Leki kardiologiczne – serce i układ krwionośny
Wykaz leków kardiologicznych, leków stosowanych w leczeniu chorób serca, układu krążenia. Przygotowana przez nas lista uwzględnia nie tylko najpopularniejsze leki kardiologiczne, które stosuje się w chorobie niedokrwiennej serca czy niewydolności mięśnia sercowego, ale również wyroby medyczne i suplementy, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz pomagają w utrzymaniu właściwego ciśnienia tętniczego krwi. Znajdziesz tu ulotki leków kardiologicznych (pliki pdf) oraz opinie pacjentów o lekach na nadciśnienie lub na serce.
Leki na serce i leki na nadciśnienie
Do najczęściej stosowanych substancji czynnych w lekach kardiologicznych należą m.in.: kwas acetylosalicylowy (stosowany w niewielkich dawkach w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, amlodypina (wykorzystywana przede wszystkim w leczeniu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym), losartan (przepisywany w celu leczenia pierwotnego nadciśnienia tętniczego – także u dzieci i niewydolności serca), walsartan (także wskazany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, a także świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego), hydrochlorotiazyd (stosowany w leczeniu skojarzonym z innymi substancjami), karwedylol (leczenie nadciśnienia tętniczego).
Statyny – zadbaj o cholesterol
Z grupy statyn, czyli leków zmniejszających stężenia złego cholesterolu (LDL) często stosuje się rozuwastatynę oraz atorwastatynę.
Należy zwrócić uwagę, że leki od kardiologa, to przede wszystkim leki na receptę. Na wykazie przeważają leki na nadciśnienie, ale można znaleźć tu także preparaty wskazane w leczeniu innych schorzeń. Spis leków kardiologicznych zawiera produkty różnych producentów m.in. Sandoz, Mylan, KRKA, Bayer.
Dieta na wzmocnienie serca
Stosujesz niezdrową dietę, a do tego mało śpisz i palisz papierosy? Im dłużej trwa taki stan rzeczy, tym większe prawdopodobieństwo, że serce odmówi ci w końcu posłuszeństwa. Zresztą, niezależnie od prowadzonego trybu życia, po 40. zaczyna niestety wzrastać ryzyko jego choroby niedokrwiennej. Dlatego możliwie jak najwcześniej musisz wcielić w życie te 6 poniższych zasad, które pozwolą twojemu sercu pozostać w dobrej kondycji przez wiele lat, a co za tym idzie, uniknąć stosowania leków kardiologicznych.
Regularnie ćwicz:
Aktywność fizyczna to najprostszy i jednocześnie darmowy sposób na znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Biegaj, uczęszczaj na siłownie, pływaj, jeździj na rowerze – wybierz jeden lub kilka rodzajów aktywności i systematycznie je uprawiaj. Dzięki temu zwiększysz wydolność serca i będzie ci łatwiej utrzymać prawidłowe krążenie krwi.
Spożywaj mniej cukru:
Otyłość a nawet nadwaga nie wpływają korzystnie na zdrowie – w tym również na serce i układ krążenia. Jedynym z głównych winowajców ich występowania jest nadmierne spożywanie cukru. Wniosek nasuwa się więc sam: jedz możliwie jak najmniej słodkości i produktów zawierających cukier.
Spożywaj mnie soli:
Sól nie tylko zatrzymuje wodę w organizmie i spowalnia metabolizm, ale również podnosi ciśnienie krwi. Co więcej, spożywana w nadmiarze zwiększa ryzyko zachorowania na niedokrwienność serca. Jeśli już nie możesz obejść się bez soli, wybierz himalajską – jest znacznie zdrowsza.
Postaw na tłuszcze roślinne:
Zamiast smalcu czy masła, wybieraj oleje z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te ostatnie, w dużych ilościach znajdziesz też w rybach morskich, na przykład makreli czy łososiu. Jedz również dużo orzechów, migdałów i słonecznik.
Jedz często błonnik:
Niedobory błonnika mogą prowadzić między innymi do chorób krążenia. Warto zadbać więc o spożywanie go w odpowiednich ilościach – zwłaszcza że przy okazji pomaga oczyścić organizm z toksyn. Znajdziesz go przede wszystkim w płatkach owsianych i kaszach, a także jabłkach oraz kiwi.
Pamiętaj o pierwiastkach:
Poza tym, musisz zadbać o dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości magnezu, potasu i wapnia, bez których serce nie jest w stanie prawidłowo pracować. Również i te pierwiastki znajdziesz w kaszach i płatkach owsianych, a także kefirach, jogurtach naturalnych, gorzkiej czekoladzie, bananach, pomidorach czy rybach. Dobrym pomysłem może być także sięgnięcie po odpowiednie suplementy, które pozwolą uzupełnić niedobory pierwiastków w diecie i wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu.