Konsultacja merytoryczna:

Xalgin

Xalgin jest lekiem, który zawiera metamizol sodowy jednowodny. Należy do grupy leków nazywanych pirazolonami i jest stosowany w przypadku bólu i gorączki.

Lek Xalgin jest stosowany u dorosłych w krótkotrwałym leczeniu bólu różnego pochodzenia o dużym nasileniu oraz gorączki, gdy innego leku nie wolno zastosować lub jest on nieskuteczny.

Jeśli po upływie 3-5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Xalgin, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest metamizol sodowy jednowodny.
Każda tabletka zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego.

– Pozostałe składniki to: skrobia żelowana kukurydziana; makrogol 6000; krospowidon (typ A); magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Xalgin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie jest uzależnione od natężenia bólu lub gorączki oraz indywidualnej odpowiedzi na lek Xalgin. Zawsze należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

Dawka zalecana dla dorosłych wynosi 500 mg lub 1 000 mg (1 lub 2 tabletki) metamizolu sodowego jednowodnego w dawce pojedynczej. Nie należy przyjmować jednorazowo więcej niż 1 g metamizolu sodowego jednowodnego a w ciągu doby nie więcej niż 3 g (6 tabletek).

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Xalgin nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Pacjenci w podeszłym wieku, pacjenci osłabieni i pacjenci z obniżonym klirensem kreatyniny
U pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów osłabionych i pacjentów z obniżonym klirensem kreatyniny należy zmniejszyć dawkę, ponieważ eliminacja produktów metabolizmu metamizolu sodu może być wydłużona.

Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek
Należy unikać dużych dawek podawanych wielokrotnie, gdy czynność nerek lub wątroby jest zaburzona, ponieważ szybkość eliminacji jest wtedy zmniejszona. Krótkotrwałe stosowanie nie wymaga zmniejszenia dawki.

Do tej pory brak jest wystarczającego doświadczenia związanego z długotrwałym stosowaniem metamizolu sodu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Sposób podawania
Lek jest przeznaczony do podawania doustnego. Tabletki powinny być przyjmowane w całości, popijając dostateczną ilością płynu (np. szklanką wody), najlepiej po posiłku. Linia na tabletce tylko ułatwia jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia i nie jest przeznaczona do podziału na równe dawki.

Czas stosowania
Nie stosować tego leku dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem lub niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy ulegają nasileniu pomimo stosowania leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów przedawkowania należy wezwać lekarza:
– nudności
– wymioty
– ból brzucha
– zaburzenie czynności nerek, w tym ostra niewydolność nerek (np. z objawami śródmiąższowego zapalenia nerek)
– zawroty głowy
– senność (ospałość)
– utrata przytomności
– drgawki
– spadek ciśnienia krwi wystarczająco niski, aby wywołać wstrząs (nagłe zatrzymanie krążenia)
– zaburzenia rytmu serca (częstoskurcz) (nieregularne i czasami podwyższone tętno).

W przypadku wystąpienia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby można było rozpocząć odpowiednie leczenie.
Po przyjęciu bardzo dużych dawek, wydalanie nieszkodliwego metabolitu (kwasu rubazonowego) może powodować czerwone zabarwienie moczu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xalgin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xalgin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

W zalecanym zakresie dawek nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolności reagowania lub koncentracji. Ze względów ostrożności należy jednak rozważyć możliwość wystąpienia takich działań niepożądanych – przynajmniej przy większych dawkach – i powstrzymać
się od obsługiwania maszyn, prowadzenia pojazdów i innych czynności obciążonych ryzykiem.

Dotyczy to szczególnie pacjentów spożywających alkohol.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Xalgin

Ulotka Xalgin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

XALGIN, 500 mg, tabletki (Metamizolum natricum monohydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 211.21 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xalgin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

XALGIN, 500 mg, tabletki (Metamizolum natricum monohydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 246.76 KB

Cena - ile kosztuje Xalgin?

Cena Xalgin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Xalgin.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Xalgin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz