Entresto

Podmiot odpowiedzialnyNovartis Europharm Limited
Kod ATCC09DX04
ProceduraCEN
SubstancjaSakubitryl, Walsartan

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Entresto?

Entresto jest nowym lekiem zwanym blokerem receptora angiotensyny i inhibitorem neprylizyny.

Dysocjuje on na dwie substancje czynne, sakubitryl i walsartan.

Lek Entresto jest stosowany w leczeniu pewnego typu przewlekłej niewydolności serca u dorosłych.

Ten rodzaj niewydolności serca występuje w sytuacji, gdy serce jest zbyt słabe i nie może pompować wystarczającej ilości krwi do płuc i pozostałych części ciała. Najczęstszymi objawami niewydolności serca są: duszność, uczucie zmęczenia, męczliwość i obrzęk wokół kostek.

Jaki jest skład Entresto, jakie substancje zawiera?

•Substancjami czynnymi leku są sakubitryl i walsartan.
o Każda 24 mg/26 mg tabletka powlekana zawiera 24,3 mg sakubitrylu i 25,7 mg walsartanu (w postaci kompleksu soli sodowych sakubitrylu i walsartanu).
o Każda 49 mg/51 mg tabletka powlekana zawiera 48,6 mg sakubitrylu i 51,4 mg walsartanu (w postaci kompleksu soli sodowych sakubitrylu i walsartanu).
o Każda 97 mg/103 mg tabletka powlekana zawiera 97,2 mg sakubitrylu i 102,8 mg walsartanu (w postaci kompleksu soli sodowych sakubitrylu i walsartanu).

•Pozostałe składniki rdzenia tabletki to: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, krospowidon, magnezu stearynian, talk i krzemionka koloidalna bezwodna.

•Otoczki tabletek 24 mg/26 mg i 24 mg/26 mg zawierają hypromelozę, tytanu dwutlenek

•(E171), Makrogol 4000, talk, żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek czarny (E172).

•Otoczka tabletki 49 mg/51 mg zawiera hypromelozę, tytanu dwutlenek (E171), Makrogol 4000, talk, żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie preparatu Entresto – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od przyjmowania dawki 24 mg/26 mg lub 49 mg/51 mg dwa razy na dobę (jedną tabletkę rano i jedną tabletkę wieczorem). Lekarz określi dokładną dawkę początkową dla pacjenta, uwzględniając wcześniej stosowane leki. Następnie lekarz będzie dostosowywał dawkę leku Entresto w zależności od odpowiedzi na leczenie, aż do ustalenia dawki optymalnej dla pacjenta.

Zazwyczaj zalecana dawka docelowa wynosi 97 mg/103 mg dwa razy na dobę (jedna tabletka rano i jedna tabletka wieczorem).

U pacjentów przyjmujących lek Entresto może wystąpić niskie ciśnienie krwi (zawroty głowy, uczucie pustki w głowie), duże stężenie potasu we krwi (które można wykryć w badaniach krwi zleconych przez lekarza) lub pogorszenie czynności nerek. Jeśli tak się stanie, lekarz może zmniejszyć dawkę jednego z pozostałych leków przyjmowanych przez pacjenta, czasowo zmniejszyć dawkę leku Entresto lub przerwać na stałe stosowanie leku Entresto.

Tabletki należy połykać popijając szklanką wody. Lek Entresto można przyjmować z posiłkiem lub bez.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo zażył zbyt wiele tabletek leku Entresto lub jeśli ktoś inny zażył te tabletki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli wystąpią silne zawroty głowy i (lub) omdlenie, należy jak najszybciej powiadomić lekarza a pacjent powinien leżeć.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Entresto – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Entresto można przyjmować z posiłkiem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Entresto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka uważa, że jest (lub podejrzewa, że może być) w ciąży, musi powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz zazwyczaj doradza pacjentkom przerwanie przyjmowania tego leku przed zajściem w ciążę lub zaraz po stwierdzeniu ciąży i przepisuje inny lek zastępujący Entresto. Ten lek nie jest zalecany do stosowania we wczesnej ciąży i nie wolno go przyjmować po upływie 3 miesięcy ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku, jeśli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku Entresto przez matki karmiące piersią. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi piersią lub ma zamiar rozpocząć karmienie piersią.

