Ezetymib
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Ezetymib – lek o działaniu hipolipemicznym, czyli zmniejszającym stężenie lipidów we krwi. Działanie ezetymibu polega na hamowaniu wchłaniania cholesterolu oraz pochodnych steroli roślinnych w jelitach. Dzięki takiemu działaniu zmniejsza się stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL (tzw. zły cholesterol) i innych lipidów we krwi a podnosi stężenie cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol). Ezetymib wskazany jest w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej i rodzinnej, w sitosterolemii czyli dziedzicznej lipidowej chorobie metabolicznej oraz w zmniejszaniu ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobą wieńcową i ostrym zespołem wieńcowym. Najlepsze rezultaty leczenia uzyskuje się razem z jednocześnie stosowaną dietą i aktywnością fizyczną.
Ezetymib jest dostępny w postaci tabletek. Lek należy przyjmować raz dziennie, o dowolnej porze, niezależnie od posiłku.
Możliwe działania niepożądane: bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, suchość w ustach, świąd, wysypka, pokrzywka.