X-Systo

Lek X-Systo jest antybiotykiem z grupy penicylin. Działa poprzez eliminację bakterii powodujących zakażenia. Jest stosowany w leczeniu zakażeń pęcherza moczowego u dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

XABOPLAX

XABOPLAX to lek na receptę, który zawiera substancję czynną rywaroksaban. Należy on do grupy leków przeciwzakrzepowych. Działa poprzez blokowanie czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa), co zmniejsza tendencję do tworzenia się zakrzepów krwi. Stosuje się go u osób dorosłych w celu leczenia zakrzepów krwi w żyłach w nogach (zakrzepica żył głębokich) oraz w naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna), a także w celu zapobiegania ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach w nogach i (lub) płucach.

Xadago

Xadago to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie safinamid. Działa poprzez zwiększenie stężenia w mózgu substancji nazywanej dopaminą, która jest odpowiedzialna za kontrolę ruchów. Stężenie dopaminy w mózgu jest zmniejszone u pacjentów z chorobą Parkinsona. Lek Xadago stosuje się w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych pacjentów, którzy doświadczają nagłych przejść z fazy „ON”, kiedy mogą się poruszać, do fazy „OFF”, w której mają trudności z poruszaniem się. Lek Xadago dodawany jest do ustalonej dawki leku o nazwie lewodopa, podawanego jako jedyny lek lub w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona.

Xafenor 145

Xafenor 145 to lek zawierający fenofibrat, który jest stosowany w leczeniu hiperlipidemii, czyli podwyższonego poziomu lipidów (tłuszczów) we krwi. Jest to stan, który może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca. Xafenor 145 jest dostępny na receptę. Lek ten jest zwykle stosowany w połączeniu z dietą niskotłuszczową i innymi zmianami stylu życia, takimi jak regularne ćwiczenia i unikanie tytoniu.

Xagrid

Xagrid to lek, który zawiera substancję czynną anagrelid. Jest to lek, który hamuje rozwój płytek krwi. Lek ten ogranicza liczbę płytek krwi wytwarzanych przez szpik kostny, co prowadzi do zmniejszenia liczby płytek krwi we krwi do bardziej prawidłowej wartości. Z tego względu jest stosowany w leczeniu pacjentów z nadpłytkowością samoistną, czyli chorobą, w której szpik kostny wytwarza zbyt dużą liczbę komórek krwi znanych jako płytki krwi. Duża liczba płytek krwi we krwi może prowadzić do ciężkich zaburzeń krążenia i krzepnięcia krwi. Lek dostępny jest na receptę.

Xalacom

Xalacom to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol. Jest stosowany w leczeniu jaskry otwartego kąta oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Oba stany związane są z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i mogą wpływać na jakość widzenia. Lek jest dostępny na receptę.

Xalaprost

Xalaprost to lek stosowany w leczeniu jaskry i nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Substancją czynną jest latanoprost, który zwiększa przepływ płynu wewnątrz oka, co pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Xalaprost jest podwyższone ciśnienie wewnątrz oka i jaskra otwartego kąta.

Xalaprost Combi

Xalaprost Combi to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol. Latanoprost należy do grupy leków zwanych analogami prostaglandyny, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie naturalnego odpływu płynu z wnętrza oka do krwioobiegu. Tymolol jest beta-blokerem, który również pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Lek jest stosowany w leczeniu pewnych rodzajów jaskry oraz innych schorzeń, które powodują podwyższone ciśnienie wewnątrz oka.

Xalatan

Xalatan to lek na receptę, który zawiera substancję czynną latanoprost. Jest to lek stosowany w leczeniu jaskry otwartego kąta oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Działa poprzez zwiększenie naturalnego odpływu cieczy wodnistej z oka do krwioobiegu, co skutkuje obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Może być stosowany u dorosłych oraz u dzieci i młodzieży w przypadku zwiększonego ciśnienia śródgałkowego oraz jaskry wieku dziecięcego.

Xaleba

Xaleba to lek zawierający etorykoksyb, który należy do grupy wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz obrzęki (stany zapalne) stawów i mięśni. Xaleba jest wskazany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS), reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz w leczeniu bólu i objawów stanu zapalnego stawów w ostrej fazie dny moczanowej. Lek jest dostępny na receptę.

Xalgin

Xalgin to lek stosowany w leczeniu bólu różnego pochodzenia o dużym nasileniu oraz gorączki, gdy zastosowanie innych środków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne. Substancją czynną jest metamizol sodowy, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz rozkurczowe na mięśnie gładkie. Lek jest dostępny na receptę.

Xalkori

Xaluprine to lek na receptę, który zawiera substancję czynną merkaptopurynę. Należy ona do grupy leków o nazwie leki cytotoksyczne, zwane także chemioterapeutykami. Xaluprine stosuje się w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej (zwanej także ostrą białaczką limfatyczną lub ALL). Jest to szybko postępująca choroba, w której dochodzi do zwiększenia liczby nowych krwinek białych. Nowe krwinki białe są niedojrzałe (nie w pełni wykształcone) i nie są w stanie właściwie dojrzewać ani działać. Nie mogą zatem zwalczać zakażeń i mogą wywołać krwawienie.

Xalofree

Xalofree to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną latanoprost. Jest to analog naturalnej prostaglandyny F 2α. Lek jest stosowany do obniżania zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania oraz u pacjentów z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Może być również stosowany u dzieci i młodzieży ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz u dzieci i młodzieży z jaskrą wieku dziecięcego. Xalofree jest dostępny na receptę.

