Amlodipine Teva

Amlodipine Teva należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia.

Lek Amlodipine Teva jest stosowany w leczeniu:
• wysokiego ciśnienia krwi
• bólu w klatce piersiowej spowodowanego zwężeniem tętnic wieńcowych mięśnia sercowego (dławica piersiowa) lub rzadziej występującej odmiany bólu w klatce piersiowej spowodowanego skurczem tętnic wieńcowych mięśnia sercowego (dławica naczynioskurczowa).

W przypadku wysokiego ciśnienia krwi, lek Amlodipine Teva powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew przepływa przez nie łatwiej.

W przypadku dławicy, lek Amlodipine Teva powoduje zwiększenie dopływu krwi do mięśnia sercowego, który otrzymuje więcej tlenu, co w rezultacie zapobiega wystąpieniu bólu w klatce piersiowej. Lek Amlodipine Teva nie powoduje natychmiastowego ustąpienia bólu w klatce piersiowej spowodowanego dławicą.

Jaki jest skład Amlodipine Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest amlodypina (w postaci bezylanu).

Każda tabletka zawiera amlodypiny bezylan w ilości odpowiadającej 5 mg amlodypiny.
Każda tabletka zawiera amlodypiny bezylan w ilości odpowiadającej 10 mg amlodypiny.

Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Amlodipine Teva – jak stosować ten lek?

Zalecenia dotyczące zazwyczaj stosowanego dawkowania są podane poniżej:

Dorośli
Dawkę początkową stanowi jedna tabletka o mocy 5 mg stosowana raz na dobę. Dawka leku może zostać zwiększona do maksymalnie 10 mg (dwie tabletki o mocy 5 mg lub jedna tabletka o mocy 10 mg) raz na dobę.

Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 17 lat)
Dla dzieci (w wieku od 6 do 17 lat) zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg na dobę. Maksymalna dawka zalecana wynosi 5 mg na dobę. Nie ma obecnie dostępnego leku Amlodipine Teva o mocy 2,5 mg. Nie można uzyskać dawki 2,5 mg stosując lek o mocy 5 mg, gdyż nie można dzielić tabletek na połowy.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt dużej ilości tabletek leku Amlodipine Teva należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, zgłosić się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala lub do ośrodka leczenia zatruć. Osobę, która zażyła zbyt dużą dawkę leku należy położyć z uniesionymi rękami i nogami (np. na kilku poduszkach). Objawy przedawkowania to: bardzo silne zawroty głowy i (lub) uczucie „pustki” w głowie, trudności z oddychaniem oraz konieczność bardzo częstego oddawania moczu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Amlodipine Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Amlodipine Teva w postaci tabletek należy przyjmować popijając go szklanką płynu (np. wody), w trakcie posiłków lub niezależnie od nich.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Amlodipine Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży oraz pacjentki, które zaszły w ciążę w trakcie leczenia nie powinny stosować leku Amlodipine Teva, o ile nie zostanie on jednoznacznie zalecony przez lekarza. Brak wystarczających danych, aby oszacować ryzyko dla dziecka związane z przyjmowaniem leku Amlodipine Teva w czasie ciąży.
Pacjentki karmiące piersią nie powinny stosować leku Amlodipine Teva. Należy skontaktować się z lekarzem.Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Amlodipine Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Amlodipine Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Amlodipine Teva, 5 mg, 10 mg, tabletki

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Amlodipine Teva - forum pacjentów

Stosujesz Amlodipine Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz