Valsartan Orion

Valsartan Orion to lek przeciwnadciśnieniowy, który należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, objawowej niewydolności serca oraz u osób po niedawno przebytym ataku serca. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Valsartan Orion. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Walsartan należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II, które pomagają kontrolować wysokie ciśnienie krwi. Angiotensyna II jest substancją występującą w organizmie, która powoduje skurcz naczyń krwionośnych, prowadząc do wzrostu ciśnienia krwi. Walsartan blokuje wpływ angiotensyny II. W efekcie dochodzi do rozkurczu naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia krwi.

Lek Valsartan Orion jest stosowany w leczeniu:
– Wysokiego ciśnienia tętniczego u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Wysokie ciśnienie tętnicze zwiększa obciążenie serca i tętnic. Nieleczone może doprowadzić do zniszczenia naczyń krwionośnych mózgu, serca i nerek, jak również może być przyczyną udaru, niewydolności serca lub nerek a także zwiększa ryzyko wystąpienia zawału. Obniżenie ciśnienia tętniczego do normalnego poziomu zmniejsza ryzyko wystąpienia tych zaburzeń.
– Pacjentów z niewydolnością serca.
– Pacjentów po niedawno przebytym zawale serca. Niedawno oznacza od 12 godzin do 10 dni temu.

Lek Valsartan Orion można stosować w sytuacji braku możliwości użycia innych leków lub razem z innymi lekami w leczeniu zawału serca lub niewydolności serca. Lekarz prowadzący podejmie decyzję, który lek jest najlepszy dla danego pacjenta.

Jaki jest skład Valsartan Orion, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest walsartan. Każda tabletka zawiera 40 mg, 80 mg, 160 mg lub 320 mg walsartanu.

Ponadto lek zawiera: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krospowidon, powidon (K-30), krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian.

Otoczka:
Instacoat Universal ICE-U-10281 yellow: Hypromeloza 6 cP, Tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol 4000, Talk, Żelaza tlenek, żółty (E 172).
Instacoat Universal ICE-U-0116 pink: Hypromeloza 6 cP, Tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol 8000, Żelaza tlenek, żółty (E 172), Żelaza tlenek, czarny (E 172), Żelaza tlenek, czerwony (E 172).
Instacoat Universal ICE-U-0115 yellow: Hypromeloza 6 cP, Tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol 8000, Żelaza tlenek, żółty (E 172), Żelaza tlenek, czarny (E 172), Żelaza tlenek, czerwony (E 172).
Instacoat Universal ICE-U-0114 brown: Hypromeloza 6 cP, Tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol 8000, Żelaza tlenek, żółty (E 172), Żelaza tlenek, czarny (E 172), Żelaza tlenek, czerwony (E 172).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Valsartan Orion – jak stosować?

Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Wysokie ciśnienie krwi: Zazwyczaj stosowana dawka leku to 80 mg raz na dobę. Dawkę można zwiększyć do 320 mg u pacjentów, u których ciśnienie krwi nie jest pod kontrolą. Najlepsze działanie leku uzyskuje się po 4 tygodniach stosowania.

Niewydolność serca: Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki 40 mg dwa razy na dobę. Lekarz będzie zwiększał dawkę leku stopniowo w ciągu kilku tygodni do osiągnięcia dawki maksymalnej 160 mg dwa razy na dobę.

Niedawno przebyty zawał serca: Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się po upływie 12 godzin od wystąpienia zawału serca, zazwyczaj od dawki 20 mg dwa razy na dobę. Dawkę 20 mg można uzyskać przez podzielenie tabletki 40 mg na pół. Lekarz będzie zwiększał dawkę leku stopniowo w ciągu kilku tygodni do osiągnięcia dawki maksymalnej 160 mg dwa razy na dobę.

Pacjenci z łagodną lub umiarkowaną chorobą wątroby bez zaburzeń przepływu żółci (cholestazy) nie powinni przyjmować dawki większej niż 80 mg na dobę.

Dzieci i młodzież (w wieku od 6 do 18 lat) z wysokim ciśnieniem tętniczym
Zwyczajową dawką u pacjentów o wadze poniżej 35 kg jest 40 mg walsartanu raz dziennie. Zwyczajową dawką początkową u pacjentów o wadze 35 kg i większej jest 80 mg walsartanu raz dziennie. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać większe dawki (dawka może być zwiększona do 160 mg, maksymalnie do 320 mg).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent lub inna osoba przypadkowo połknie za dużo tabletek leku lub w przypadku podejrzenia, że lek połknęło dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala. Objawami przedawkowania leku mogą być zawroty głowy i/lub omdlenie, związane ze zbyt silnym spadkiem ciśnienia krwi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Valsartan Orion – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Valsartan Orion można stosować z posiłkiem lub bez. Lek należy stosować codziennie mniej więcej o tej samej porze, połykając tabletkę i popijając szklanką wody.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Valsartan Orion w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Valsartan Orion nie wolno przyjmować po trzecim miesiącu ciąży, gdyż może on poważnie zaszkodzić dziecku. Ponadto nie zaleca się stosowania leku Valsartan Orion we wczesnej ciąży. Z tego powodu pacjentka musi powiedzieć lekarzowi, jeżeli sądzi, że jest w ciąży (lub może zajść w ciążę). Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie przyjmowania leku Valsartan Orion przed zajściem w ciążę lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży i zaleci przyjmowanie innego leku.

Nie zaleca się stosowania leku Valsartan Orion w trakcie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chce karmić piersią, lekarz może zalecić przyjmowanie innego leku, szczególnie jeżeli dziecko karmione piersią jest noworodkiem lub wcześniakiem.

Prowadzenie pojazdów

W rzadkich przypadkach lek Valsartan Orion może powodować zawroty głowy i zmęczenie. Przed prowadzeniem pojazdów i obsługiwaniem maszyn należy upewnić się, że lek nie powoduje u pacjenta zawrotów głowy i zmęczenia.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Valsartan Orion

Ulotka Valsartan Orion – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Valsartan Orion przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Valsartan Orion m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Valsartan Orion w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Valsartan Orion

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Valsartan Orion? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Valsartan Orion. Podziel się doświadczeniami na forum.