Acenol

Acenol zawiera paracetamol, stosowany w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, miesiączkowe, nerwobóle i inne). Może być jednym z leków w zwalczaniu bólu. Działa przeciwgorączkowo. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest paracetamol. Jedna tabletka zawiera 300 mg paracetamolu. Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, powidon, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Lek dawkuje się podobnie w obu wskazaniach, tj. jako lek przeciwbólowy i jako lek przeciwgorączkowy. Zalecana dawka Dzieci od … Czytaj dalej

Acenol Forte

Acenol forte zawiera paracetamol, stosowany w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, miesiączkowe, nerwobóle i inne). Może być jednym z leków w zwalczaniu bólu. Działa przeciwgorączkowo. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest paracetamol. Jedna tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, powidon, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Lek dawkuje się podobnie w obu wskazaniach, tj. jako lek przeciwbólowy i jako lek przeciwgorączkowy. Zalecana dawka Dorośli … Czytaj dalej

Acetylcysteine Sandoz

Roztwór do infuzji Acetylcysteine SANDOZ zawiera substancję czynną acetylocysteinę – lek o właściwościach przeciwutleniacza, neutralizujący szkodliwe czynniki (np. wolne rodniki). Acetylocysteina jest pochodną naturalnego aminokwasu L-cysteiny. Neutralizuje wolne rodniki poprzez wiązanie ich przez grupy sulfhydrylowe. W przypadku zatrucia paracetamolem acetylocysteina działa jako odtrutka, wiążąc się z jego toksycznymi metabolitami. Skuteczność postępowania odtruwającego zależy od czasu, jaki upłynął między przedawkowaniem a rozpoczęciem podawania preparatu Acetylcysteine SANDOZ. Wskazaniem do stosowania leku jest zatrucie paracetamolem. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją … Czytaj dalej

Agastin 20 mg

Agastin 20 mg zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Agastin 20 mg jest stosowany w leczeniu następujących chorób i zaburzeń: U dorosłych: · Choroba refluksowa przełyku (ang. gastro-esophageal reflux disease, GERD). Polega ona na tym, że kwas z żołądka przedostaje się do przełyku (rurka łącząca gardło z żołądkiem), co powoduje ból, stan zapalny oraz zgagę. · Owrzodzenia górnego odcinka jelita … Czytaj dalej

Alermed

Alermed jest lekiem działającym przeciwalergicznie. Alermed jest wskazany w leczeniu: – przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, – sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny), – alergicznego zapalenia spojówek, – przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. SKŁAD Substancją czynną leku Alermed jest cetyryzyny dichlorowodorek. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku. Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, laktoza jednowodna, krospowidon, talk, laktytol jednowodny, makrogol 3350, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171). Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Alermed … Czytaj dalej

Alleoptical

Alleoptical

Alleoptical, 20 mg/ml, krople do oczu, roztwór w pojemniku jednodawkowym (zwany w tej ulotce Alleoptical) zawiera lek o nazwie sodu kromoglikan. Należy on do grupy leków zwanych lekami przeciwalergicznymi. W jakim celu stosuje się Alleoptical Alleoptical stosuje się w celu łagodzenia objawów oraz leczenia alergii ocznych u dorosłych i dzieci. Wyróżniamy następujące rodzaje alergicznego zapalenia spojówek: • „całoroczne alergiczne zapalenie spojówek” występujące niezależnie od pory roku, • „sezonowe alergiczne zapalenie spojówek” lub „katar sienny” występujące o różnych porach roku i … Czytaj dalej

Allergo-Comod

Wskazaniem do stosowania leku Allergo-COMOD jest ostre i przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek, np. zapalenie spojówek spowodowane katarem siennym, wiosenne alergiczne zapalenie rogówki i spojówek. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest sodu kromoglikan Substancje pomocnicze to: disodu edetynian, sorbiol, woda do wstrzykiwań. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Zalecana dawka to 1 kropla 4 razy na dobę. Stosowanie u dzieci Dla dorosłych i dzieci dawkowanie jest takie samo. Uwaga Nie dotykać końcówką zakraplacza do oka, … Czytaj dalej

Allergocrom

Lek ALLEGROCROM stosuje się w przypadku wystąpienia ostrych i przewlekłych zapaleń spojówek. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku ALLEGROCROM jest kromoglikan sodu. Substancje pomocnicze to: benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian, glukoza jednowodna, woda do wstrzykiwań. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Zazwyczaj zaleca się zakroplić do worka spojówkowego 1 kroplę 4 razy na dobę. Dla dorosłych i dla dzieci dawkowanie jest takie samo. Leczenia preparatem Allergocrom krople do oczu nie należy przerywać po ustąpieniu objawów, należy … Czytaj dalej

Allertec

Allertec krople doustne

Allertec to lek przeciwalergiczny zawierający cetyryzynę, który stosuje się u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i powyżej: – w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (takich jak zatkany nos, duża ilość wodnistej wydzieliny z nosa, swędzenie nosa, częste kichanie, zaczerwienienie oczu, łzawienie, swędzenie oczu); – w łagodzeniu objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki (długotrwale utrzymujące się silnie swędzące bąble na skórze). Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną … Czytaj dalej

Allertec WZF

Allertec WZF

Allertec WZF to lek przeciwalergiczny zawierający cetyryzynę, który stosuje się u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej: – w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (takich jak zatkany nos, duża ilość wodnistej wydzieliny z nosa, swędzenie nosa, częste kichanie, zaczerwienienie oczu, łzawienie, swędzenie oczu); – w łagodzeniu objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki (długotrwale utrzymujące się silnie swędzące bąble na skórze). Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją … Czytaj dalej

Alte forte z miodem

ALTE FORTE Z MIODEM zawiera wodny macerat z korzenia prawoślazu, wykazujący działanie łagodzące kaszel oraz osłaniające błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Działanie to związane jest z zawartością śluzu roślinnego z korzenia prawoślazu, konsystencją preparatu oraz jego lepkością. Śluz korzenia prawoślazu tworzy roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą i działają na nie ochronnie. Ponadto śluz, działając osłaniająco na zmienioną zapalnie, przekrwioną rozpulchnioną błonę śluzową gardła, łagodzi także odruch kaszlowy. Jest to produkt leczniczy stosowany tradycyjnie w podanych wskazaniach, … Czytaj dalej

Amertil

Amertil

Amertil jest lekiem działającym przeciwalergicznie. Lek Amertil jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych: w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, w łagodzeniu objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Lek zawiera dichlorowodorek cetyryzyny. Szczegółowe dane dotyczące składu uzależnione od postaci farmaceutycznej znajduje się w załączonych ulotkach. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Szczegółowe dawkowanie uzależnione od postaci farmaceutycznej znajduje … Czytaj dalej

Amertil Bio

Amertil Bio

Cetyryzyny dichlorowodorek jest substancją czynną leku Amertil Bio. Amertil jest lekiem działającym przeciwalergicznie. Wskazania do stosowania leku Amertil Bio: Lek Amertil Bio jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej: • w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, • w łagodzeniu objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku Amertil Bio jest cetyryzyny dichlorowodorek. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg … Czytaj dalej

Amipar

AMIPAR tabletki, 500 mg jest to lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Wskazania do stosowania to podwyższona temperatura ciała oraz bóle różnego pochodzenia o małym lub umiarkowanym nasileniu (bóle głowy, migrena, bóle kręgosłupa, bóle reumatyczne, mięśniowe, nerwobóle, ból zęba i bóle menstruacyjne). Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? 1 tabletka zawiera: substancję czynną – paracetamol 500 mg oraz substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, talk. Dawkowanie preparatu – jak stosować ten lek? Dorośli i dzieci powyżej 12 lat Lek do podawania … Czytaj dalej

Apap

Apap

APAP jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawiera jako substancję czynną paracetamol. Jest lekiem z wyboru w leczeniu bólu i gorączki. Lek jest dostępny bez recepty, jednakże jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Głównymi wskazaniami do stosowania leku APAP są: bóle różnego pochodzenia: głowy, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne. Gorączka, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Lek APAP zawiera paracetamol. Skład: 1 tabletka powlekana zawiera: substancję czynną: paracetamol … Czytaj dalej

Apap 325 mg

APAP 325 mg jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawiera jako substancję czynną paracetamol. Lek działa przeciwbólowo w bólach o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu: bólach głowy, migrenach, nerwobólach, bólach zębów, gardła, bólach kręgosłupa, bólach mięśni oraz bólach menstruacyjnych. Łagodzi objawy przeziębienia i grypy, takie jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle gardła, bóle mięśniowe, bóle kostno-stawowe. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest paracetamol. Jedna tabletka powlekana zawiera 325 mg paracetamolu. Substancje pomocnicze Rdzeń: skrobia żelowana, kukurydziana, kroskarmeloza … Czytaj dalej

Apap ból i gorączka

Tabletki musujące APAP ból i gorączka zawierają paracetamol, który jest lekiem o łagodnym działaniu przeciwbólowym i obniżającym temperaturę ciała w gorączce. Stosowanie tabletek zaleca się w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu i (lub) gorączki. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka musująca zawiera 500 mg paracetamolu. Inne składniki leku to: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, sorbitol, sodu węglan bezwodny, powidon K 25, symetykon, sacharyna sodowa, aromat cytrynowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską (E 414), … Czytaj dalej

Apap ból i gorączka C plus

Apap ból i gorączka C plus

Lek APAP ból i gorączka C plus zawiera paracetamol i witaminę C. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Kwas askorbowy (witamina C) uzupełnia niedobór witaminy C, wspomagającej odporność organizmu w czasie zakażeń wirusowych. Lek APAP ból i gorączka C plus wskazany jest w krótkotrwałym leczeniu bólu i (lub) gorączki. Jeśli po upływie kilku dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancjami czynnymi leku są: paracetamol 500 mg … Czytaj dalej

APAP Caps

APAP Caps

APAP Caps zawiera substancję czynną paracetamol, która należy do grupy leków zwanych analgetykami (leków przeciwbólowych). Lek APAP Caps stosuje się w leczeniu objawowym łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki. Lek APAP Caps można stosować u dorosłych, młodzieży i dzieci, lecz nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 9 lat. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda kapsułka miękka zawiera 500 mg paracetamolu. Pozostałe składniki to: Zawartość kapsułki: makrogol 400, makrogol … Czytaj dalej

Apap Direct

APAP DIRECT to lek przeciwbólowy dedykowany dla dorosłych w nowoczesnej formie granulek. Dzięki doustnej formie, podawanej bezpośrednio na język, bez konieczności popijania, lek w wygodny sposób usuwa ból i gorączkę u dorosłych, zawsze i wszędzie kiedy tego potrzebujesz. APAP DIRECT może szybciej usuwać ból niż zwykła tabletka, gdyż substancja czynna dociera do żołądka już w postaci rozpuszczonej. Jaki jest skład , jakie substancje zawiera? 1 saszetka zawiera: substancję czynną: paracetamol 500 mg; Ponadto lek zawiera: sorbitol (E 420), talk, kopolimer … Czytaj dalej

Lista leków dopuszczonych do stosowania w czasie ciąży i porodzie np. w czasie karmienia piersią. Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W tym czasie należy o siebie zadbać bardziej niż zwykle, gdyż przekłada się to bezpośrednio na zdrowie dziecka. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które są konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka. Okres ten wiążę się także z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, np. ze strony układu pokarmowego. W ciąży jednak wiele medykamentów jest zabronionych. Które można, a które należy stosować, będąc w tym stanie?

badanie USG

Zobacz także:

Niezbędne minerały i witaminy

W czasie ciąży zarówno ciało kobiety, jak i rozwijającego się dziecka wymaga zwiększonej podaży wielu witamin i składników mineralnych. Często nie ma szans dostarczyć ich w odpowiedniej ilości z pożywienia. W takiej sytuacji warto posiłkować się suplementami, które zapewnią codzienną, optymalną dawkę składników. Witaminy i minerały szczególnie potrzebne w czasie ciąży to:

