Konsultacja merytoryczna:

Ezen

Ezen - ulotka, opinie, cena, dawkowanie, zamienniki

Ezen jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych, nazywanych triglicerydami. Ponadto, Ezen zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL). Stosowany jest u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza, aby utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu. Podczas przyjmowania tego leku należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.

Ezen zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Ezen nie ma wpływu na utratę masy ciała.

Ezen nasila działanie statyn, grupy leków, które zmniejszają stężenie cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

Ezen jest stosowany jako środek uzupełniający dietę w przypadku:

 • zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemii pierwotnej [heterozygotycznej rodzinnej lub nierodzinnej])
 • w skojarzeniu ze statyną, jeśli stężenie cholesterolu nie jest odpowiednio kontrolowane podczas stosowania wyłącznie statyny
 • w monoterapii, jeśli stosowanie statyny nie jest odpowiednie lub źle tolerowane
 • zaburzenia dziedzicznego (homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej), które powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. U pacjenta zostanie zastosowana statyna oraz mogą być zastosowane inne metody leczenia.

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Ezen:

Skład

Substancją czynną leku jest ezetymib. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie / stosowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy nadal stosować przyjmowane poprzednio leki zmniejszające stężenie cholesterolu. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przed rozpoczęciem stosowania Ezen należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu. Podczas stosowania Ezen należy przestrzegać tej diety.

Dorośli oraz dzieci i młodzież (w wieku 10 do 17 lat): Dawka to jedna tabletka leku 10 mg doustnie, raz na dobę.

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia. Można przyjmować z jedzeniem lub bez.
Jeżeli lekarz przepisał Ezen i statynę, oba leki można przyjmować w tym samym czasie. W takim przypadku należy zapoznać się z informacją dotyczącą dawkowania w ulotce dla danego leku.

Jeżeli lekarz przepisał Ezen i kolestyraminę lub jakiekolwiek inne preparaty wiążące kwasy żółciowe (leki zmniejszające stężenie cholesterolu), Ezen należy zażyć co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu preparatu wiążącego kwasy żółciowe.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą

Pokarm, napoje (alkohol)

Można przyjmować z jedzeniem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania Ezen w skojarzeniu ze statyną, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Nie ma doświadczenia w stosowaniu Ezen bez statyny podczas ciąży.

Nie stosować Ezen w skojarzeniu ze statyną w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka. Ezen nawet bez skojarzenia ze statyną nie powinien być stosowany u pacjentki, która karmi piersią. Pacjentka powinna zapytać lekarza o poradę.

Pacjentka powinna zapytać lekarza lub farmaceutę o poradę przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Ezen ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ezen, 10 mg, tabletki (Ezetimibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 150 razy

Rozmiar plku 186.31 KB

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ezen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ezen, 10 mg, tabletki (Ezetimibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 72 razy

Rozmiar plku 397.98 KB

Ezen cena

Cena Ezen i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ezen.

Ezen opinie - forum pacjentów

Stosujesz Ezen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

4 komentarze do “Ezen”

 1. Potwierdzam dodatnie działanie leku. Po miesiącu używania cholesterol spadł mi z 285 na 216 bez innych leków i przy normalnej diecie ( takiej samej jak przy 285.

  Odpowiedz
 2. U mnie tak,Jak u Wiesława.Nie mogę brać statyn z powodu bólów w kostce i sztywnienia stawu.Po tym leku poza tym,że cholesterol całkowity spadł do 290 z 400,wszystko inne jest wyższe nawet od tego,jakie miałem,gdy nie brałem nic.Jedyne,co dobre,to HDL.Nie wiem,czemu ma służyć przepisywanie tego leku.Sztuka dla sztuki.Nie mówiąc już że od 3 lat,odkąd biorę leki na cholesterol przybyło mi 14 kg…a jedyne,co mi lekarz mówi,to lepiej jeść i więcej się ruszać.co akurat i tak robię.

  Odpowiedz
 3. po miesięcznej kuracji leku EZEN 10 mg pogorszyły mi się zdecydowanie wyniki, najbardziej dały mi się we znaki trójglicerydy i oczywiście próby wątrobowe – UWAGA ! ALT prawie 70% w górę. Lek nieskuteczny, uwaga na wątrobę.
  Uwaga ! ulotka zawiera bardzo dużo negatywnych informacji na co żle wpływa. Ja zostałem królikiem doświadczalnym, nigdy więcej tego leku !!!!!!!

  Odpowiedz
  • Ciekawe. U mnie statyny 40 nie dawały rezultatu, natomiast po zmniejszeniu statyn do 20 i zastosowaniu Ezenu, w ciągu dwóch miesięcy cholesterol całkowity spadł z 280 na 180 a trójglicerydy, alat i aspat bez zmian

   Odpowiedz

Dodaj komentarz