Amlodypina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Amlodypina – to wielofunkcyjny, chemiczny związek organiczny z grupy pirydyn. Jest lekiem blokującym kanały wapniowe III generacji i zaliczany jest do tzw. antagonistów kanału wapniowego. Lek stosowany w leczeniu chorób o podłożu kardiologicznym takich jak nadciśnienie tętnicze, przewlekła, stabilna dławica piersiowa oraz naczynioruchowa dławica piersiowa (tzw. dławica Prinzmetala). Amlodypina działa równomiernie, nie powodując nagłego obniżenia ciśnienia tętniczego. Przyjęcie amlodypiny raz na dobę, najlepiej o tej samej porze, obniża ciśnienie tętnicze przez 24 godziny.
Amlodypina należy do długodziałających pochodnych dihydropirydyny, które są lekiem pierwszego wyboru w leczeniu osób z nadciśnieniem tętniczym w podeszłym wieku, chorych na astmę oraz chorych z izolowanym nadciśnieniem skurczowym.
Możliwe działania niepożądane: obrzęk okolicy kostek, ból głowy, zawroty głowy, senność, kołatanie serca, ból brzucha, nudności, zmęczenie, osłabienie, biegunka, zaparcia, kurcze mięśni.
Uwaga: Pacjenci stosujący amlodypinę nie powinni spożywać grejpfruta ani soku grejpfrutowego, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia amlodypiny we krwi, co może wywołać nasilenie działania obniżającego ciśnienie krwi.