  • kwas foliowy – przyjmowanie go zalecane jest jeszcze przed zajściem w ciążę, gdyż ma on kluczowe znacznie w początkowych tygodniach ciąży. Wtedy kształtuje się mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka. Jest to składnik niezbędny do jego prawidłowego rozwoju. Niedobór kwasu foliowego może skutkować wadami cewy nerwowej,
  • żelazo – pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej budowy ośrodkowego układu nerwowego oraz rozwoju płodu. Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza może powodować niską masę urodzeniową dziecka, która wynika z przedwczesnego porodu,
  • jod – jego niedobór może skutkować uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego oraz niedosłuchem albo głuchotą u dziecka.
  • witamina D3 – odpowiada za utrzymanie gospodarki mineralno-wapniowej oraz fosforowej na optymalnym poziomie, a także prawidłowy rozwój kości, zapobiega wystąpieniu krzywicy u dzieci i osteoporozy u matki, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • kwasy DHA – ich niedobór może spowodować poronienie lub przedwczesny poród, a także nieprawidłowy rozwój siatkówki oka.

Leki bez recepty

Wiele kobiet ciężarnych skarży się na nieprzyjemne dolegliwości, typu zgaga czy zaparcia. Zgaga jest najczęściej niegroźna, jednak bardzo dokuczliwa. Aby sobie z nią poradzić, stosuje się zazwyczaj leki zobojętniające miejscowo, zawierające węglan magnezu lub węglan wapnia. Posiadają one zdolność wiązania kwasu solnego i w przypadku, kiedy treść żołądka cofnie się, to nie spowoduje pieczenia w przełyku.

Z kolei przy zaparciach można stosować specjalnie skomponowane mieszanki ziół w formie herbatek. Często zawierają one nasiona babki jajowatej lub babki płesznik. Aby poradzić sobie z uciążliwymi zaparciami, warto także zadbać o prawidłową mikroflorę, przyjmując probiotyki. Zawierają one żywe kultury bakterii, takie jak kwas mlekowy, które korzystnie wpływają na pracę jelit.

W czasie ciąży zwiększa się ryzyko infekcji intymnych. W przypadku infekcji poleca się przede wszystkim utrzymanie prawidłowej higieny, stosując żele specjalnie przeznaczone do pielęgnacji okolic intymnych. W czasie ciąży dopuszcza się także stosowanie probiotyków, które zawierają bakterie ze szczepu Lactobacillus. Przyjmuje się je doustnie lub dopochwowo.

Przeziębienie w ciąży może mieć negatywne skutki, takie jak przedwczesny poród. Również stres odczuwany przez matkę może źle wpłynąć na dziecko. W tym okresie najbezpieczniejszym składnikiem przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym jest paracetamol. Z kolei w przypadku kataru, bezpiecznie można stosować sól fizjologiczną oraz wodę morską. Można ich używać bez ograniczeń, pod różnymi postaciami – nebulizacji, inhalacji lub zakraplając bezpośrednio do nosa. Natomiast na kaszel oraz ból gardła w ciąży, najlepiej stosować preparaty na bazie ziół, np. propolisu, szałwii, rumianku czy miodu, a także z witaminą C.

W celu podtrzymania ciąży bezpiecznie stosuje się magnez, który działa rozkurczowo. Często używa się także luteiny, będącej potoczną nazwą hormonu płciowego, który jest niezbędny do zapłodnienia. Nie należy jednak nadużywać tego rodzaju preparatów i najlepiej ich stosowanie zawsze skonsultować z lekarzem.

Z kolei nudności w ciąży hamują środki na bazie imbiru, dostępne w formie herbatek lub tabletek. Imbir posiada silne właściwości przeciwwymiotne. Mdłości w ciąży skutecznie hamują także napary z mięty, rumianku lub melisy. Wykazują one działanie wspomagające trawienie, a także uspokajające organizm.