążę przez 1 miesiąc po szczepieniu.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Lekarz zadecyduje o ewentualnym podaniu szczepionki ProQuad.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tej szczepionki.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here