Suvardio Plus

Suvardio Plus to lek stosowany w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i triglicerydów, a ponadto zwiększa stężenie HDL. Lek stosuje się u pacjentów z hipercholesterolemią pierwotną oraz w celu zapobiegania wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, udar mózgu, konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego w celu poprawy przepływu krwi w sercu lub konieczność hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Suvardio Plus zawiera dwie różne substancje czynne w jednej tabletce. Jedną z substancji czynnych jest rozuwastatyna z grupy tak zwanych statyn, a drugą substancją czynną jest ezetymib.

Suvardio Plus jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, tzw. „złego” cholesterolu (cholesterol LDL) i substancji tłuszczowych o nazwie „triglicerydy”, a ponadto zwiększa stężenie tzw. „dobrego” cholesterolu (cholesterol HDL). Lek zmniejsza stężenie cholesterolu działając na dwa sposoby: zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego w przewodzie pokarmowym oraz ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

U większości ludzi duże stężenie cholesterolu nie wpływa na samopoczucie, gdyż nie powoduje żadnych objawów. Jednak nieleczone powoduje, że złogi tłuszczowe mogą gromadzić się w ścianach naczyń krwionośnych, powodując ich zwężenie. Na skutek zwężenia możliwe jest zamknięcie światła naczynia krwionośnego i odcięcie dopływu krwi do serca lub mózgu, co prowadzi do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Poprzez obniżenie stężenia cholesterolu można zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub innych podobnych problemów zdrowotnych.

Lek stosuje się u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza, aby utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu. Podczas stosowania tego leku należy cały czas przestrzegać diety obniżającej stężenie cholesterolu.

Lekarz może przepisać lek, jeśli pacjent przyjmuje już rozuwastatynę i ezetymib w takich samych dawkach, jak w leku złożonym.

Lek stosuje się u pacjentów:
– ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna)
– z chorobą serca – lek zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego w celu poprawy przepływu krwi w sercu lub konieczności hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.

Lek Suvardio Plus nie pomaga w zmniejszeniu masy ciała.

Skład

Substancjami czynnymi leku są rozuwastatyna (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i ezetymib.

Tabletki zawierają rozuwastatynę wapniową w ilości odpowiadającej 5 mg, 10 mg lub 20 mg rozuwastatyny oraz 10 mg ezetymibu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krospowidon typ A, powidon K-30, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.

Dawkowanie

W czasie stosowania leku Suvardio Plus należy kontynuować dietę niskocholesterolową i zachowywać aktywność fizyczną.

Zalecaną dawką dobową u dorosłych jest jedna tabletka o danej mocy.

Lek Suvardio Plus należy przyjmować raz dziennie.
Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia.

Lek Suvardio Plus nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia. Jeśli rozpoczyna się leczenia lub jeśli konieczna jest zmiana dawki, należy przyjmować każdą z substancji czynnych w postaci osobnych leków i dopiero po ustaleniu ich dawek można przejść na lek Suvardio Plus o określonej mocy.

Przedawkowanie

W razie przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala, gdyż może być konieczna pomoc medyczna.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Leku Suvardio Plus nie należy stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży, stara się zajść w ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie stosowania leku, powinna natychmiast przerwać stosowanie leku i powiadomić lekarza. Podczas stosowania leku Suvardio Plus pacjentki powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Karmienie piersią
Leku Suvardio Plus nie należy stosować w okresie karmienia piersią, gdyż nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego.

Prowadzenie pojazdów

Lek Suvardio Plus nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy jednak mieć na uwadze, że u niektórych pacjentów lek może wywołać zawroty głowy. W takim przypadku przed podjęciem prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn należy skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Suvardio Plus

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Suvardio Plus (forum)

Stosujesz Suvardio Plus? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Suvardio Plus”

 1. Suvardio Plus zapisał mi mój lekarz przed trzema dniami z powodu wyników lipidogramu : cholesterol całkowity – 257, HDL – 47, LDL – 175. Wiem, że wyniki są niezaciekawe i coś trzeba z tym zrobić. Kupiłam Suvardio Plus 10mg+10mg i panicznie boję się łyknąć choć jedną tabletkę z powodu statyn,które są głównym składnikiem tego leku. Boję się o swoje stawy i mięśnie :(
  Wcześniej, przez 2 miesiące brałam codziennie Lipi Forma Plus i wyniki lipidogramu są takie jakie były,ani drgnęły, takie jak były złe takie są po 2 m-cach brania Lipi Formy Plus.
  Czy mam brać Suvardio Plus ? Mam przestać się bać ? Ciekawa jestem opinii osób, które brały ten lek i jakie mają doświadczenia.

  Odpowiedz
  • Ja mam identyczna sytuację co ty. Tylko mój cholesterol całkowity to 315. Był jeszcze wyższy, bo 369. Kupiłam litrową butelkę soku z karczocha i piłam codziennie dwa kieliszki. Chleb smarowalam optima cardio. I tak jak widzisz delikatnie drgnęło. Będąc u kardiologa sam zapytał czy nie brałam srodkow na bazie czerwonego ryżu takich jak lipiforma plus bo wiedział, że nie bardzo toleruje statyny ale mimo wszystko przepisał mi suvardio plus 10+10. Chyba muszę się przełamać i zacząć brać. Chociaż przez m-c i zobaczę reakcje organizmu i wynik cholesterolu. Też leczę się na nadcisnienie,ktore też nie wiem czy nie jest już nastepstwem dużych wartości cholesterolu. U mnie jest on genetyczny. Ja też już przekazałam go swojej córce /podwyższone wartisci/

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Suvardio Plus. Podziel się doświadczeniami na forum.