Anartan

Anartan to lek, który zawiera substancję czynną walsartan. Należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II, które są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Walsartan działa przez blokowanie działania angiotensyny II, co prowadzi do rozluźnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi. Anartan jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi u dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Anartan należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II, które stosowane są w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Angiotensyna II to substancja w organizmie człowieka, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększenie ciśnienia krwi. Walsartan działa przez blokowanie działania angiotensyny II. W rezultacie, naczynia krwionośne rozluźniają się, a ciśnienie krwi się zmniejsza.

Anartan tabletki powlekane może być stosowany:
• w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi u dorosłych pacjentów oraz dzieci i młodzieży w
wieku od 6 do 18 lat. Nadciśnienie tętnicze krwi zwiększa obciążenie serca i tętnic. Nieleczone może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu i nerkach, oraz może wywołać udar mózgu, niewydolność serca lub niewydolność nerek. Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Zmniejszenie ciśnienia tętniczego do prawidłowego poziomu, obniża ryzyko rozwoju powyższych zdarzeń.

Skład

Substancją czynną leku jest walsartan.
Każda tabletka powlekana zawiera 320 mg walsartanu.

Inne składniki to:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon (K-30), krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian

Otoczka tabletki:
Opadry II brown: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172).

Dawkowanie

Lek Anartan, należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby osiągnąć najlepsze rezultaty leczenia i zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Osoby, u których stwierdzono nadciśnienie często nie mają objawów tej choroby. Wielu z nich czuje się zupełnie normalnie. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać ustalonego planu wizyt u lekarza, nawet, jeśli pacjent czuje się dobrze.

Pacjenci dorośli z nadciśnieniem tętniczym: Zalecana dawka wynosi 80 mg na dobę. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać wyższą dawkę (np. 160 mg lub 320 mg) lub zalecić przyjmowanie dodatkowego leku (np. leku moczopędnego).

Dzieci i młodzież (w wieku od 6 do 18 lat) z nadciśnieniem tętniczym
U pacjentów o masie ciała mniejszej niż 35 kg, zwykle stosowana dawka to 40 mg walsartanu raz na dobę.

U pacjentów o masie ciała 35 kg lub większej, zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 80 mg walsartanu raz na dobę.

W niektórych przypadkach lekarz może przepisać większe dawki (dawkę można zwiększyć do 160 mg, maksymalnie do 320 mg).

Przedawkowanie

W przypadku wystąpienia silnych zawrotów głowy i (lub) zasłabnięcia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i położyć się. W przypadku nieumyślnego zażycia zbyt dużej liczby tabletek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub szpitalem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Anartan może być przyjmowany zarówno z posiłkami jak i niezależnie od nich.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka uważa, że jest (lub może być) w ciąży. Lekarz prowadzący zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Anartan, zanim pacjentka zajdzie w ciążę, lub niezwłocznie po zajściu w ciążę. Lekarz zaleci stosowanie innego leku zamiast leku Anartan. Lek Anartan nie jest zalecany do stosowania we wczesnej ciąży i nie może być stosowany po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ jeśli będzie stosowany po trzecim miesiącu ciąży może powodować ciężkie uszkodzenie płodu.

Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Lek Anartan nie jest zalecany dla matek karmiących piersią, jeżeli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza, jeżeli dziecko jest noworodkiem lub urodziło się przedwcześnie, lekarz prowadzących może w takim przypadku zalecić inne leki przeciwnadciśnieniowe.

Ulotka Anartan

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Anartan (forum)

Stosujesz Anartan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Anartan. Podziel się doświadczeniami na forum.