Rivaroxaban Bayer

Rivaroxaban Bayer to lek przeciwzakrzepowy, który zawiera substancję czynną rywaroksaban. Działa poprzez blokowanie czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa), co zmniejsza tendencję do tworzenia się zakrzepów krwi. Jest stosowany między innymi w profilaktyce udaru i zatorowości obwodowej u pacjentów dorosłych z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Rivaroxaban Bayer zawiera substancję czynną rywaroksaban i należy do grupy zwanej lekami przeciwzakrzepowymi. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa) i przez to zmniejszaniu tendencji do tworzenia się zakrzepów krwi.

Rivaroxaban Bayer, 2,5 mg
Pacjentowi podano ten lek, ponieważ
– zdiagnozowano u niego ostry zespół wieńcowy (stan obejmujący zawał serca i niestabilną dławicę piersiową, ostry ból w klatce piersiowej) oraz stwierdzono podwyższone stężenie biomarkerów sercowych.
Ten lek zmniejsza u osób dorosłych ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca lub zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.
Ten lek nie będzie podawany pacjentowi jako jedyny lek. Lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie również:
• kwasu acetylosalicylowego lub
• kwasu acetylosalicylowego i klopidogrelu lub tyklopidyny.
lub
– zdiagnozowano u niego duże ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi ze względu na chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych, która powoduje objawy.
Ten lek zmniejsza u osób dorosłych ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi (zdarzenia zakrzepowe na podłożu miażdżycowym).
Ten lek nie będzie podawany pacjentowi jako jedyny. Lekarz zleci pacjentowi przyjmowanie również kwasu acetylosalicylowego.
W niektórych przypadkach, jeśli pacjent otrzymuje ten lek po zabiegu udrożnienia zwężonej lub zamkniętej tętnicy kończyny dolnej w celu przywrócenia przepływu krwi, lekarz może przepisać pacjentowi również klopidogrel, aby przyjmował go przez krótki czas dodatkowo do kwasu acetylosalicylowego.

Rivaroxaban Bayer, 10 mg
Ten lek zawiera substancję czynną rywaroksaban i stosuje się u osób dorosłych, aby
– zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach, po operacjach wszczepienia protezy stawu biodrowego lub kolanowego. Lekarz przepisał ten lek, gdyż po operacji ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi jest zwiększone.
– leczyć zakrzepy krwi w żyłach w nogach (zakrzepica żył głębokich) oraz naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna) i zapobiec ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych nóg i (lub) płuc.

Rivaroxaban Bayer, 15 mg i 20 mg
Ten lek stosuje się u osób dorosłych, aby:
– zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi w mózgu (udar) i innych naczyniach krwionośnych w organizmie pacjenta, jeśli u pacjenta występuje forma nieregularnego rytmu pracy serca zwana migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową.
– leczyć zakrzepy krwi w żyłach w nogach (zakrzepica żył głębokich) oraz naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna) i zapobiec ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych nóg i (lub) płuc.
Ten lek stosuje się u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat i o masie ciała 30 kg lub więcej, aby:
– leczyć zakrzepy krwi i zapobiec ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach lub w naczyniach krwionośnych płuc, po trwającym co najmniej 5 dni leczeniu początkowym wstrzykiwanymi lekami stosowanymi w leczeniu zakrzepów krwi.

Skład

– Substancją czynną leku jest rywaroksaban. Jedna tabletka powlekana zawiera 2,5 mg, 10 mg; 15 mg lub 20 mg rywaroksabanu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian.

Rivaroxaban Bayer, 2,5 mg
Otoczka tabletki: makrogol, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Rivaroxaban Bayer, 10 mg, 15  mg, 20 mg
Otoczka: makrogol, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie

Dokładny sposób dawkowania lekiem Rivaroxaban Bayer zawarty jest w poniższych ulotkach lub charakterystykach.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent przyjął za dużo tabletek Rivaroxaban Bayer, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku Rivaroxaban Bayer zwiększa ryzyko krwawienia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Nie stosować tego leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub jeśli karmi piersią. Jeżeli istnieje ryzyko, że pacjentka może zajść w ciążę, należy w czasie przyjmowania tego leku zastosować skuteczną metodę antykoncepcji. Jeśli w czasie stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast poinformować o tym lekarza, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Ulotka Rivaroxaban Bayer

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Rivaroxaban Bayer (forum)

Stosujesz Rivaroxaban Bayer? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Rivaroxaban Bayer. Podziel się doświadczeniami na forum.