Leki na alergię u kobiet w ciąży
Alergia w ciąży – dlaczego dotyka tak wiele kobiet?
Ciąża to czas dużych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, przez które dochodzi także do zmian w układzie immunologicznym. Niektóre kobiety, które przed ciążą miały spore problemy z alergią mogą w jej trakcie nie odczuwać przykrych objawów, inne natomiast będą uskarżać się na wysypki, katar sienny czy zaczerwienione oczy. Nawet, jeżeli wcześniej nie występowały problemy na tle alergicznym, ciąża może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Leki doustne w ciąży
Przez całą ciążę powinno się unikać przyjmowania leków antyhistaminowych, w szczególności są one zakazane w pierwszym trymestrze. W kolejnych można sięgnąć, jeżeli jest to konieczne, po leki II generacji. Ważne, aby zawsze przed zażyciem leku w ciąży skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Każda kobieta zmagająca się z objawami alergii powinna zadbać o odpowiednią podaż wapnia. Może być ono przyjmowane w formie doustnej, maksymalnie 1000 mg na dobę.
Leczenie wysypki i kataru w ciąży
Objawy skórne alergii w ciąże powinny być leczone za pomocą preparatów o działaniu miejscowym. Należą do nich żele zawierające dimetynden, jednak można je stosować dopiero w II trymestrze ciąży. Wcześniej kobiety ciężarne powinny zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, gdyż przesuszony naskórek może wykazywać większe skłonności do alergii. Uporczywy katar alergiczny kobiety w ciąży mogą redukować za pomocą wody morskiej, aplikowanej bezpośrednio w komory nosowe. Jej izotoniczne roztwory pozwolą oczyścić i nawilżyć nos, a dodatkowo dzięki zawartości minerałów woda morska wykazuje działanie antyseptyczne.