Xaloptic

Xaloptic

Xaloptic to lek w postaci kropli do oczu, który jest stosowany w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą otwartego kąta oraz z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Jest również wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w przypadku zwiększonego ciśnienia śródgałkowego oraz jaskry wieku dziecięcego. Lek zawiera latanoprost, który jest analogiem prostaglandyny F2α i działa poprzez zwiększenie naturalnego odpływu płynu z wnętrza oka do krwioobiegu. Xaloptic jest dostępny na receptę.

Xaloptic Combi

Xaloptic Combi

Xaloptic Combi to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol. Latanoprost jest analogiem prostaglandyny F2alfa, który zwiększa odpływ cieczy wodnistej z oka, a tymolol jest nieselektywnym beta-adrenolitykiem, który zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zmniejszenie wytwarzania płynu śródgałkowego. Lek jest stosowany do obniżenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą otwartego kąta oraz z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Xaloptic Combi jest dostępny na receptę.

Xaloptic Free

Xaloptic Free

Xaloptic Free to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną latanoprost. Jest stosowany do obniżania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów dorosłych z jaskrą otwartego kąta oraz z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Wskazaniem do zastosowania produktu u dzieci i młodzieży jest zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz jaskra wieku dziecięcego. Lek jest dostępny na receptę.

Xaluprine

Xeloda to lek przeciwnowotworowy zawierający substancję czynną kapecytabinę. Jest stosowany w leczeniu raka okrężnicy, odbytnicy, żołądka i piersi oraz w zapobieganiu nawrotom raka okrężnicy po całkowitym chirurgicznym usunięciu guza. Xeloda jest lekiem należącym do grupy cytostatyków, które hamują wzrost komórek nowotworowych. Lek jest dostępny na receptę.

Xalvobin

Xalvobin to lek zawierający kapecytabinę, który po wchłonięciu przez organizm pacjenta przekształca się w czynny lek przeciwnowotworowy. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów nowotworów, w tym raka okrężnicy, odbytnicy, żołądka i piersi. Xalvobin jest również stosowany w celu zapobiegania nawrotom raka okrężnicy po całkowitym chirurgicznym usunięciu guza. Lek ten jest dostępny na receptę.

Xamiol

Xamiol to lek stosowany w leczeniu łuszczycy skóry głowy u dorosłych. Składa się z dwóch substancji czynnych: kalcypotriolu, który pomaga zmniejszyć szybkość wzrostu komórek skóry, i betametazonu, który zmniejsza zaczerwienienie, obrzęk i świąd. Lek jest dostępny na receptę.

Xamolex

Xamolex to lek zawierający amoksycylinę i kwas klawulanowy. Jest to antybiotyk o szerokim spektrum działania, który jest skuteczny przeciwko wielu różnym bakteriom. Działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do ich śmierci. Xamolex jest wskazany do leczenia różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia układu oddechowego, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Xanax

Xanax to lek w postaci tabletek, zawierający w składzie substancję czynną alprazolam. Należy do grupy leków nazywanej benzodiazepinami, które wykazują działanie przeciwlękowe. Xanax jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu objawowym stanów lękowych u osób dorosłych. Jest dostępny na receptę.

Xanax SL

Xanax SL to lek przeciwlękowy i uspokajający, który jest dostępny tylko na receptę. Substancją czynną leku jest alprazolam, który należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami. Lek ten jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowym stanów lękowych u osób dorosłych, wyłącznie w przypadku ciężkich zaburzeń, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają pacjentowi prawidłowe funkcjonowanie lub są dla niego bardzo uciążliwe.

Xanax SR

Xanax SR to lek przeciwlękowy z grupy pochodnych benzodiazepiny. Substancją czynną preparatu jest alprazolam. Lek ten wykazuje działanie przeciwlękowe, nasenne, uspokajające, miorelaksacyjne i przeciwdrgawkowe. Jest wskazany do stosowania w krótkotrwałym leczeniu objawowym stanów lękowych u osób dorosłych, wyłącznie w przypadku ciężkich zaburzeń, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają pacjentowi prawidłowe funkcjonowanie lub są dla niego bardzo uciążliwe. Xanax SR jest dostępny na receptę.

Xancodal

Xancodal to lek zawierający substancję czynną oksykodonu chlorowodorek, który jest silnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów. Jest dostępny na receptę i jest przeznaczony do podawania doustnego. Lek ten jest stosowany w leczeniu bólu o umiarkowanym do silnego nasileniu, który można skutecznie leczyć tylko za pomocą opioidowych leków przeciwbólowych. W razie wstrzyknięcia do żyły substancje pomocnicze zawarte w tabletkach mogą spowodować miejscowe zniszczenie (martwicę) tkanki, zmiany w tkance płucnej (ziarniniaki płuc) lub inne ciężkie, potencjalnie zagrażające życiu powikłania.

Xanconalon

Xanconalon to lek na receptę, który jest stosowany do łagodzenia silnego bólu, wymagającego użycia opioidowych leków przeciwbólowych. Składa się z dwóch substancji czynnych: oksykodonu chlorowodorku i naloksonu chlorowodorku. Oksykodon jest silnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, natomiast nalokson ma na celu przeciwdziałanie zaparciom wywołanym przez opioidy poprzez hamowanie działania oksykodonu na receptory opioidowe zlokalizowane w ścianie jelita. Lek ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu, co oznacza, że substancje czynne są uwalniane z tabletki przez wydłużony czas, a ich działanie utrzymuje się przez 12 godzin.

Xanderla

Xanderla to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie goserelina. Jest to syntetyczny analog gonadoliberyny (LHRH). Lek stosuje się w leczeniu raka gruczołu krokowego, zaawansowanego raka piersi u kobiet, endometriozy oraz ścieńczenia endometrium. Działanie leku polega na zmniejszeniu ilości testosteronu – hormonu wytwarzanego przez organizm pacjenta.

Xanderla LA

Xanderla LA to lek zawierający substancję czynną o nazwie goserelina. Należy do grupy leków zwanych analogami LHRH. Stosuje się go w leczeniu raka gruczołu krokowego. Działanie leku polega na zmniejszeniu ilości testosteronu – hormonu wytwarzanego przez organizm pacjenta. Lek Xanderla LA ma postać leku o przedłużonym działaniu i jest podawany co 12 tygodni. Jest dostępny na receptę.

Xanirva

Xanirva to lek przeciwzakrzepowy dostępny na receptę. Jest to bezpośredni inhibitor czynnika Xa, który hamuje proces krzepnięcia krwi, zapobiegając powstawaniu zakrzepów. Wskazaniami do stosowania Xanirva są profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dorosłych pacjentów po przebytym planowym zabiegu aloplastyki stawu biodrowego lub kolanowego, profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków, a także leczenie zakrzepicy żył głębokich oraz profilaktyka nawrotowej zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej po ostrej zakrzepicy żył głębokich u dorosłych.

Xapimant

Xapimant, znany również jako memantyna, to lek przeciwdziałający otępieniu. Jest stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera o umiarkowanym do ciężkim nasileniu. Memantyna działa poprzez blokowanie receptorów NMDA, które są zaangażowane w przekazywanie sygnałów nerwowych istotnych dla procesów uczenia się i zapamiętywania. Lek jest dostępny na receptę.

Xarelto

Xarelto to lek przeciwzakrzepowy, którego substancją czynną jest rywaroksaban. Działa poprzez selektywne i odwracalne hamowanie aktywności czynnika Xa, który jest kluczowym enzymem biorącym udział w procesie krzepnięcia krwi. Lek stosowany jest w celu zapobiegania i leczenia różnych stanów związanych z zakrzepicą i zatorowością, takich jak udary, zakrzepowe zapalenie żył głębokich (ZŻG) oraz zatorowość płucna (ZP). Jest dostępny na receptę.

Xartan

Xartan

Xartan to lek na receptę, który zawiera substancję czynną losartan. Jest antagonistą receptora angiotensyny II, co oznacza, że działa poprzez blokowanie działania angiotensyny II, substancji powodującej skurcz naczyń krwionośnych. Dzięki temu Xartan pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Lek ten jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w celu ochrony nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2.

Xartan HCT

Xartan HCT

Xartan HCT to lek składający się z antagonisty receptora angiotensyny II (losartanu) oraz leku moczopędnego (hydrochlorotiazydu). Jest stosowany w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego u pacjentów, u których ciśnienie krwi nie jest wystarczająco kontrolowane podczas leczenia tylko losartanem lub tylko hydrochlorotiazydem. Lek jest dostępny na receptę.

Xaveksin ER

Xaveksin ER to lek przeciwdepresyjny, który należy do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Działa poprzez zwiększenie dostępności tych dwóch neuroprzekaźników w mózgu, co odgrywa kluczową rolę w regulacji nastroju, uczuć i zachowań. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu epizodów dużej depresji, uogólnionych zaburzeń lękowych, fobii społecznej oraz lęku napadowego z agorafobią lub bez niej. Xaveksin ER jest dostępny na receptę.

Xavitor

Xavitor to lek zawierający atorwastatynę, który jest często stosowany w leczeniu hipercholesterolemii, czyli podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Lek ten pomaga w redukcji poziomu “złego” cholesterolu LDL, a także trójglicerydów we krwi, jednocześnie zwiększając poziom “dobrego” cholesterolu HDL. Xavitor jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Xavitor obejmują pierwotną hipercholesterolemię oraz mieszaną hiperlipidemię.

Xedine HA

Xedine HA to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ksylometazolinę. Jest to lek pobudzający receptory alfa-adrenergiczne, stosowany w celu obkurczenia naczyń krwionośnych nosa. Stosowany miejscowo na błonę śluzową nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz ogranicza ilość wydzieliny. Preparat jest wskazany do stosowania w krótkotrwałym leczeniu objawowym przekrwienia błony śluzowej nosa w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa lub zapalenia zatok.

Xedine HA dla dzieci

Xedine HA dla dzieci to lek stosowany w leczeniu chorób nosa, takich jak nieżyt nosa lub zapalenie zatok. Lek zawiera chlorowodorek ksylometazoliny, który pomaga zwężać naczynia krwionośne w nosie, co skutecznie zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Xedine HA dla dzieci o mocy 0,5 mg/ml jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Jest dostępny na receptę.

Xefo

Xefo to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym. Substancją czynną leku jest lornoksykam. Xefo jest wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Lek jest dostępny na receptę.

Xefo Rapid

Xefo Rapid to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy oksykamów, którego substancją czynną jest lornoksykam. Lek ten wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Xefo Rapid jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Jest dostępny na receptę.

Xelacef

Xelacef to lek, który jest często stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń bakteryjnych. Może być stosowany do leczenia zakażeń układu oddechowego, zakażeń skóry, zakażeń układu moczowego i wielu innych. Jest dostępny na receptę i musi być przepisany przez lekarza. Dawkowanie i czas trwania leczenia Xelacef zależy od rodzaju i ciężkości zakażenia oraz od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie.

Xelevia

Xelevia to lek na receptę, który zawiera substancję czynną sitagliptynę. Jest to doustny lek przeciwcukrzycowy, który pomaga utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów, którzy nie mogą kontrolować poziomu cukru we krwi tylko za pomocą diety i ćwiczeń.

