EXEBIR

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Na tej stronie znajdziecie Państwo informacje o leku EXEBIR. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować lek EXEBIR oraz jakie jest zalecane dawkowanie tego leku. Ponadto w poniższym opisie zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami, wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Macie Państwo możliwość sprawdzenia listy leków zawierających takie same substancje czynne. Na końcu tej strony znajdują się opinie innych pacjentów stosujących lek EXEBIR. Państwo także możecie podzielić się własnymi doświadczeniami, do czego gorąco zachęcamy.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku EXEBIR w formacie pdf. Ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności.

Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Zaimplementowaliśmy także narzędzie umożliwiające zamówienie leku w najbliższej aptece w Państwa okolicy, bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Skorzystanie z narzędzia powoduje przeniesienie do zewnętrznego portalu, gdzie macie Państwo możliwość sprawdzenia: jaka jest cena danego leku, czy lek jest refundowany, jaki jest poziom refundacji, czy lek jest na receptę, czy bez recepty.

WSKAZANIA

Exebir to lek obniżający podwyższone stężenie cholesterolu.

Lek Exebir obniża poziom całkowitego cholesterolu, “złego” cholesterolu (LDL) oraz substancji tłuszczowych zwanych trójglicerydami we krwi. Ponadto lek Exebir podnosi poziom “dobrego” cholesterolu (HDL).

Substancja czynna leku Exebir, ezetymib, działa poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym.

Lek Exebir wspomaga działanie statyn – grupy leków, które obniżają stężenie cholesterolu wytwarzanego przez sam organizm.

Cholesterol jest jedną z kilku substancji tłuszczowych znajdujących się w krwiobiegu. Całkowity cholesterol składa się głównie z cholesterolu LDL i HDL.

Cholesterol LDL jest często nazywany “złym” cholesterolem, ponieważ może odkładać się w ścianach tętnic, tworząc płytkę miażdżycową. Odkładanie się płytek może doprowadzić do zwężenia tętnic, co z kolei może spowolnić lub zablokować przepływ krwi do ważnych narządów, takich jak serce i mózg. Zablokowanie przepływu krwi może spowodować zawał serca lub udar mózgu.

Cholesterol HDL jest często nazywany “dobrym” cholesterolem, ponieważ pomaga zapobiegać odkładaniu się złego cholesterolu w ścianach tętnic i chroni przed chorobami serca.

Trójglicerydy to inny rodzaj tłuszczów we krwi, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca.

Lek jest stosowany u pacjentów, którzy nie mogą kontrolować poziomu cholesterolu poprzez samą dietę. Podczas stosowania tego leku należy kontynuować dietę obniżającą poziom cholesterolu.

Lek Exebir jest stosowany jako dodatek do diety obniżającej poziom cholesterolu:
• jeśli u pacjenta występuje podwyższony poziom cholesterolu we krwi (pierwotna hipercholesterolemia [heterozygotyczna rodzinna i nierodzinna])
o wraz ze statyną, gdy poziom cholesterolu nie jest dobrze kontrolowany samą statyną,
o sam, gdy leczenie statyną jest nieodpowiednie lub nie jest tolerowane.
• jeśli u pacjenta występuje dziedziczna choroba (homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna), która powoduje zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi. Pacjentowi zostanie również zalecona statyna, a także ewentualnie inne formy leczenia.

Jeśli u pacjenta występuje choroba serca, Exebir przyjmowany z lekami obniżającymi poziom cholesterolu, zwanymi statynami, zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, operacji mającej na celu zwiększenie dopływu krwi do serca lub hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.

Lek Exebir nie pomaga pacjentowi schudnąć.

SKŁAD

Substancją czynną leku jest ezetymib. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, polisorbat 80.

DAWKOWANIE

Zalecana dawka to jedna tabletka leku Exebir 10 mg przyjmowana doustnie raz dziennie.

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub bez.

Jeżeli lekarz przepisał lek Exebir wraz ze statyną, oba leki można przyjmować w tym samym czasie. W takim przypadku należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi dawkowania w ulotce dołączonej do opakowania danego leku.

Jeżeli lekarz przepisał lek Exebir wraz z innym lekiem powodującym obniżenie poziomu cholesterolu zawierającym kolestyraminę jako substancję czynną lub jakikolwiek inny lek zawierający żywicę jonowymienną (substancję wiążącą kwasy żółciowe), należy przyjmować lek Exebir co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po zażyciu żywicy jonowymiennej.

PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

JEDZENIE I PICIE

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub bez.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie wolno przyjmować leku ze statyną, jeśli pacjentka jest w ciąży, stara się zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku w skojarzeniu ze statyną, należy przerwać przyjmowanie obu leków i natychmiast poinformować o tym lekarza.

Nie ma doświadczeń dotyczących stosowania leku bez statyny w okresie ciąży.

Nie wolno przyjmować leku ze statyną, jeśli pacjentka karmi piersią, ponieważ nie wiadomo, czy leki te przenikają do mleka kobiecego.

Lek bez statyny nie powinien być stosowany, jeśli pacjentka karmi piersią.

Należy skonsultować się z lekarzem.

ULOTKA

CHPL

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here