Cholesterol – zły czy dobry?

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca, to tylko kilka z nich. Wpływ na powstanie tych schorzeń mają czynniki, takie jak styl życia i dieta, które w łatwy sposób można zmienić. Jednym ze sposobów jest kontrolowanie parametrów cholesterolu. Jeśli cholesterol będzie w normie, istnieje duża szansa, że reszta wyników też będzie prawidłowa. Co to jest cholesterol? Czy istnieje podział na zły i dobry? Jak obniżyć poziom cholesterolu? Czy istnieje dieta na cholesterol? 

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która występuje we wszystkich komórkach i krwi. W około 75% produkowany jest w wątrobie, tkankach i narządach, a w 25% przyjmujemy go wraz z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada m.in. za właściwe działanie układu nerwowego, budowę błon komórkowych oraz syntezę witaminy D3 i hormonów steroidowych. Cholesterol ma również drugą stronę medalu. Jeśli mamy go zbyt dużo w organizmie, może doprowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego np. miażdżycy.

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o lekach stosowanych w kardiologii: przykładowe leki na nadciśnienie tętnicze (Atenolol Sanofi, Ramizek Combi, Nebilenin, Micardis, Tezeo, Valzek, Primacor, Ramipril Genoptim, Exforge, Elestar, Lecalpin, Indap, Polpril, Indapen,Telmizek, Lokren 20), leki obniżające poziom cholesterolu (Ezen, Etibax, Rosutrox, PITAMET, Ridlip, Ezehron Duo), na arytmię serca (Opacorden), w niewydolności serca (Entresto, Bibloc), zespół wieńcowy (Xarelto, Brilique).

Cholesterol LDL

Jest to cholesterol, który potocznie określamy jako “zły”. Odpowiada za transport cholesterolu w postaci lipoprotein (małych cząsteczek) LDL z wątroby do komórek organizmu. Jego wysoki poziom we krwi, może prowadzić do powstania blaszki miażdżycowej, która zwęża naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko zawału, udaru mózgu i innych chorób serca.

Reklama

Cholesterol HDL

Nazywany jest “dobrym” cholesterolem. Jego zadaniem jest usuwanie cholesterolu z tkanek obwodowych i ścian naczyń krwionośnych oraz jego transport do wątroby. W wątrobie cholesterol zostaje rozłożony i usunięty z organizmu w postaci żółci. Osoby, które mają zbyt mały poziom tej frakcji cholesterolu mają wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca.

Leki na cholesterol

Lipidogram to badanie poziomu cholesterolu i jego frakcji oraz trójglicerydów we krwi. Oznaczenie poziomu cholesterolu umożliwia określenie stopnia ryzyka zachorowania na choroby serca. Zazwyczaj wyniki badania omawia się z lekarzem, który w razie nieprawidłowości, a w tym przypadku zbyt dużego poziomu cholesterolu może zalecić przyjmowanie leków. Najbardziej znaną grupą leków na cholesterol są statyny, które zmniejszają stężenie cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi oraz zwiększają poziom frakcji HDL. Wśród nich znajdziemy: atorwastatynę, simwastatynę i rosuwastatynę. Zaburzenia lipidowe leczy się również fibratami. Ta grupa leków zalecana jest pacjentom z niskim poziomem “dobrego” cholesterolu, przy jednoczesnym wysokim poziomem trójglicerydów.

W aptece dostępne są jeszcze suplementy diety, które wspomagają utrzymywanie prawidłowego stężenia cholesterolu. Substancją, która odpowiada za ich działanie jest monakolina K, nazywana naturalną statyną. Przeprowadzone badania potwierdzają skuteczność działania monakoliny K w ilości 10 mg dziennie.

Dieta na cholesterol

Większość populacji ma problemy z za wysokim poziomem cholesterolu. Najprostszym sposobem na jego obniżenie jest zmiana nawyków żywieniowych i codzienna aktywność fizyczna. Chcąc obniżyć stężenie cholesterolu warto unikać tłuszczów nasyconych, które znajdują się mięsie, podrobach, kiełbasie, pasztetach, wyrobach garmażeryjnych i pełnotłustych przetworach mlecznych. Ponadto należy się również wystrzegać tłuszczów trans występujących w fast-foodach, produktach wysokoprzetworzonych, potrawach smażonych, ciastkach, chipsach i innych słonych przekąskach. Podstawą diety osób z wysokim poziomem cholesterolu powinny stać się produkty kojarzone z rejonami śródziemnomorskimi, takie jak: warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, ziarna, orzechy i oliwa z oliwek.