Caduet

Caduet to lek na receptę, który zawiera dwa składniki czynne: amlodypinę i atorwastatynę. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, który rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Atorwastatyna natomiast jest lekiem hipolipemizującym, który obniża poziom cholesterolu we krwi. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w celu zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu, u pacjentów z chorobą wieńcową, cukrzycą lub innymi czynnikami ryzyka.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Caduet jest stosowany w profilaktyce zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. dusznica bolesna, zawały serca) u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których występuje dodatkowy czynnik ryzyka chorób krążenia, taki jak np. palenie papierosów, nadwaga, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, choroby serca w rodzinie lub cukrzyca. Obecność takich czynników ryzyka w połączeniu z wysokim ciśnieniem tętniczym zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych. Caduet to lek zawierający dwie substancje aktywne: amlodypinę (antagonista wapnia) i atorwastatynę (statyna). Podaje się go w sytuacjach, gdy wskazane jest stosowanie obu tych leków jednocześnie. Amlodypinę stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie tętnicze), a atorwastatyna zmniejsza stężenie cholesterolu. Nadciśnienie tętnicze to stan patologiczny polegający na utrzymywaniu się nieprawidłowo wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Stanowi ono jeden z czynników ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo- naczyniowych (dusznica bolesna, zawał serca, udar). Cholesterol jest naturalnie występującą w organizmie substancją niezbędną do prawidłowego rozwoju. Nadmiar cholesterolu we krwi może jednak spowodować jego odkładanie się w ścianach naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn chorób serca.

Skład

Substancjami czynnymi leku Caduet są amlodypina i atorwastatyna.
Caduet, 5 mg +10 mg zawiera 5 mg amlodypiny w postaci amlodypiny bezylanu i 10 mg atorwastatyny w postaci trójwodnej soli wapniowej atorwastatyny.
Caduet, 10 mg +10 mg zawiera 10 mg amlodypiny w postaci amlodypiny bezylanu i 10 mg atorwastatyny w postaci trójwodnej soli wapniowej
atorwastatyny.

Inne składniki leku Caduet to: wapnia węglan, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, polisorbat 80,
hydroksypropyloceluloza, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka powlekająca tabletek Caduet 5 mg +10 mg zawiera: Opadry II White 85F28751 (alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol / PEG 3000, talk).
Otoczka powlekająca tabletek Caduet 10 mg +10 mg zawiera: Opadry II Blue 85F10919 (alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, indygotyna (E132), makrogol / PEG 3000, talk).

Dawkowanie

Caduet należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Dorośli Dawka początkowa leku Caduet u dorosłych to zazwyczaj jedna tabletka (5 mg+10 mg) na dobę. W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę leku Caduet do jednej tabletki (10 mg+10 mg) na dobę. Tabletki Caduet należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki można przyjmować doustnie o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez. Należy jednak starać się przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety,
szczególnie w przypadku diety z ograniczeniem tłuszczów, należy unikać palenia papierosów i regularnie zażywać ruchu.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek leku Caduet (więcej niż wynosi zwykła dawka dobowa) należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki leku, jego opakowanie oraz całe pudełko tak, aby personel szpitala mógł łatwo stwierdzić, jaki lek został przedawkowany.

Jedzenie i picie (alkohol)

Caduet można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez. Sok grejpfrutowy Nie należy pić więcej niż jedną lub dwie szklanki soku grejpfrutowego dziennie, ponieważ sok grejpfrutowy w dużych ilościach może wpłynąć na działanie leku Caduet.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub próbujące zajść w ciążę nie powinny przyjmować leku Caduet. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować odpowiednie metody antykoncepcyjne podczas przyjmowania leku Caduet lub jakiegokolwiek innego leku. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Caduet

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Caduet (forum)

Stosujesz Caduet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Caduet. Podziel się doświadczeniami na forum.