Exforge

Ostatnia aktualizacja: 17-10-2024

Podmiot odpowiedzialnyNovartis Europharm Limited
Kod ATCC09DB01
ProceduraCEN
SubstancjaAmlodypina, Walsartan

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Exforge?

Lek Exforge tabletki zawiera dwie substancje: amlodypinę oraz walsartan. Obie substancje pomagają kontrolować podwyższone ciśnienie tętnicze.

Amlodypina należy do grupy substancji zwanych „antagonistami wapnia”. Amlodypina powstrzymuje wapń przed przedostaniem się do ścian naczyń krwionośnych, co hamuje skurcz naczyń krwionośnych.
– Walsartan należy do grupy substancji zwanych „antagonistami receptorów angiotensyny II”. Angiotensyna II jest wytwarzana w organizmie człowieka i powoduje skurcz naczyń
krwionośnych, podwyższając ciśnienie tętnicze. Walsartan działa poprzez zablokowanie działania angiotensyny II.
Oznacza to, że obie powyższe substancje pomagają w blokowaniu skurczu naczyń krwionośnych. W rezultacie, naczynia krwionośne rozkurczają się, a ciśnienie tętnicze zostaje obniżone.

Lek Exforge jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, u których ciśnienie nie jest dostatecznie kontrolowane podczas stosowania tylko amlodypiny lub tylko walsartanu.

Jaki jest skład Exforge, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku Exforge są amlodypina (w postaci benzenosulfonianu amlodypiny) oraz walsartan.

5 mg amlodypiny i 80 mg walsartanu / 5 mg amlodypiny i 160 mg
Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna; krospowidon typu A; krzemionka koloidalna bezwodna; magnezu stearynian; hypromeloza; makrogol 4000; talk, tytanu dwutlenek (E171); żelaza tlenek żółty (E172).

10 mg amlodypiny i 160 mg walsartanu.
Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna; krospowidon typu A; krzemionka koloidalna bezwodna; magnezu stearynian; hypromeloza; makrogol 4000; talk, tytanu dwutlenek (E171); żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie preparatu Exforge – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka leku to 1 tabletka na dobę.
– Zaleca się zażywać lek każdego dnia o tej samej porze.
– Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.
– Exforge można zażywać z jedzeniem lub bez. Nie należy przyjmować leku razem z grejpfrutem lub sokiem grejpfrutowym.

W zależności od reakcji na leczenie, lekarz może zaproponować większą lub mniejszą dawkę leku.

Nie należy przekraczać przepisanej dawki.

Stosowanie leku u osób w podeszłym wieku (w wieku 65 lat i powyżej)
Podczas zwiększania dawki lekarz powinien zachować ostrożność.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek Exforge lub przypadkowego zażycia tabletek przez inną osobę, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Exforge – czy mogę spożywać alkohol?

Pacjenci stosujący lek nie powinni jeść grejpfruta ani pić soku grejpfrutowego, gdyż zarówno grejpfrut, jak i sok grejpfrutowy mogą prowadzić do zwiększenia stężenia substancji czynnej – amlodypiny we krwi, co może prowadzić do nieprzewidywalnego nasilenia działania leku polegającego na obniżeniu ciśnienia krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Exforge w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza o podejrzeniu lub planowaniu ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci zaprzestanie stosowania leku Exforge przed planowaną ciążą lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci inny lek zamiast leku Exforge. Nie zaleca się stosowania leku Exforge we wczesnym okresie ciąży (w pierwszych 3 miesiącach) i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku, jeśli jest stosowany po 3 miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Lek Exforge nie jest zalecany podczas karmienia piersią. Lekarz może wybrać inne leczenie w trakcie karmienia piersią, zwłaszcza w okresie karmienia noworodków i wcześniaków.

Ulotka Exforge – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Exforge dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Exforge dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2 komentarze do “Exforge”

  1. Chciałabym podzielić się moimi niedawnymi doświadczeniami ze stosowaniem leku Exforge. Niestety, krótko po rozpoczęciu terapii pojawiły się u mnie niepokojące reakcje skórne. Początkowo wysypka wystąpiła na nogach, ale w ciągu kilku dni rozprzestrzeniła się na całe ciało. Objawia się ona w postaci czerwonych, swędzących plamek, które powodują znaczny dyskomfort. Warto dodać, że wcześniej stosowałam Coveran, jednak po kilkuletniej terapii musiałam go odstawić z powodu rozwoju uporczywego, przewlekłego kaszlu. Te doświadczenia skłaniają mnie do dokładnego monitorowania reakcji organizmu na nowe leki.

    Odpowiedz
  2. Chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem leku Exforge oraz innych leków z grupy sartanów w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Niestety, zaobserwowałem u siebie niepokojące skutki uboczne w postaci znacznego osłabienia kondycji skóry. Na całym ciele pojawiają się liczne zmiany skórne przypominające krosty, które charakteryzują się wyjątkowo długim procesem gojenia. Jest to bardzo uciążliwe i znacząco wpływa na komfort życia. Problem ten wystąpił po rozpoczęciu terapii i utrzymuje się podczas stosowania leku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz