Konsultacja merytoryczna:

Sarpin

Lek Sarpin tabletki zawiera dwie substancje czynne amlodypinę i walsartan. Obie te substancje pomagają kontrolować podwyższone ciśnienie tętnicze.
– Amlodypina należy do grupy substancji zwanych „antagonistami kanału wapniowego”. Amlodypina powstrzymuje wapń przed przedostaniem się do ścian naczyń krwionośnych, co hamuje skurcz naczyń krwionośnych.
– Walsartan należy do grupy substancji zwanych „antagonistami receptorów angiotensyny II”. Angiotensyna II jest wytwarzana w organizmie człowieka i powoduje skurcz naczyń krwionośnych, podwyższając ciśnienie tętnicze. Walsartan działa poprzez zablokowanie działania angiotensyny II.

Oznacza to, że obie powyższe substancje pomagają w blokowaniu skurczu naczyń krwionośnych. W rezultacie naczynia krwionośne rozkurczają się, a ciśnienie tętnicze zostaje obniżone.

Lek Sarpin jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u pacjentów dorosłych, u których ciśnienie krwi nie jest dostatecznie kontrolowane podczas stosowania samej tylko amlodypiny lub samego tylko walsartanu.

Jaki jest skład Sarpin, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są amlodypina i walsartan.
Każda tabletka zawiera 10 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu) i 160 mg walsartanu.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna (Grade-101), krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), powidon (K-30), skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza 2910, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 4000, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Sarpin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. To pomoże uzyskać najlepsze wyniki leczenia i zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych.

Zwykle zalecana dawka leku Sarpin to 1 tabletka na dobę.
– Zaleca się zażywanie leku każdego dnia o tej samej porze.
– Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.
– Lek Sarpin można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Nie należy przyjmować leku

Sarpin razem z grejpfrutem lub sokiem grejpfrutowym.

W zależności od reakcji na leczenie, lekarz może zalecić większą lub mniejszą dawkę leku.

Nie należy przekraczać przepisanej dawki.

Stosowanie leku Sarpin u pacjentów w podeszłym wieku (w wieku 65 lat i starszych)
Podczas zwiększania dawki lekarz powinien zachować ostrożność. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Sarpin lub przypadkowego zażycia tabletek przez inną osobę, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sarpin – czy mogę spożywać alkohol?

Pacjenci stosujący lek Sarpin nie powinni jeść grejpfruta ani pić soku grejpfrutowego. Zarówno grejpfrut, jak i sok grejpfrutowy mogą prowadzić do zwiększenia stężenia substancji czynnej – amlodypiny we krwi, co może prowadzić do nieprzewidywalnego nasilenia działania leku Sarpin polegającego na obniżeniu ciśnienia krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sarpin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka przypuszcza, że jest w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko. Zazwyczaj lekarz zaleci zaprzestanie stosowania leku Sarpin przed planowaną ciążą lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci inny lek zamiast leku Sarpin. Nie zaleca się stosowania leku Sarpin we wczesnym okresie ciąży (w pierwszych 3 miesiącach) i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ może to poważnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, jeśli lek jest stosowany tym okresie ciąży.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Sarpin przez pacjentki, które karmią piersią. Lekarz może wybrać inne leczenie w trakcie karmienia piersią, zwłaszcza w okresie karmienia noworodków i wcześniaków.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Sarpin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Sarpin, 10 mg + 160 mg, tabletki powlekane (Amlodipinum+Valsartanum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 323.11 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sarpin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sarpin, 10 mg + 160 mg, tabletki powlekane (Amlodipinum+Valsartanum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 480.18 KB

Cena - ile kosztuje Sarpin?

Cena Sarpin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Sarpin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Sarpin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply
Symbol zastępczy

Wygodna w użyciu tabletka do ssania, która zapewnia lepsze przyswajanie składników w porównaniu z tradycyjnymi tabletkami. Suplement diety Chrom organiczny + B3 to preparat, który pomoże uzupełnić niedobory tych substancji.

Osoby cierpiące z powodu hemoroidów często odczuwają duży dyskomfort podczas wypróżniania. Ułatwieniem tego procesu może być uzupełniania diety w błonnik. Suplement diety Olimp Laxi Komfort prokto zawiera źródło bł…

Kompozycja trzech substancji czynnych (m.in. ikarydyna, IR3535), które skutecznie odstraszają komary, meszki i kleszcze. Mosquito S.O.S Aerozol przeciw kleszczom komarom i meszkom można stosować u dorosłych oraz dzieci powyżej 3. roku życia.

Moller's Omega-3 Rybki żelki jabłkowe to suplement diety w postaci smakowitych żelków. Preparat jest przeznaczony do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę D i kwasy Omega-3 (DHA, EPA) u dzieci powyżej 3. roku życia i…

Suplement diety o działaniu probiotycznym zawierający dwa szczepy żywych kultur bakterii. Flostrum Baby to preparat w postaci kropli przeznaczony do stosowania w celu uzupełnienie naturalnej mikroflory jelitowej u dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Preparat dla osób, które chcą uzupełnić codzienną dietę w witaminę C! Suplement diety Max Vita C 1000 Plus oprócz wysokiej porcji kwasu L-askorbinowego zawiera również rutynę oraz bioflawonoidy cytrusowe pozyskane z wyciągu z gorzkiej pomarań…

Syrop Purhinol to suplement diety, który pozwala uzupełnić codzienną dietę w składniki, które biorą udział w odpowiedzi immunologicznej na alergen. W składzie preparatu zawarto wapń, ekstrakt z traganka błoniastego i ekstrakt z jabłek (…

Wyrób medyczny Ranigast S-O-S mleczko to zawiesina doustna zawierająca alginian sodu, węglan wapnia oraz wodorowęglan potasu. Preparat zmniejsza objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, łagodzi nadkwaśność oraz działa ochronnie na śluzówkę żołądka.

Listki rozpuszczalne na języku z melatoniną polecane dla osób z problemami ze snem. Suplement diety Melatonina fast to preparat wyróżniający się przede wszystkim nowoczesną formą przyjmowania oraz wysoką porcją substancji aktywnej.

Za skuteczność działania preparatu odpowiada zawarty w nim geraniol. Emulsja ochronna na komary i meszki Mosbito jest produktem do stosowania bezpośrednio na skórę, nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci powyżej 6. miesiąca ż…

Znany preparat wspierający utrzymanie zdrowej wątroby teraz w wersji z cholekalcyferolem. Suplement diety Hepaslimin z witaminą D3 polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety m.in. w kompozycję ziołowych wyciągów i L-asparaginian L-ornityny.

Maxipulmon syrop na suchy, męczący kaszel zawierający skoncentrowaną dawkę substancji aktywnej (butamirat cytrynianu). Lek wskazany dla dzieci powyżej 3. roku życia, posiada przyjemny waniliowo-malinowym smaku.

Jedna kapsułka suplementu diety Tribu Stallion zawiera 1000mg ekstraktu z rośliny Tribulus terrestris, czyli źródła saponin steroidowych. Jest to preparat polecany jako uzupełnienie diety w składniki wspierające m.in. wzmocnienie funkcji seksualnych.

Vibovit Junior to suplement diety przeznaczony do stosowania u dzieci od 4. do 12. roku życia jako uzupełnienie codziennej diety w witaminy. W preparacie zawarto składniki, które wspierają prawidłowy rozwój układu kostnego oraz układu nerwowego.

Suplementacja witaminy D u niemowląt i u dzieci jest ważna dla prawidłowego rozwoju kości. Suplement diety Humana Benelife Witamina D3 ma postać płynną, każda kropla preparatu zawiera 100j.m. cholekalcyferolu.

Miłorząb japoński to ceniony naturalny surowiec, często spotykany w preparatach na poprawę koncentracji i pamięci. Marka Herbapol Lublin oferuje suplement diety w postaci herbatki fix – Zielnik Świata Miłorząb Japoński.

Symbol zastępczy

Wysokiej jakości monohydrat kreatyny oraz porcja tauryny! Suplement diety Allnutrition Creatine Muscle Max o pysznym smaku coli polecany jest dla osób aktywnych fizycznie jako wsparcie dla organizmu i sposób na zwiększenie wydolności fizycznej.

Mega porcja biotyny! Suplement diety Biotyna Forte 10mg to preparat rekomendowany dla osób, które borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów, łamliwych, rozdwajających się paznokci oraz pozbawionej blasku, poszarzałej skóry.

Zaletą suplementu diety Now Foods Witamina C 1000mg z dziką różą jest wysoka zawartość kwasu L-askorbinowego w każdej tabletce oraz innowacyjna postać – tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Preparat odpowiedni do stosowania u wegan i wegetarian.

Unikalna formuła przeznaczona do stosowania jako wsparcie dla właściwego funkcjonowania organizmu! Suplement diety Acuintegra A-biotic zawiera kompozycję naturalnych ekstraktów, w tym ekstrakty z cynowodu chińskiego i urzetu barwierskiego.