Mizetib

Mizetib to lek stosowany w celu obniżenia podwyższonego stężenia cholesterolu. Substancją aktywną preparatu jest ezetymib, który zmniejsza stężenie lipidów poprzez hamowanie wchłaniania cholesterolu. Lek występuje w postaci tabletek. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Mizetib jest lekiem stosowanym w celu obniżenia podwyższonego stężenia cholesterolu.

Ten lek powoduje obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego we krwi, „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych, nazywanych trójglicerydami. Ponadto, lek zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL).

Ezetymib, substancja czynna leku Mizetib, zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym.

Ten lek nasila działanie statyn, grupy leków, które zmniejszają stężenie cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

Cholesterol jest jedną z kilku substancji tłuszczowych występujących we krwi. Cholesterol całkowity składa się głównie z frakcji LDL i frakcji HDL cholesterolu.

Cholesterol LDL, zwany jest często „złym” cholesterolem, ponieważ może się odkładać w ścianie naczyń tętniczych w postaci blaszek miażdżycowych. Nagromadzenie tych blaszek może ostatecznie prowadzić do zwężenia światła tętnic, co może spowodować zwolnienie tempa przepływu krwi lub zatrzymanie dopływu krwi do ważnych narządów, takich jak serce i mózg. Zatrzymanie dopływu krwi może być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu.

Cholesterol HDL zwany jest często „dobrym” cholesterolem, ponieważ pomaga powstrzymać proces odkładania się złego cholesterolu w tętnicach i chroni przed rozwojem choroby serca.

Trójglicerydy to inny rodzaj tłuszczów występujących we krwi, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju choroby serca.

Skład

Substancją czynną leku jest ezetymib.
Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.

Pozostałe składniki to: powidon (K30), kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, celuloza mikrokrystaliczna (PH 102), magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny.

Dawkowanie

O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy nadal stosować przyjmowane poprzednio leki zmniejszające stężenie cholesterolu.
– Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.
– Podczas przyjmowania leku należy przestrzegać diety obniżającej stężenie cholesterolu.

Zalecana dawka to jedna tabletka leku 10 mg doustnie, raz na dobę.

Mizetib można przyjmować o dowolnej porze dnia.

Jeżeli lekarz przepisał jednocześnie Mizetib i statynę, oba leki można przyjmować w tym samym czasie. W takim przypadku należy zapoznać się z informacją dotyczącą dawkowania w ulotce dla danego leku.

Jeżeli lekarz przepisał Mizetib i inny lek powodujący obniżenie stężenia cholesterolu, który zawiera substancję czynną kolestyraminę lub jakikolwiek inny lek zawierający żywicę wiążącą kwasy żółciowe, Mizetib należy zastosować co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu żywicy wiążącej kwasy żółciowe.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy przyjmować leku Mizetib w skojarzeniu ze statyną, jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie stosowania leku Mizetib w skojarzeniu ze statyną, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Brak danych klinicznych dotyczących stosowania leku Mizetib bez stosowania statyny podczas ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przed zastosowaniem leku Mizetib powinna zapytać lekarza o poradę.

Nie przyjmować leku Mizetib w skojarzeniu ze statyną w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka.

Mizetib nawet bez skojarzenia ze statyną nie powinien być stosowany u pacjentki, która karmi piersią. Pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem.

Ulotka Mizetib

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Mizetib (forum)

Stosujesz Mizetib? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

6 komentarzy do “Mizetib”

  1. zasadniczym składnikiem blaszki miażdżycowej jest wapń a nie cholesterlol którego w blaszce sa śladowe ilości cholesterol to rodzaj białka, lekarze wciskają pacjentom ciemnote bo trzepią razem z przemysłem farmaceutycznym na biednych ludziach którzy nie posiadają wiedzy i bezgranicznie wierzą lekarzowi który w dużej mirze też w to wierzy bo go tak nauczyli albo ma wiedzę ale interes jest ważniejszy macie ludzie dostęp do sieci poczytajcie trochę .normalny cholesterol u zdrowego chłopa to 230 240 u kobity trochę więcej. gdzieście byli mądrale jak was uczyli biochemii Harpera co?. jeśli masz pozatykane tętnice to nie cholesterolem tylko wapniem który trzeba usunąć ale po co jak można leczyć leczyć i nie wyleczyć a kasa leci. Leczą mądrale po akademii medycznej tylko im nie wychodzi jeśli chodzi o choroby przewlekłe i innych gałęziach medycyny sa niewątpliwe osiągnięcia ale w chorobach przewlekłych cofnęliśmy się o sto lat ze względu na pazerność przemysły farmaceutycznego i wypisywaczy recept

    Odpowiedz
    • Mam cholesterol całkowity 254, LDL 170 HDL 60 i trójglicerydy obecnie 200,a czasem spadają poniżej 150.Dostałam od lekarza lek Mizetib,ale nie ma o nim żadnych opinii,to rozumiem że jest to jakiś nowy lek,mam zaburzenia rytmu serca i lekarz stwierdził ,że ten lek też mi ustabilizuje troszkę pracę serca.Co do wapnia,to faktycznie mam ponad normę 262,a witaminy D na początku tylko 8,więc sumplementuje i podniosła się na 25,ale wapń nie spada.Mam obawy przed zażywaniem tego leku,bo czytam w wielu portalach,że to nie jest aż tak duży cholesterol aby zaczynać brać leki.Nie wiem tylko dlaczego ciągle mam ten wapń wysoki,nawet jak troszke spadnie to jest blisko 260,może jakaś rada?Dziekuję

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Mizetib. Podziel się doświadczeniami na forum.