Walsartan
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Walsartan – lek przeciwnadciśnieniowy. Zaliczany jest do grupy leków, zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Działanie walsartanu polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co powoduje spadek ciśnienia krwi bez wpływu na częstość serca. Zapobiega również powstawaniu zmian strukturalnych w naczyniach (pogrubienie ścian naczyń) i sercu (rozrost serca). Stosowany w nadciśnieniu tętniczym (także u dzieci), niewydolności serca oraz świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego, w celu zapobiegania tworzenia się patologicznych zmian. Jego działanie przeciwnadciśnieniowe utrzymuje się przez około 24 godziny po przyjęciu określonej dawki.
Walsartan można łączyć w terapii skojarzonej z lekami moczopędnymi, co znacząco zwiększa działanie przeciwnadciśnieniowe leku.
Możliwe działania niepożądane: występują bardzo rzadko. Zaliczamy do nich: zawroty głowy, małopłytkowość, zwiększenie stężenia potasu w surowicy, kaszel, bóle brzucha, wysypka, świąd, bóle mięśni.
Uwaga: Przypadku stosowania walsartanu z lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), może nastąpić osłabienie działania hipotensyjnego oraz wzrost stężenia potasu we krwi, co może niekorzystnie wpłynąć na pracę nerek.