Xeljanz

Xeljanz to lek, który zawiera substancję czynną tofacitinib. Jest inhibitorem kinaz janusowych (JAK) i jest wydawany na receptę. Stosowany jest w leczeniu skojarzonym z metotreksatem czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów o nasileniu umiarkowanym i ciężkim u dorosłych pacjentów, u których odpowiedź na terapię co najmniej jednym lekiem modyfikującym przebieg choroby jest niewystarczająca lub którzy nie tolerują takiego leczenia. Może być stosowany w monoterapii w przypadku nietolerancji metotreksatu lub gdy leczenie metotreksatem nie jest odpowiednie. Lek jest również stosowany w leczeniu czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego o nasileniu umiarkowanym i ciężkim u dorosłych pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią, bądź utratą odpowiedzi na leczenie konwencjonalne lub biologiczne albo w przypadku nietolerancji takiego leczenia.

Xeloda

Xeloda to lek przeciwnowotworowy zawierający substancję czynną kapecytabinę. Jest stosowany w leczeniu raka okrężnicy, odbytnicy, żołądka i piersi oraz w zapobieganiu nawrotom raka okrężnicy po całkowitym chirurgicznym usunięciu guza. Xeloda jest lekiem należącym do grupy cytostatyków, które hamują wzrost komórek nowotworowych. Lek jest dostępny na receptę.

Xenazine

Xenazine to lek zawierający substancję czynną tetrabenazynę, która wpływa na pewne substancje chemiczne uwalniane przez nerwy w mózgu, co ułatwia kontrolowanie nagłych i nieregularnych ruchów ciała. Jest stosowany u osób dorosłych w celu leczenia pląsawicy Huntingtona, która powoduje występowanie nagłych, nieregularnych i niemożliwych do kontrolowania ruchów. Lek jest dostępny na receptę.

Xenical

Xenical to lek stosowany w leczeniu otyłości. Jego działanie polega na hamowaniu wchłaniania około 1/3 tłuszczów przyjętych z pożywieniem. Lek łączy się z enzymami w przewodzie pokarmowym (lipazami) i hamuje rozpad niektórych tłuszczów spożytych podczas posiłku. Xenical jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to otyłość z indeksem masy ciała (BMI) równym lub większym niż 30 kg/m², lub nadwaga z BMI równym lub większym niż 28 kg/m², w przypadku występowania dodatkowych czynników ryzyka. Lek stosuje się jednocześnie z umiarkowanie niskokaloryczną dietą.

Xenna

Xenna

Xenna to lek stosowany w doraźnym leczeniu zaparć. Jest preparatem przeczyszczającym, który działa bezpośrednio na ściany jelita grubego. Lek może być stosowany pomocniczo w kłopotach hemoroidalnych w celu uregulowania stolca. Xenna jest dostępna bez recepty.

Xenna Extra comfort

Xenna Extra comfort

Xenna Extra Comfort to lek roślinny stosowany w doraźnym leczeniu zaparć. Jest dostępny bez recepty. Wytwarzany jest w postaci tabletek dojelitowych zawierających suchy wyciąg z owoców senesu. Substancją czynną preparatu są antranoidy, nazywane również sennozydami, które pobudzają czynność jelita grubego, co ułatwia przesuwanie mas kałowych. Lek powoduje zmiękczenie stolca poprzez zwiększenie wydzielania śluzu z jednoczesnym hamowaniem zwrotnego wchłaniania wody ze światła jelita.

Xentic

Xentic to lek wpływający na ośrodkowy układ nerwowy o właściwościach nasennych. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie pacjenta. Lek jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania u osób dorosłych.

XEOMIN

XEOMIN to lek zawierający substancję czynną neurotoksynę botulinową typu A. Jest stosowany w leczeniu wzrostu napięcia mięśniowego/nie do opanowania sztywności występującej w różnych partiach kończyny górnej, np. w łokciu, przedramieniu lub dłoni. XEOMIN jest analogiem Botoxu i jest stosowany w praktyce klinicznej i kosmetologii do leczenia chorób związanych z hipertonicznością mięśni oraz w celu eliminacji tzw. dynamicznych zmarszczek na twarzy i innych częściach ciała. Jest dostępny na receptę.

XEOMIN 100 jednostek LD50

XEOMIN to lek zawierający toksynę botulinową typu A, który jest neurotoksyną porażającą przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak kurcz powiek, połowiczy kurcz twarzy, kurczowy kręcz szyi, spastyczność kończyny górnej oraz przewlekły ślinotok z powodu zaburzeń neurologicznych. Każda fiolka zawiera 100 jednostek LD50 toksyny botulinowej typu A.

XEOMIN 50 jednostek LD50

XEOMIN to lek zawierający toksynę botulinową typu A, która jest neurotoksyną paraliżującą przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak kurcz powiek i połowiczy kurcz twarzy, dystonia szyjna z przewagą komponenty rotacyjnej (kurczowy kręcz szyi), spastyczność kończyny górnej oraz przewlekły ślinotok z powodu zaburzeń neurologicznych u dorosłych. Dawkowanie i częstość podawania leku ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Xeplion

Xeplion to lek przeciwpsychotyczny stosowany w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u stabilnych dorosłych pacjentów leczonych paliperydonem lub rysperydonem. Zawiera substancję czynną – paliperydon, który jest silnym antagonistą receptora D2, co pomaga łagodzić objawy pozytywne schizofrenii. Xeplion jest lekiem na receptę i jest refundowany przez NFZ.

Xerava

Xerava to antybiotyk stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z zakażeniami jelit spowodowanymi przez bakterie. Jest to lek na receptę. Wskazany jest do leczenia zakażeń otrzewnej, zakażeń skóry i tkanek miękkich, a także zakażeń układu moczowego i płuc. Xerava jest dostępna w postaci proszku do sporządzania roztworu do infuzji.

Xerdoxo

Xerdoxo to lek przeciwzakrzepowy zawierający substancję czynną rywaroksaban. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa), co zmniejsza tendencję do tworzenia się zakrzepów krwi. Lek jest stosowany u osób dorosłych, aby zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach, po operacjach wszczepienia protezy stawu biodrowego lub kolanowego, a także do leczenia zakrzepów krwi w żyłach nóg oraz naczyniach krwionośnych płuc. Xerdoxo jest dostępny na receptę.

Xeristar

Xeristar to lek na receptę, który zawiera substancję czynną duloksetynę. Jest stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych u dorosłych. Może być również stosowany w leczeniu bólu neuropatycznego (bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów) u dorosłych. Duloksetyna zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym.

Xermelo

Xermelo to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie ester etylowy telotristatu. Jest stosowany u dorosłych pacjentów z zespołem rakowiaka, stanem, w którym nowotwór neuroendokrynny uwalnia do krwiobiegu substancję o nazwie serotonina. Lekarze przepisują Xermelo pacjentom, u których nie udaje się w sposób wystarczający opanować biegunki za pomocą wstrzyknięć innych leków, określanych mianem analogów somatostatyny. Mechanizm działania tego leku polega na zmniejszaniu ilości serotoniny wytwarzanej przez nowotwór, co prowadzi do złagodzenia biegunki.

Xetanor

Xetanor to lek, który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Zawiera substancję czynną paroksetynę, która jest zaliczana do grupy leków zwanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Stosowany jest w leczeniu ciężkich epizodów depresyjnych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zaburzeń lękowych z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzeń lękowych uogólnionych oraz zaburzeń stresowego pourazowego. Jest dostępny na receptę.

Xgeva

Xgeva to lek na receptę, który zawiera substancję czynną denosumab. Jest to ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko RANKL, które spowalnia niszczenie kości spowodowane rozprzestrzenianiem się raka do kości (przerzuty do kości) lub przez guz olbrzymiokomórkowy kości. Lek jest stosowany u dorosłych chorych na raka w celu zapobiegania poważnym komplikacjom spowodowanym przez przerzuty do kości (np. złamaniom, uciskowi rdzenia kręgowego, konieczności zastosowania radioterapii lub operacji). U dorosłych i młodzieży, u której kości przestały rosnąć, Xgeva jest również stosowany w celu leczenia guza olbrzymiokomórkowego kości, który nie może być usunięty chirurgicznie lub, gdy leczenie chirurgiczne nie jest najlepszą opcją.

Xiapex

Xiapex to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu przykurczu Dupuytrena oraz choroby Peyroniego u pacjentów dorosłych. Preparat zawiera kolagenazę clostridium histolyticum, która jest enzymem proteolitycznym rozkładającym naturalny kolagen. Lek jest dostępny w postaci iniekcji. W Polsce nie jest dostępny w sprzedaży detalicznej i może być sprowadzany jedynie w drodze importu docelowego.

Xifaxan

Xifaxan to lek przeciwbakteryjny, który jest stosowany w leczeniu zakażeń jelitowych, biegunki podróżnych, encefalopatii wątrobowej i zespołu jelita nadwrażliwego. Zawiera substancję czynną ryfaksyminę, która hamuje aktywność enzymów w komórkach bakterii. Działanie Xifaxanu ogranicza się wyłącznie do jelit, gdzie skutecznie zwalcza większość drobnoustrojów powodujących zakażenia układu pokarmowego. Lek jest dostępny na receptę.

Xifia

Xifia to lek zawierający cefiksym, który jest antybiotykiem z grupy cefalosporyn trzeciej generacji. Cefiksym działa bakteriobójczo, hamując biosyntezę ściany komórkowej bakterii. Lek jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń, takich jak zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, zapalenie dolnych dróg moczowych, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok i zapalenie gardła. Xifia jest lekiem na receptę.

Xiflodrop

Xiflodrop to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną moksyfloksacynę. Jest stosowany miejscowo do leczenia ropnego, bakteryjnego zapalenia spojówek wywołanego przez szczepy wrażliwe na moksyfloksacynę. Zwykle stosuje się go poprzez podanie jednej kropli do worka spojówkowego trzy razy dziennie. Lek jest dostępny na receptę.

Xigduo

Xigduo to złożony lek przeciwcukrzycowy, który zawiera dwie substancje czynne: dapagliflozynę i metforminę. Dapagliflozyna działa poprzez blokowanie białka SGLT2 w nerkach, co prowadzi do zwiększonego wydalania glukozy z moczem, a tym samym obniża jej stężenie we krwi. Metformina działa głównie w wątrobie, gdzie hamuje produkcję glukozy. Lek jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. Xigduo jest dostępny na receptę.

Xiliarx

Xiliarx to doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy inhibitorów dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4). Jest stosowany do leczenia dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, kiedy dieta i ćwiczenia fizyczne nie są wystarczające do kontroli poziomu cukru we krwi. Może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Lek jest dostępny na receptę.

Xiltess

Lek Xiltess zawiera substancję czynną rywaroksaban i należy do grupy leków przeciwzakrzepowych. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa), co zmniejsza tendencję do tworzenia się zakrzepów krwi. Lek jest stosowany w profilaktyce zdarzeń zakrzepowych o podłożu miażdżycowym u dorosłych pacjentów, u których występuje choroba wieńcowa lub objawowa choroba tętnic obwodowych. Lek Xiltess jest dostępny na receptę.

Ximaract

Ximaract to lek zawierający cefuroksym, antybiotyk z grupy cefalosporyn drugiej generacji. Stosowany jest w leczeniu szerokiego zakresu infekcji bakteryjnych, takich jak infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich oraz wczesnych etapów boreliozy. Lek ten jest dostępny na receptę.

Ximve

Ximve to lek obniżający stężenie lipidów we krwi, dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną simwastatynę. Lek jest wskazany w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, jako uzupełnienie diety, kiedy reakcja na dietę i inne sposoby leczenia niefarmakologicznego okazały się niewystarczające. Może być również stosowany w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów zagrożonych np. wystąpieniem zawału serca.

Xirect

Xirect to lek, który zawiera substancję czynną – syldenafil, należący do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do tego narządu podczas podniecenia seksualnego. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, zwanych czasem impotencją. Lek jest dostępny na receptę.

Xirect Forte

Xirect Forte to lek zawierający syldenafil, który jest inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn, czyli impotencji. Działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Xirect Forte jest dostępny na receptę.

Xirobud

Lek Xirobud jest lekiem na receptę, który zawiera substancję czynną budezonid. Jest stosowany w leczeniu choroby Crohna obejmującej jelito cienkie i początkowy odcinek jelita grubego. Choroba Crohna jest chorobą zapalną jelit, która powoduje takie objawy, jak biegunka, gorączka i ból brzucha. Lek Xirobud jest również stosowany w leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego, choroby z przewlekłym zapaleniem jelita grubego, która często powoduje wodnistą biegunkę. Może być stosowany zarówno w leczeniu czynnej fazy choroby, jak i w ciężkich przypadkach, w celu zapobiegania jej nawrotom (leczenie podtrzymujące).

Xistatin

Xistatin to lek na receptę, który zawiera substancję czynną atorwastatynę. Jest stosowany do obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także do zwiększania poziomu “dobrego” cholesterolu (HDL-cholesterolu). Lek jest zwykle przepisywany pacjentom, którzy są w grupie ryzyka chorób serca z powodu wysokiego poziomu cholesterolu.

Xitrocin

Xitrocin to antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym, zawierający substancję czynną roksytromycynę. Jest stosowany w leczeniu zapalenia migdałków, zatok, oskrzeli i wielu innych schorzeń. Xitrocin jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują m.in. zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, nierzeżączkowe zapalenie pochwy, szyjki macicy oraz cewki moczowej.

XL-S Medical Fat Binder

XL-S Medical Fat Binder to preparat wiążący tłuszcze, który zawiera Litramine, opatentowany kompleks błonnika pochodzenia roślinnego. Jest to wyrób medyczny, którego bezpieczeństwo stosowania i skuteczność zbadano pod względem zgodności z dyrektywą w sprawie wyrobów medycznych. Preparat jest przeznaczony dla osób, które spożywają dania typu fast-food i gotowe posiłki, które zaspokajają apetyt. Nie jest dostępny na receptę.

Xofigo

Xofigo to lek radiofarmaceutyczny, który emituje cząstki alfa. Jego substancja czynna, rad-223 (w postaci dichlorku radu-223), naśladuje wapń i selektywnie obiera za cel kości, zwłaszcza obszary przerzutów do kości, poprzez tworzenie kompleksów z minerałem kostnym – hydroksyapatytem. Lek jest podawany w postaci wstrzyknięcia dożylnego. Xofigo jest dostępny na receptę.

Xolair

Xolair to lek zawierający przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko immunoglobulinie E (IgE). Działa poprzez ograniczenie odpowiedzi na alergen zależnej od IgE. Jest stosowany w leczeniu ciężkiej, przewlekłej astmy alergicznej u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia, które mają astmę wywołaną za pośrednictwem IgE. Xolair jest również wskazany w leczeniu przewlekłej pokrzywki spontanicznej u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Lek jest dostępny na receptę.

Xomolix

Lek Xomolix jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań i zawiera substancję czynną droperydol. Jest stosowany w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom przy wybudzaniu po operacji lub podczas pooperacyjnego stosowania leków przeciwbólowych, pochodnych morfiny. Lek jest dostępny na receptę.

Xonvea

Xonvea to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: doksylaminę i chlorowodorek pirydoksyny (witaminę B6). Doksylamina jest lekiem przeciwhistaminowym. Obie substancje wykazują działanie zmniejszające nudności i działanie przeciwwymiotne. Lek jest stosowany u kobiet w ciąży, w celu powstrzymania nudności i wymiotów, które nie reagują na niefarmakologiczne metody leczenia.

Xorim

Xorim to antybiotyk o szerokim spektrum działania, który zawiera substancję czynną cefuroksym. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia gardła, zatok, ucha środkowego, płuc, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Xorimax

Xorimax to antybiotyk z grupy cefalosporyn, który działa bakteriobójczo na drobnoustroje wywołujące zakażenia. Stosowany jest w leczeniu różnych zakażeń, takich jak zapalenie migdałków, gardła, zatok, ucha środkowego, płuc, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 3 miesięcy życia.

Xorox

Xorox to lek zawierający substancję czynną acyklowir, który jest syntetycznym lekiem przeciwwirusowym. Jest skuteczny przeciwko wirusom opryszczki typu 1 i 2 (HSV), wirusowi ospy wietrznej i półpaśca (VZV), wirusowi Epsteina i Barr (EBV) oraz wirusowi cytomegalii (CMV). Xorox jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez te wirusy. Lek jest dostępny na receptę.

Xorucin

Xorucin to lek przeciwnowotworowy zawierający doksorubicynę. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów nowotworów, takich jak drobnokomórkowy rak płuc, rak piersi, zaawansowany rak jajnika, zaawansowany lub nawrotowy rak endometrium, zaawansowany rak żołądka i inne. Efekt przeciwnowotworowy wynika z działania cytotoksycznego, szczególnie wbudowywania do nici DNA, hamowania aktywności enzymatycznej topoizomerazy II oraz tworzenia reaktywnych form tlenu.

Xospata

Xospata to lek zawierający substancję czynną gilterytynib. Jest inhibitorem kinaz białkowych FLT3 i AXL. Stosowany jest jako monoterapia nawrotowej lub opornej na leczenie ostrej białaczki szpikowej (AML) z mutacją FLT3. Lek jest wydawany na receptę do zastrzeżonego stosowania.

Xotepic

Xotepic to lek, który zawiera pantoprazol jako substancję czynną. Pantoprazol hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych dolegliwości żołądkowych. Xotepic jest stosowany w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku, choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, a także w zespole Zollingera-Ellisona i innych chorobach przebiegających ze zwiększonym wydzielaniem soku żołądkowego. Lek jest dostępny na receptę.

Xoterna Breezhaler

Xoterna Breezhaler to lek na receptę, dostępny w postaci kapsułek do inhalacji. Zawiera dwie substancje czynne: bromek glikopironium i indakaterol. Lek ten jest stosowany w regularnym leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Działa poprzez rozszerzanie oskrzeli, co ułatwia przepływ powietrza przez płuca.

Xromi

Xromi to lek zawierający hydroksykarbamid, substancję, która zmniejsza wzrost i namnażanie się niektórych komórek w szpiku kostnym. Lek jest stosowany w celu zapobiegania powikłaniom spowodowanym zablokowaniem naczyń krwionośnych występującym w przebiegu niedokrwistości sierpowatokrwinkowej u pacjentów w wieku powyżej 2 lat. Xromi zmniejsza liczbę przełomów bólowych, a także konieczność leczenia szpitalnego z powodu choroby. Lek jest dostępny na receptę.

Xtandi

Xtandi to lek zawierający substancję czynną – enzalutamid. Jest to silny inhibitor przekazywania sygnałów przez receptor androgenowy. Stosowany jest w onkologii, głównie w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami u dorosłych mężczyzn. Lek jest dostępny na receptę.

Xultophy

Xultophy to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych. Jest to kombinacja dwóch substancji czynnych – insuliny degludec i liraglutidu. Insulina degludec pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, a liraglutid działa na podobnej zasadzie jak naturalny hormon występujący w organizmie i pomaga organizmowi w produkcji insuliny po posiłku. Lek jest stosowany, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do kontroli poziomu cukru we krwi.

Xuvelex XR

Xuvelex XR to lek z grupy biguanidów, który zawiera metforminę chlorowodorek jako substancję czynną. Jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, zwanej również cukrzycą insulinoniezależną. W przypadku, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi, Xuvelex XR jest skutecznym rozwiązaniem, szczególnie u pacjentów z nadwagą. Xuvelex XR jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, co oznacza, że lek jest uwalniany powoli w organizmie. Lek jest dostępny na receptę.

Xydalba

Xydalba to antybiotyk lipoglikopeptydowy o działaniu bakteriobójczym. Jest skuteczny przeciwko patogenom odpowiedzialnym za ostre bakteryjne zakażenia skóry i tkanek miękkich (ABSSSI). Lek jest dostępny na receptę. W składzie zawiera dalbawancynę, która jest wydalana głównie z moczem. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Xylo-Pantenol

Xylo-Pantenol to aerozol do nosa, który zawiera dwie substancje czynne: chlorowodorek ksylometazoliny i deksopantenol. Lek ten zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, wspomaga gojenie ran i działa ochronnie na błonę śluzową. Jest wskazany do stosowania u dzieci powyżej 6 roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Xylo-Pantenol jest dostępny bez recepty.

Xylo-Pantenol Kids

Xylo-Pantenol Kids to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa. Lek ten zawiera dwie substancje czynne – ksylometazolinę i deksopantenol. Ksylometazolina obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa. Deksopantenol jest pochodną kwasu pantotenowego, witaminy wspomagającej gojenie się ran i działającej ochronnie na błony śluzowe. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.

Xylocaine 2%

Xylocaine 2% to lek, który zawiera substancję czynną lidokainę. Jest to środek miejscowo znieczulający o budowie amidowej, który hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Stosowany jest do różnego rodzaju znieczuleń, takich jak blokady nerwów obwodowych, znieczulenie krzyżowe, znieczulenie miejscowe oraz znieczulenie zewnątrzoponowe. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Xylodex 0,05%

Xylodex 0,05% to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera jako substancje czynne ksylometazoliny chlorowodorek i deksopantenol. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Jest dostępny bez recepty i przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Xylodex 0,05% regeneracja

Xylodex 0,05% regeneracja

Xylodex 0,05% regeneracja to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera ksylometazolinę chlorowodorku oraz deksopantenol – witaminę B. Dzięki swoim składnikom, Xylodex 0,05% regeneracja działa na błonę śluzową nosa, zmniejszając jej obrzęk i przekrwienie oraz ułatwiając odpływ wydzieliny z zatok. Lek jest stosowany w objawowym leczeniu niedrożności nosa podczas przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Xylodex 0,1%

Xylodex 0,1% to lek w postaci aerozolu do nosa, który obkurcza i zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, jednocześnie przyśpieszając jej regenerację. Substancjami czynnymi preparatu są chlorowodorek ksylometazoliny i deksopantenol. Lek jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Xylodex 0,1% jest dostępny bez recepty.

Xylodex 0,1% regeneracja

Xylodex 0,1% regeneracja

Xylodex 0,1% regeneracja to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera w swoim składzie ksylometazoliny chlorowodorek oraz deksopantenol – witaminę B. Dzięki temu lekowi, błona śluzowa nosa zostaje zregenerowana, a obrzęk i przekrwienie zostają zredukowane. Dodatkowo, Xylodex 0,1% regeneracja pomaga w usuwaniu wydzieliny z zatok, co ułatwia oddychanie. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Jest dostępny bez recepty.

Xylodont

Xylodont to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który zawiera dwie substancje czynne: chlorowodorek lidokainy oraz winian adrenaliny. Lek wykazuje działanie miejscowo znieczulające do wszelkich zabiegów zachowawczych i chirurgicznych w stomatologii. Lidokaina działa jako środek miejscowo znieczulający, hamując prądy jonowe odpowiedzialne za powstawanie i rozprzestrzenianie się bodźców w błonie komórkowej neuronu. Jest dostępny na receptę.

Xylodont 2%

Xylodont 2% to lek stosowany w stomatologii, który działa jako środek miejscowo znieczulający. Zawiera substancję czynną lidokainę, która hamuje prądy jonowe odpowiedzialne za powstawanie i rozprzestrzenianie się bodźców w błonie komórkowej neuronu. Jest stosowany do różnego rodzaju znieczuleń, w tym do zabiegów zachowawczych i chirurgicznych. Lek jest dostępny na receptę.

Xylogel 0,05%

Xylogel 0,05%

Xylogel 0,05% to lek w postaci żelu, który zawiera ksylometazoliny chlorowodorek. Zastosowany na błonę śluzową nosa, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza ilość wydzieliny, co łagodzi katar. Jest stosowany w leczeniu pomocniczym ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz ostrego zapalenia ucha środkowego – w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Lek jest dostępny bez recepty.

Xylogel 0,1%

Xylogel 0,1%

Xylogel 0,1% to lek dostępny bez recepty, który zawiera ksylometazolinę. Jest to substancja czynna o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne. Po zastosowaniu na błonę śluzową nosa, Xylogel 0,1% zwęża naczynia krwionośne, co skutkuje zmniejszeniem obrzęku i przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz ogranicza ilość wydzieliny. Lek jest wskazany w leczeniu pomocniczym ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz ostrego zapalenia ucha środkowego.

Xylogel dla dzieci

Xylogel dla dzieci to żel do stosowania do nosa, przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Zawiera substancję czynną ksylometazolinę, która działa na receptory alfa-adrenergiczne, powodując zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa. Lek jest stosowany w leczeniu pomocniczym ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz ostrego zapalenia ucha środkowego. Xylogel dla dzieci jest dostępny bez recepty.

Leki na literę X to grupa produktów medycznych, które mają na celu leczenie lub zapobieganie różnym chorobom i dolegliwościom. W tej kategorii znajdują się między innymi:

 • leki przeciwbakteryjne, które zwalczają zakażenia wywołane przez bakterie, np. w zakażeniach skóry, układu oddechowego, moczowego lub kostno-stawowego.
 • leki przeciwwirusowe, które hamują namnażanie się wirusów, np. w grypie, opryszczce, ospie wietrznej lub AIDS.
 • leki przeciwgrzybicze, które niszczą grzyby chorobotwórcze, np. w grzybicy skóry, paznokci, jamy ustnej lub pochwy.
 • leki przeciwnowotworowe, które niszczą komórki rakowe lub hamują ich wzrost, np. w białaczce, chłoniaku, raku piersi, prostaty lub jelita grubego.
 • leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy alergii, np. w katarze siennym, pokrzywce, alergicznym zapaleniu spojówek lub astmie.
 • leki przeciwdepresyjne, które poprawiają nastrój i zmniejszają lęk, np. w depresji, nerwicy, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych lub lęku uogólnionym.
 • leki przeciwpadaczkowe, które zapobiegają napadom padaczkowym, np. w padaczce ogniskowej, uogólnionej lub zespołach padaczkowych.
 • leki przeciwzakrzepowe, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów krwi, np. w zapobieganiu zawału serca, udaru mózgu, zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej.
 • leki przeciwnadciśnieniowe, które obniżają ciśnienie tętnicze, np. w nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, chorobie wieńcowej lub migotaniu przedsionków.
 • leki przeciwcukrzycowe, które obniżają poziom cukru we krwi, np. w cukrzycy typu 1, typu 2 lub ciążowej.
 • leki przeciwwymiotne, które zapobiegają nudnościom i wymiotom, np. w chorobie lokomocyjnej, chorobie popromiennej, chemioterapii lub ciąży.
 • leki przeciwbólowe, które łagodzą ból o różnym nasileniu i pochodzeniu, np. w bólu głowy, zęba, menstruacyjnym, mięśniowym, stawowym lub nowotworowym.
 • leki przeciwwymiotne, które zapobiegają nudnościom i wymiotom, np. w chorobie lokomocyjnej, chorobie popromiennej, chemioterapii lub ciąży.
 • leki przeciwastmatyczne, które rozszerzają oskrzela i ułatwiają oddychanie, np. w astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc lub alergicznym nieżycie nosa.
 • leki przeciwwrzodowe, które chronią błonę śluzową żołądka i dwunastnicy przed uszkodzeniem, np. w chorobie wrzodowej, refluksie żołądkowo-przełykowym lub zapaleniu błony śluzowej żołądka.
 • leki przeciwglaukomatyczne, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe, np. w jaskrze otwartokątowej, zamkniętokątowej lub wtórnej.
 • leki przeciwpłytkowe, które zapobiegają zlepianiu się płytek krwi, np. w zapobieganiu zawału serca, udaru mózgu, zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej.
 • leki przeciwanemiczne, które zwiększają liczbę czerwonych krwinek, np. w anemii z niedoboru żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego lub erytropoetyny.
 • leki przeciwosteoporotyczne, które wzmacniają kości i zapobiegają ich złamaniom, np. w osteoporozie, chorobie Pageta, hiperkalcemii lub hiperparatereozie.

To tylko ogólny opis kategorii z lekami na literę X. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnych lekach z tej kategorii, możesz skorzystać z wyszukiwarki leków, gdzie znajdziesz pełne ulotki, opinie, ceny i dostępność leków w aptekach.