Ezehron Duo

Ezehron Duo to lek w postaci tabletek, zawierający dwie substancje czynne: rozuwastatynę i ezetymib. Lek ten działa na dwa sposoby: zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego w przewodzie pokarmowym oraz ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie. Jest stosowany u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza. Podczas stosowania tego leku należy cały czas przestrzegać diety obniżającej stężenie cholesterolu. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Ezehron Duo zawiera dwie różne substancje czynne w jednej tabletce. Jedną z substancji czynnych jest rozuwastatyna z grupy tak zwanych statyn, a drugą substancją czynną jest ezetymib.

Ezehron Duo jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, tzw. „złego” cholesterolu (cholesterol LDL) i substancji tłuszczowych o nazwie „triglicerydy”, a ponadto zwiększa stężenie tzw. „dobrego” cholesterolu (cholesterol HDL). Lek zmniejsza stężenie cholesterolu działając na dwa sposoby: zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego w przewodzie pokarmowym oraz ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

U większości ludzi duże stężenie cholesterolu nie wpływa na samopoczucie, gdyż nie powoduje żadnych objawów. Jednak nieleczone powoduje, że złogi tłuszczowe mogą gromadzić się w ścianach naczyń krwionośnych, powodując ich zwężenie. Na skutek zwężenia możliwe jest zamknięcie światła naczynia krwionośnego i odcięcie dopływu krwi do serca lub mózgu, co prowadzi do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Poprzez obniżenie stężenia cholesterolu można zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub innych podobnych problemów zdrowotnych.

Lek Ezehron Duo stosuje się u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza, aby utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu. Podczas stosowania tego leku należy cały czas przestrzegać diety obniżającej stężenie cholesterolu.

Lekarz może przepisać lek Ezehron Duo, jeśli pacjent przyjmuje już rozuwastatynę i ezetymib w takich samych dawkach, jak w leku złożonym.

Lek stosuje się u pacjentów:
– ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna)
– z chorobą serca – lek Ezehron Duo zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego w celu poprawy przepływu krwi w sercu lub konieczności hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.

Lek Ezehron Duo nie pomaga w zmniejszeniu masy ciała.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: rozuwastatyna (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i ezetymib.
Tabletki zawierają rozuwastatynę wapniową w ilości odpowiadającej 5 mg, 10 mg lub 20 mg rozuwastatyny. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krospowidon typ A, powidon K-30, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian

Dawkowanie

W czasie stosowania leku Ezehron Duo należy kontynuować dietę niskocholesterolową i zachowywać aktywność fizyczną.

Zalecaną dawką dobową u dorosłych jest jedna tabletka o danej mocy.

Lek Ezehron Duo należy przyjmować raz dziennie.

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia.

Lek Ezehron Duo nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia. Jeśli rozpoczyna się leczenia lub jeśli konieczna jest zmiana dawki, należy przyjmować każdą z substancji czynnych w postaci osobnych leków i dopiero po ustaleniu ich dawek można przejść na lek Ezehron Duo o określonej mocy.

Regularne kontrolowanie stężenia cholesterolu
Ważne, aby zgłaszać się do lekarza na regularną kontrolę stężenia cholesterolu w celu upewnienia się, że udało się uzyskać i utrzymać prawidłową wartość tego wskaźnika.

Przedawkowanie

W razie przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala, gdyż może być konieczna pomoc medyczna.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Leku Ezehron Duo nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, stara się zajść w ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie stosowania leku Ezehron Duo, powinna natychmiast przerwać stosowanie leku i powiadomić lekarza. Podczas stosowania leku Ezehron Duo pacjentki powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Karmienie piersią
Leku Ezehron Duo nie należy stosować w okresie karmienia piersią, gdyż nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego.

Ulotka Ezehron Duo

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ezehron Duo (forum)

Stosujesz Ezehron Duo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

6 komentarzy do “Ezehron Duo”

 1. Każde leki to chemia i są niebezpieczne dla organizmu! Lekarz przypisał mi Ezehron Duo , Ja rezygnuję z tego leku! Triglicerydy postanowiłem zmniejszyć poprzez intensywne ćwiczenia siłowe! Muszę przyznać że to daje skuteczny efekt! Miałem cholesterol całkowity 280 mg/dl a po kilku miesiącach zmniejszył się do 229 mg/ml !

  Odpowiedz
 2. Witam ja również brałam Ezehron Duo i niestety musiałam odstawić wyniki tarczycy i wątrobowe miałam bardzo złe gdy odstawiłam wszystko wróciło do normy… Pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. Witam od paru lat stosowałam sortis (jestem cukrzykiem) i ostatnio dowiedziałam się że statyny (które są w sortisie)powodują wypadanie włosów co zauważyłam u siebie.Poprosilam o zmianę leku …lekarz wypisał mi ezehron Duo i właściwie dopiero się zaczął problem chociaż nie od razu…przeczytałam o skutkach ubocznych ezehronu i śmiało mogę stwierdzić że połowa z nich nastapila u mnie :(ból w klatce piersiowej ,podwyższony cukier ,bóle stawów i mięśni ,podwyższone wartości wątroby i trójglicerydów ..duszność etc ….

  Odpowiedz
 4. szukam opinii użytkowników na temat Ezehron Duo ponieważ używam ten lek dopiero 6 tygodni i mam obawy czy to dobry lek

  Odpowiedz
  • Każde leki to chemia i są niebezpieczne dla organizmu! Lekarz przypisał mi Ezehron Duo , Ja rezygnuję z tego leku! Triglicerydy postanowiłem zmniejszyć poprzez intensywne ćwiczenia siłowe! Muszę przyznać że to daje skuteczny efekt! Miałem cholesterol całkowity 280 mg/dl a po kilku miesiącach zmniejszył się do 229 mg/ml !

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ezehron Duo. Podziel się doświadczeniami na forum.