Konsultacja merytoryczna:

Amlodipine/ Atorvastatin Krka

Amlodipine/Atorvastatin Krka jest stosowany w profilaktyce zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. dusznica bolesna, zawał serca) u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których występuje dodatkowy czynnik ryzyka chorób krążenia, taki jak np. palenie papierosów, nadwaga, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, choroby serca w rodzinie lub cukrzyca. Obecność takich czynników ryzyka w połączeniu z wysokim ciśnieniem tętniczym zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Amlodipine/Atorvastatin Krka to lek zawierający dwie substancje aktywne: amlodypinę (antagonista wapnia) i atorwastatynę (statyna). Podaje się go w sytuacjach, gdy wskazane jest stosowanie obu tych leków jednocześnie. Amlodypinę stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie tętnicze), a atorwastatyna zmniejsza stężenie cholesterolu.

Nadciśnienie tętnicze to stan patologiczny polegający na utrzymywaniu się nieprawidłowo wysokiego
ciśnienia tętniczego krwi. Stanowi ono jeden z czynników ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-
naczyniowych (dusznica bolesna, zawał serca, udar).

Cholesterol jest naturalnie występującą w organizmie substancją niezbędną do prawidłowego rozwoju. Nadmiar cholesterolu we krwi może jednak spowodować jego odkładanie się w ścianach naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn chorób serca.

Jaki jest skład Amlodipine/ Atorvastatin Krka, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku Amlodipine/Atorvastatin Krka są amlodypina i atorwastatyna.
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu) i 10 mg atorwastatyny (w postaci atorwastatyny wapniowej trójwodnej).

Inne składniki leku to:

Rdzeń tabletki: polisorbat 80, wapnia węglan, kroskarmeloza sodowa,
hydroksypropyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka
koloidalna bezwodna, magnezu stearynian

Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3000, talk i
indygotyna (E132), lak

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Amlodipine/ Atorvastatin Krka – jak stosować ten lek?

Amlodipine/Atorvastatin Krka należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawka początkowa leku Amlodipine/Atorvastatin Krka u dorosłych to zazwyczaj jedna tabletka (5
mg+10 mg) na dobę. W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę leku Amlodipine/Atorvastatin
Krka do jednej tabletki (10 mg +10 mg) na dobę.

Lek Amlodipine/Atorvastatin Krka nie jest dostępny we wszystkich dawkach. Zamiast tego produktu lekarz może zalecić dwa osobne produkty lecznicze lub inny podobny produkt.
Tabletki Amlodipine/Atorvastatin Krka należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki można przyjmować doustnie o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez. Należy jednak starać się przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia.

Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety, szczególnie w przypadku diety z ograniczeniem tłuszczów, należy unikać palenia papierosów i regularnie zażywać ruchu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek leku Amlodipine/Atorvastatin Krka (więcej niż wynosi zwykła dawka dobowa) należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki leku, jego opakowanie oraz całe pudełko tak, aby personel szpitala mógł łatwo stwierdzić, jaki lek został przedawkowany.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Amlodipine/ Atorvastatin Krka – czy mogę spożywać alkohol?

Amlodipine/Atorvastatin Krka można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez.

Sok grejpfrutowy
Nie należy pić więcej niż jedną lub dwie szklanki soku grejpfrutowego dziennie, ponieważ sok grejpfrutowy w dużych ilościach może wpłynąć na działanie leku Amlodipine/Atorvastatin Krka.

Alkohol
Podczas przyjmowania leku Amlodipine/Atorvastatin Krka nie należy spożywać alkoholu w zbyt dużych ilościach

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Amlodipine/ Atorvastatin Krka w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub próbujące zajść w ciążę nie powinny przyjmować leku Amlodipine/Atorvastatin Krka. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować odpowiednie metody zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku Amlodipine/Atorvastatin Krka lub jakiegokolwiek innego leku. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Amlodipine/ Atorvastatin Krka – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Amlodipine/Atorvastatin Krka, 5 mg + 10 mg, 10 mg + 10 mg, tabletki powlekane (Amlodipinum + Atorvastatinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 146.46 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Amlodipine/ Atorvastatin Krka m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Amlodipine/Atorvastatin Krka, 5 mg + 10 mg, 10 mg + 10 mg, tabletki powlekane (Amlodipinum + Atorvastatinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 107 razy

Rozmiar plku 309.02 KB

Cena - ile kosztuje Amlodipine/ Atorvastatin Krka?

Cena Amlodipine/ Atorvastatin Krka i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Amlodipine/ Atorvastatin Krka.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Amlodipine/ Atorvastatin Krka? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz