Xarelto


Jak działa i kiedy stosujemy Xarelto?

Pacjentowi podano lek Xarelto, ponieważ:

 • zdiagnozowano u niego ostry zespół wieńcowy (stan obejmujący zawał serca i niestabilną dławicę piersiową, ostry ból w klatce piersiowej) oraz stwierdzono podwyższone stężenie biomarkerów sercowych. Lek Xarelto zmniejsza u osób dorosłych ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca lub zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.

Lek Xarelto nie będzie podawany pacjentowi jako jedyny lek. Lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie również:
• kwasu acetylosalicylowego lub
• kwasu acetylosalicylowego i klopidogrelu lub tyklopidyny.

lub

 • zdiagnozowano u niego duże ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi ze względu na chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych, która powoduje objawy.
  Lek Xarelto zmniejsza u osób dorosłych ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi (zdarzenia zakrzepowe na podłożu miażdżycowym). Lek Xarelto nie będzie podawany pacjentowi jako jedyny lek. Lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie również kwasu acetylosalicylowego.

Lek Xarelto zawiera substancję czynną rywaroksaban i należy do grupy zwanej lekami
przeciwzakrzepowymi. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa) i przez to zmniejszaniu tendencji do tworzenia się zakrzepów krwi.

REKLAMA

Jaki jest skład Xarelto, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest rywaroksaban. Jedna tabletka powlekana zawiera 2,5 mg rywaroksabanu.

Ponadto lek zawiera:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna,
hypromeloza 2910, laurylosiarczan sodu, magnezu stearynian. Patrz punkt 2 „Xarelto zawiera laktozę i sód”

Otoczka tabletki: makrogol 3350, hypromeloza 2910, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Xarelto – jak stosować ten lek?

Lek ten należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Ile tabletek należy zażyć
Zalecana dawka to jedna tabletka 2,5 mg dwa razy na dobę. Lek Xarelto należy przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia (na przykład jedną tabletkę rano i jedną wieczorem). Lek ten należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Jeśli pacjent ma trudności z połykaniem całej tabletki, należy porozmawiać z lekarzem o innych sposobach przyjmowania leku Xarelto. Tabletkę można rozgnieść i wymieszać z wodą lub miękkim pokarmem, takim jak przecier jabłkowy, bezpośrednio przed jej przyjęciem. W razie potrzeby lekarz może podać rozgniecioną tabletkę Xarelto przez zgłębnik żołądkowy.

Lek Xarelto nie będzie podawany pacjentowi jako jedyny lek.
Lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Jeśli pacjent otrzymuje lek Xarelto po ostrym zespole wieńcowym, lekarz może również zlecić przyjmowanie klopidogrelu lub tyklopidyny.

Lekarz powie pacjentowi, ile ma przyjmować (zazwyczaj 75 – 100 mg kwasu acetylosalicylowego na dobę lub dawkę dobową 75 – 100 mg kwasu acetylosalicylowego plus dawkę dobową 75 mg klopidogrelu lub standardową dawkę dobową tyklopidyny).

Kiedy przyjmować lek Xarelto
Leczenie lekiem Xarelto po ostrym zespole wieńcowym należy rozpocząć jak najszybciej po
stabilizacji ostrego zespołu wieńcowego, najwcześniej 24 godziny po przyjęciu do szpitala i w momencie, gdy pozajelitowe (poprzez wstrzyknięcie) leczenie przeciwzakrzepowe byłoby normalnie przerwane.

Lekarz powie pacjentowi, kiedy należy rozpocząć leczenie lekiem Xarelto, jeśli zdiagnozowano u niego chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych. Lekarz zadecyduje jak długo należy kontynuować leczenie.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zastosowanie zbyt dużej dawki leku zwiększa ryzyko krwawienia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xarelto – czy mogę spożywać alkohol?

Lek ten należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xarelto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub jeśli karmi piersią. Jeżeli istnieje ryzyko, że pacjentka może zajść w ciążę, należy w czasie przyjmowania leku zastosować skuteczną metodę antykoncepcji. Jeśli w czasie stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast poinformować o tym lekarza, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Xarelto i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Xarelto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Xarelto. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

REKLAMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Xarelto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Xarelto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(45 ocen, średnia: 5,02 na 10)

6 OPINIE O LEKU

 1. Biorę Xarelto od 5 tygodni a w 6 tygodniu pojawiła się obficie krew w moczu Miałam tydzień przerwy do dziś (czekałam na decyzje lekarza po wyniku koagulogramu) Od dziś jest decyzja do powrotnego brania.Jeśli znów pojawi się krwawienie mam wrócić do zastrzyków Neoparinu 80mg ,który brałam wcześniej przez pół roku i nie było żadnych sensacji.

 2. Też biorę xarelto 20mg raz dziennie z powodu migotanie przedsionków. Biore od ponad roku.U mnie powoduje to krwawienia z jAmy ustnej co widać na poduszce po nocy.Ostatnio nawet ślinę miałam krwista jakbym plula krwią. Nie wiem czy brać nadal?.

  • Jestem lekarzem . Xarelto może powodować poważne, nawet śmiertelne krwotoki, ponieważ nie ma na niego antidotum. Proszę poprosić lekarza , żeby zaczął przepisywać pani lek Acenocumarol, wymaga ona kontroli co3-4 tyg. ale jest bezpieczny, ponieważ posiada antidotum w postaci Vit. K. Pozdrawiam. Xarelto jest „wygodniejszy” ale w Stanach
   i Anglii juz 1000 osób zmarło z powodu krwotoku, którego nie dało si e opanować.

 3. Biorę xarelto od 4 lat powodu napadowego migotania przedsionków. Mam wrażenie że samo xarelto je wzmaga i powoduje podwyższony puls ( 120 ) przed braniem miałem niższy (80-90). Od kilku tygodni nie biorę już tego leku, bo dodatkowo jeszcze robiły mi sie brzydkie podrażnienia skóry na nogach powyżej kostki. Po zaprzestaniu przyjmowania xarelto nie mam epizodów migotania przedsionków a puls spadł do poprzednich warości. Ale to dopiero ok miesiąca.

 4. tak jak i inny lek powoduje wiecej zgonow jak pomocy,brałem i nigdy niw wezmę,osobiście znałem umarlych ktorzy tez to swinstwo brali.mi uszkodził ten syf zastawke i nogi .pozdrawiam

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.