Amlodipine/ Atorvastatin Krka

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Amlodipine/Atorvastatin Krka jest stosowany w profilaktyce zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. dusznica bolesna, zawał serca) u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których występuje dodatkowy czynnik ryzyka chorób krążenia, taki jak np. palenie papierosów, nadwaga, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, choroby serca w rodzinie lub cukrzyca. Obecność takich czynników ryzyka w połączeniu z wysokim ciśnieniem tętniczym zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Amlodipine/Atorvastatin Krka to lek zawierający dwie substancje aktywne: amlodypinę (antagonista wapnia) i atorwastatynę (statyna). Podaje się go w sytuacjach, gdy wskazane jest stosowanie obu tych leków jednocześnie. Amlodypinę stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie tętnicze), a atorwastatyna zmniejsza stężenie cholesterolu.

Nadciśnienie tętnicze to stan patologiczny polegający na utrzymywaniu się nieprawidłowo wysokiego
ciśnienia tętniczego krwi. Stanowi ono jeden z czynników ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-
naczyniowych (dusznica bolesna, zawał serca, udar).

Cholesterol jest naturalnie występującą w organizmie substancją niezbędną do prawidłowego rozwoju. Nadmiar cholesterolu we krwi może jednak spowodować jego odkładanie się w ścianach naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn chorób serca.

Skład

Substancjami czynnymi leku Amlodipine/Atorvastatin Krka są amlodypina i atorwastatyna.
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu) i 10 mg atorwastatyny (w postaci atorwastatyny wapniowej trójwodnej).

Inne składniki leku to:

Rdzeń tabletki: polisorbat 80, wapnia węglan, kroskarmeloza sodowa,
hydroksypropyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka
koloidalna bezwodna, magnezu stearynian

Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3000, talk i
indygotyna (E132), lak

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: , .

Dawkowanie

Amlodipine/Atorvastatin Krka należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawka początkowa leku Amlodipine/Atorvastatin Krka u dorosłych to zazwyczaj jedna tabletka (5
mg+10 mg) na dobę. W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę leku Amlodipine/Atorvastatin
Krka do jednej tabletki (10 mg +10 mg) na dobę.

Lek Amlodipine/Atorvastatin Krka nie jest dostępny we wszystkich dawkach. Zamiast tego produktu lekarz może zalecić dwa osobne produkty lecznicze lub inny podobny produkt.
Tabletki Amlodipine/Atorvastatin Krka należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki można przyjmować doustnie o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez. Należy jednak starać się przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia.

Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety, szczególnie w przypadku diety z ograniczeniem tłuszczów, należy unikać palenia papierosów i regularnie zażywać ruchu.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: , .

Przedawkowanie

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek leku Amlodipine/Atorvastatin Krka (więcej niż wynosi zwykła dawka dobowa) należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki leku, jego opakowanie oraz całe pudełko tak, aby personel szpitala mógł łatwo stwierdzić, jaki lek został przedawkowany.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Amlodipine/Atorvastatin Krka można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez.

Sok grejpfrutowy
Nie należy pić więcej niż jedną lub dwie szklanki soku grejpfrutowego dziennie, ponieważ sok grejpfrutowy w dużych ilościach może wpłynąć na działanie leku Amlodipine/Atorvastatin Krka.

Alkohol
Podczas przyjmowania leku Amlodipine/Atorvastatin Krka nie należy spożywać alkoholu w zbyt dużych ilościach

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub próbujące zajść w ciążę nie powinny przyjmować leku Amlodipine/Atorvastatin Krka. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować odpowiednie metody zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku Amlodipine/Atorvastatin Krka lub jakiegokolwiek innego leku. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here