Proquad

ProQuad jest szczepionką zawierającą osłabione wirusy odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej. Po zaszczepieniu układ immunologiczny (naturalna obrona organizmu) wytworzy przeciwciała przeciwko wirusom odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej. Przeciwciała pomagają chronić przed chorobami wywołanymi przez te wirusy.

ProQuad jest podawany w celu ochrony dziecka przed odrą, świnką, różyczką i ospą wietrzną. Szczepionka może być podawana osobom w wieku od 12 miesięcy.

Szczepionkę ProQuad można podać także dzieciom w wieku od 9 miesięcy w szczególnych okolicznościach (np. w celu dostosowania się do obowiązującego w kraju kalendarza szczepień, w przypadku wybuchu epidemii czy podróży do regionów, w których obserwuje się dużą zachorowalność na odrę).

Chociaż ProQuad zawiera żywe wirusy, to są one zbyt słabe, aby wywołać odrę, świnkę, różyczkę lub ospę wietrzną u zdrowych osób.

Jaki jest skład Proquad, jakie substancje zawiera?

Po rekonstytucji, jedna dawka (0,5 ml) zawiera:

Substancje czynne:
Wirus odry1, szczep Enders – Edmonston (żywy, atenuowany)………..nie mniej niż 3,00 log10 CCID50*
Wirus świnki1, szczep Jeryl Lynn™ (Poziom B) (żywy, atenuowany).nie mniej niż 4,30 log10 CCID50*
Wirus różyczki2, szczep Wistar RA 27/3 (żywy, atenuowany)………….nie mniej niż 3,00 log10 CCID50*
Wirus ospy wietrznej3, szczep Oka/Merck (żywy, atenuowany)……….nie mniej niż 3,99 log10 PFU**
* Dawka zakaźna dla 50% komórek hodowli
** PFU-jednostki określające miano wirusa
(1) Namnażany w hodowli komórek zarodka kurzego.
(2) Namnażany w hodowli ludzkich diploidalnych fibroblastów płucnych (WI-38).
(3) Namnażany w hodowli ludzkich diploidalnych komórek (MRC-5).

Pozostałe składniki to:

Proszek
Sacharoza, żelatyna hydrolizowana, mocznik, sodu chlorek, sorbitol, sodu glutaminian, sodu fosforan, sodu wodorowęglan, potasu fosforan, potasu chlorek, podłoże 199 z solami Hanks’a, podłoże MEM, neomycyna, czerwień fenolowa, kwas solny i sodu wodorotlenek.

Rozpuszczalnik
Woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancję:

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Proquad – jak stosować ten lek?

Szczepionkę ProQuad należy wstrzykiwać domięśniowo lub podskórnie po zewnętrznej stronie uda lub w obszarze górnej części ramienia.

Zazwyczaj preferowane miejsce wstrzyknięcia w przypadku małych dzieci to udo, podczas gdy u pacjentów starszych preferowanym miejscem wstrzyknięcia jest górna część ramienia.

Jeśli u osoby szczepionej występują zaburzenia krzepnięcia krwi lub mała liczba płytek krwi, szczepionkę należy podać podskórnie, ponieważ po podaniu domięśniowym może wystąpić krwawienie.

Szczepionki ProQuad nie należy wstrzykiwać do naczynia krwionośnego.

Szczepionkę ProQuad podaje się we wstrzyknięciach w sposób następujący:

– Dzieci w wieku od 9 do 12 miesięcy:
Szczepionkę ProQuad można podawać w wieku od 9 miesięcy. Aby zapewnić optymalną ochronę przed zachorowaniem na ospę wietrzną i odrę, należy podać dwie dawki szczepionki ProQuad w odstępie wynoszącym co najmniej 3 miesiące.

– Osoby w wieku 12 miesięcy i starsze:
Aby zapewnić optymalną ochronę przed zachorowaniem na ospę wietrzną, należy podać dwie dawki szczepionki ProQuad w odstępie wynoszącym co najmniej 1 miesiąc.

Lekarz określi odpowiedni termin i liczbę dawek zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Instrukcje dotyczące odtwarzania szczepionki, przeznaczone dla personelu medycznego i pracowników służby zdrowia zamieszczone są na końcu ulotki załączonej w dolnej części strony.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Szczepionka podawana przez wykwalifikowany personel medyczny.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Proquad – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Proquad w okresie ciąży i karmienia piersią?

Szczepionki ProQuad nie należy podawać kobietom w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny unikać zajścia w ciążę przez 1 miesiąc po szczepieniu.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Lekarz zadecyduje o ewentualnym podaniu szczepionki ProQuad.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tej szczepionki.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Proquad i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Proquad – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Proquad. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ProQuad Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań Szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej (żywa)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Proquad m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ProQuad Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań Szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej (żywa)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Proquad? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(2 ocen, średnia: 4,50 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.