Ulotka Entresto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Entresto przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Entresto dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Entresto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Entresto dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Entresto w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Entresto - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Entresto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

22 komentarze do “Entresto”

  1. Lek biorę od 18 stycznia, 49 mg rano i wieczorem. Czuję się po nim fatalnie, a to za sprawą niskiego pulsu. Dziś rano miałem 48, wiem z mojej obserwacji, że to wina podwyższonego potasu. Wizyta u lekarza za dwa miesiące. Sam zmieniam i zmniejszam dawkę na 30 mg. Ważna jest obserwacja i kontrola swojego stanu, sporządzanie notatek i mierzenie tętna i pulsu. Miałem zdarzenie po kilku dniach, na chwilę straciłem przytomność i ocknąłem się na podłodze z rozwaloną głową. A przy kontroli kardiowertera pani doktor wszystko wiedziała i powiedziała, że była wielka arytmia i rozrusznik uratował mi życie. Od dziś mniejsza dawka i zobaczymy, czy będzie zmiana.

    Odpowiedz
  2. Biorę lek od lipca 2020 (po wyjściu ze szpitala). W czerwcu trafiłam do szpitala z wydolnością serca na poziomie 20%. We wrześniu wydolność wzrosła do 31%, w listopadzie 36%, a dzisiaj (21.01.2021) jest już na poziomie 59% (dzisiaj rano miałam robione Echo serca). Na mnie lek działa.

    Odpowiedz
  3. Przyjmuję Entresto 24/26 od 8 miesięcy. Ze względu na niskie ciśnienie nie mogę przyjmować dawki większej. W moim przypadku lek pomógł, frakcja wyrzutowa wzrosła z 23% na 45%. Przeraża mnie cena leku! Pewnie już niedługo nie będzie mnie na niego stać.

    Odpowiedz
  4. Świetny lek! Niesamowita poprawa jakości życia – od 14 miesięcy nie byłem w szpitalu, odkąd przyjmuję Entresto 97/103.

    Odpowiedz
  5. Byłem w programie półrocznym leku na niewydolność serca Entresto i kiedy poznałem wyniki mojego leczenia, to osłupiałem. Potwierdził ten fakt wynik badania krwi NT-proBNP, który wynosił 1750. W trakcie tego programu zachorowałem na zapalenie płuca prawego i nie brałem Entresto przez dwa tygodnie. Wówczas wynik NT-proBNP wyniósł 900, to o wiele mniej niż kiedy stosowałem lek Entresto. Jestem przekonany, że ten lek to ściema, a w moim wypadku szkoda żołądka, że trułem lekiem, który nie pomagał według jego właściwości.

    Odpowiedz
  6. Stosuję lek Entresto od czterech miesięcy, jednak nie zauważam żadnej poprawy. Frakcja wyrzutowa utrzymuje się na stałym poziomie 26%. Zastanawiam się nad zasadnością kontynuowania tej kosztownej terapii, skoro nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów.

    Odpowiedz
  7. Chciałabym podzielić się naszym doświadczeniem z lekiem Entresto, który okazał się prawdziwym wybawieniem. Mojego ojca wypisano ze szpitala we Lwowie do domu w stanie terminalnym, a centrum kardiologiczne również odmówiło pomocy. Po podaniu zaledwie połowy tabletki rano nastąpiła natychmiastowa poprawa – ustąpił kaszel, oddychanie się unormowało, a serce zaczęło prawidłowo pracować. Jestem pod ogromnym wrażeniem skuteczności tego leku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz